Facebook tillader ikke længere Huawei at præinstallere Facebook-appen på deres smartphones. Det er det sidste i en række slag til tech-kæmpen, som har været i Trump-administrationens søgelys i en længere periode.
Det er helt normalt at nye smartphones kommer med apps fra de større sociale medier installeret fra start. Men det er slut med Facebooks forbud, som ifølge Reuters gælder alle telefoner, der endnu ikke har forladt fabrikken.
Læs også: Google advarer om sikkerhedstrussel ved Huawei-forbud: Kinesisk Android bliver nemmere at hacke
Folk med Facebook installeret vil stadig kunne opdatere deres app, og brugere kan indtil videre selv hente appen via Google Play Store.
Men den rute er muligvis også ved at forsvinde. Google afbrød nemlig samarbejdet med Huawei i sidste måned.
Huawei har fået en 90-dages udsættelse, så de stadig kan installere Googles services, herunder Chrome og Play Store, men hvis de ikke får en aftale i hus inden fristen udløber, vil Huawei-brugere også miste adgangen til at installere Facebook-appen manuelt gennem Play Store.
Led i handelsstrid
Det store pres på Huawei er en del af en større handelsstrid mellem USA og Kina.
Kampen har omfattet tariffer og specielt Huawei har været mål for Donald Trumps vrede. Det har blandt andet ført til at Huaweis finanschef er blevet anholdt i Canada i slutningen af 2018.