919.000 kroner fik TDC Group egenhændigt indkrævet til Danmarks Indsamlingen, da en it-fejl fik sms-donationer til at blive trukket flere gange.
Det skriver Politiken.
Læs også: Opdatering skyld i morgenens TDC-nedbrud
Fejlen gik ifølge TDC Group - der foruden TDC dækker over Fullrate og Telmore - ud over 3.301 kunder, som i sidste weekend donerede til indsamlingsshowet via sms.
»En systemfejl i vores it-platform har gjort, at vi desværre er kommet til at trække nogle kunder flere gange,« lyder det fra pressechef Peter Glüsing Pedersen til Ritzau.
Læs også: Borger modtog fremmed NemID-brugers SMS
Præcis hvad der er gået galt, oplyser TDC ikke. Til gengæld undskylder telegiganten over for de kunder, der blev tvunget til at være ekstra gavmilde.
»TDC Group beklager over for berørte kunder, at de donerede beløb via sms er blevet opkrævet flere gange. Årsagen til fejlen var teknisk, og vi beklager de gener, som fejlen har medført,« siger presseschefen i en meddelelse.
Fejlen har tilsyneladende ikke noget at gøre med, at kunder kunne sende flere sms’er for at deltage i konkurrencer under indsamlingen.
TDC Group begyndte fredag at give besked til de kunder, der har doneret flere gange.