Leder af hackergruppe får over tre års fængsel for Nintendo Switch-svindel
Lederen af hackergruppen Team Xecuter, Gary Bowser, er blevet idømt 40 måneders fængsel. Hackergruppen har blandt andet solgt software og devices, der lod Nintendo Switch-ejere spille piratkopier af spil på konsollen.
Det skriver Kotaku.
Nick Brown, der er statsadvokat i det vestlige Washington, fortæller, at hackergruppen vurderes at have genereret 65 millioner dollars - svarende til over 424 millioner danske kroner - i tabt indkomst til spilselskaber.
Mod slutningen af sidste år skiftede Gary Bowser fra at have nægtet sig skyldig i alle anklager til at erklære sig skyldig. Han indvilligede i at betale 4.5 millioner dollars tilbage til Nintendo.
Nintendo takker i en pressemeddelelse de amerikanske myndigheder for deres arbejde i sagen:
»Nintendo sætter pris på det hårde arbejde og den hvileløse indsats, som føderale anklagere og retshåndhævende myndigheder har lagt for dagen for at stoppe de ulovlige aktiviteter, der på et globalt plan har forårsaget alvorlig skade på Nintendo og spilindustrien«.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.