Gennem årene har Google udviklet en hel del kommunikations-apps – tech-giganten har udgivet ikke færre end ni platforme til at sende og modtage beskeder.
Nu arbejder holdet bag GSuite på en kommunikations-app til virksomheder, der skal samle funktionerne fra mange af de ’standalone’-apps, der bliver brugt i mange virksomheder – eksempelvis Gmail og Hangouts.
Det skriver Arstechnica på baggrund af en rapport fra The Information(kræver login).
Fletter funktioner
I rapporten fremgår det, at den »nye samlede kommunikations-app« vil flette funktioner fra Gmail, Drive, Hangouts Chat og Hangouts Meet.
Det er ikke så længe siden, at Google udgav en anden kommunikations-app til virksomheder: Google Hangouts Chat i 2018. Det nye bliver altså, at flere funktioner nu bliver samlet.
I rapporten står der, at den nye platform bliver udviklet som en ’mobil-app’, men der bliver ikke nævnt en web- eller desktop-app.
Googles mange kommunikations-apps
Hvis den nye service lanceres, bliver det Googles tiende meddelelses-app.
De andre ni er Google Talk, Google Voice, Google Buzz, Google+ Messenger, Hangouts, Spaces, Allo, Hangouts Chat og Google Messages.
Google afholder til maj sin årlige I/O-udviklerkonference med det sigende slogan ’Innovation in the Open’, hvor man nok kan forvente, at der kommer mere information om, hvordan den nye service kommer til at se ud.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.