Det tog NRK, Norges pendent til DR, blot 10 minutter at opsætte et system, som kan udsende SMS-beskeder, der udgiver sig for at stamme fra den officielle norske smitte-app.
»Desværre er SMS'er ikke til at stole på. Det er for nemt at sende store mængder SMS'er til hvem som helst i hele verden med et falsk afsendernummer eller et ord som 'Sundhedsnorge,'« udtaler sikkerhedsekspert Per Thorsheim til NRK.
Han er bange for, at brugere af smitteappen vil modtage beskeder, der fører til falske hjemmesider, hvor de vil blive lokket til at opgive bankoplysninger.
NRK har sendt en fup-SMS til informationssikkerhedschef Pål Solerød i den norske sundhedsstyrelse Folkehelseinstituttet (FHI).
Han erkender, at fup-SMS'en ser meget korrekt ud, samt at FHI kender problemet, men at tanken bag appen var, at den skulle være enkel og hurtig at udvikle.