For nogle år siden var det alment kendt, at Mac var en sikrere platform end pc’en, men en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet Bit9 + Carbon Black sætter for alvor spørgsmålstegn ved dette.
Hvor antallet af malware målrettet Mac-styresystemet OS X de tidligere år har været begrænset, så har 2015 været skæbnesvangert for platformen.
Indtil videre har 2015 budt på over fem gange så meget OS X-malware end de foregående fem år tilsammen. I 2010-14 så i alt 180 forskellige typer af OS X-malware dagens lys, mens det i 2015 er steget til 948 indtil videre ifølge rapporten.
»Mængden fundet i denne analyse er så betydelig, at selv den mest optimistiske Mac-bruger må indse, at sikkerheden i OS X nu er en afgørende bekymring,« står der i rapporten.
I takt med at Apple har vundet markedsandele på computermarkedet, er OS X-platformen også blevet et mere populært angrebsmål for ondsindet software. OS X har ifølge rapporten en markedsandel på 16,4 pct.
Malware mod OS X er anderledes end dem mod Windows
Sikkerhedsfirmaet forventer desuden, at tilgangen af malware mod OS X kommer til at accelerere i de kommende måneder.
OS X-malware er ofte af en anden type end den, som rammer pc’er med Windows. Metoder som at lave en trojansk hest på opstartslokationer som rc.common bliver typisk ikke brugt ifølge rapporten. I stedet plejer malware-programmører at skrive software, der er rettet mod mekanismer, der er specifikke for OS X.
Sikkerhedsfirmaet forventede desuden, at der ville være en vis mængde af Unix/Linux-malware at finde, fordi OS X’s rødder stammer fra FreeBSD-miljøet. Overraskende nok viste det sig, at Unix-inspireret malware er stort set ikke-eksisterende på OS X.