Om eftermiddagen tirsdag den 29. oktober ramte et hackerangreb verdens tredjestørste producent af høreapparater, WS Audiology, der er en fusion mellem danske Widex og Singapore-selskabet Sivantos.
Det skriver Børsen blandt andre medier.
»Det er korrekt, at vi tirsdag 29. oktober fik at vide, at vi om eftermiddagen var blevet ramt af et cyberangreb på Sivantos' netværk,« bekræfter pressechef i WS Audiology, Andrew Arnold, over for Medwatch.
Kender ikke skadens omfanf
Tirsdag lukkede WS Audiology adgangen til alle deres servere og begrænsede adgangen til internettet til et minimum.
Systemerne skulle efter oplysningerne endnu ikke være helt oppe at køre, og WS Audiology har endnu ikke tal på skadens fulde omfang.
Det sker blot et par måneder efter, at danske høreapparatgigant Demant fik lagt deres systemer ned af et angreb fra cyberkriminelle, hvilket kostede koncernen mellem 550 og 650 millioner kroner.