Log4Shell hærger: »Ekstremt mange angreb« mod den danske telesektor

17. december 2021 kl. 10:52
Log4Shell hærger: »Ekstremt mange angreb« mod den danske telesektor
Illustration: Lars Bertelsen.
Lederen af telesektorens decentrale cyber- og informationssikkerhedsenhed sætter ord på, hvordan man håndterer de mange angreb som følge af sikkerhedshullet Log4Shell.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Der bliver udført »ekstremt mange angreb« mod den danske telesektor i øjeblikket som følge af sikkerhedshullet Log4Shell, der de seneste dage har trukket overskrifter på tværs af it-branchen.

Det skriver Computerworld på baggrund af et interview med Dennis Larting, der er leder af telesektorens decentrale cyber- og informationssikkerhedsenhed (DCIS).

Telesektoren håndterer ifølge Dennis Larting hændelserne efter beredskabsplanerne, og sammen med den løbende dialog mellem de forskellige andre kritiske sektorer betyder det, at der ikke er panikstemning i sektoren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

»Der har været ekstremt mange angreb, der er konstateret ind mod telesektoren i hele det her. De er blevet mitigeret og håndteret, men vi kan se, at når vi er det mest digitaliserede land i verden, så bliver vi også angrebet rimelig hårdt,« siger han til Computerworld.

Tirsdag lukkede Aarhus Universitet dele af infrastrukturen ned af frygt for Log4Shell-angreb.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger