E-boks har været nede siden i formiddag. Forsøger man eksempelvis at logge på tjenesten via e-Boks-appen, melder systemet at man ikke kan åbne den pga. manglende internetdækning.
Den manglende tilgang skyldes dog en fejl hos e-Boks' driftsleverandør, KMD, som har en fejl på en mainframe, oplyser e-Boks til Version2:
»KMD arbejder på højtryk. Flere oplysninger har jeg ikke for øjeblikket,« siger Susanne Søndahl Wolff, der er Nordic Communications & Marketing Director.
KMD's kommunikationschef, Christoffer Hellmann, skriver følgende til Version2 i en e-mail:
»KMD har nogle driftsforstyrrelser, der påvirker en række af de systemer, som kører på vores mainframe. Det betyder, at nogle kunder kan have svært ved at tilgå KMD’s systemer eller opleve længere svartid på systemerne. KMD er i tæt dialog med vores tekniske samarbejdspartnere på området og i fuld gang med at afsøge problemet og få det løst så hurtigt som muligt.«