Her er optagelsestallene for it-uddannelserne 2016

Beskeden om, hvorvidt man er blevet optaget på sit drømmestudie, blev offentliggjort ved midnat for de kommende studerende. Her kan du se fordelingen på it-uddannelserne.

Årets kommende datamatikere, dataloger og andre, der en dag kommer til at arbejde med it, har nu fået besked om, hvorvidt de er blevet optaget på uddannelsen. Version2 har på baggrund af Uddannelses- og Forskningsministeriets hovedtal lavet en opgørelse af antallet af optagne på it-uddannelserne.

Generelt har it-uddannelserne oplevet en betydelig fremgang i antallet af ansøgere i 2016, og det gælder især for de lidt hårdere fag som datalogi og softwareudvikling. I alt er 3.604 blevet optaget på uddannelserne på opgørelsen i år mod 3.161 sidste år.

Undtagelserne er de uddannelser, hvor der er lagt størst vægt på kommunikation og design som eksempelvis multimediedesigner, der altså ikke er med i opgørelsen, ligesom der ikke er medtaget optag på relaterede fag som eksempelvis øvrige ingeniøruddannelser og matematik og fysik.

Det skal desuden bemærkes, at visse af udsvingene i antallet af ansøgere og optagne på enkelte uddannelser skyldes ændringer i studiernes opbygning på den pågældende uddannelsesinstitution.

Hvert år nedlægges uddannelser og nye kommer til, så send os en mail, hvis der mangler en uddannelse, så vi kan få den på listen.

UddannelseOptagne '161. prioritet '16Optagne '151. prioritet '15Forskel
KU Datalogi1792711681876,5%
KU It og sundhed45335338-15,1%
KU Kommunikation og it741508187-8,6%
CBS HA IT1001331001120,0%
CBS Information Mgmt.589555605,5%
ITU Digitale medier og design7214675143-4,0%
ITU Softwareudvikling1572329715961,9%
ITU Global Bus. Informatics771316911111,6%
DTU dipl. ing. It-elektronik484844569,1%
DTU civ.ing. Netværkstekn./it404640230,0%
DTU civ.ing. softwareteknologi72121721180,0%
DTU dipl.ing.it+økon.275127540,0%
DTU dip. ing. Softwareteknologi88126881410,0%
SDU Datalogi82659385-11,8%
SDU dipl.ing. IKT232122214,5%
SDU IKT26221311100,0%
SDU Software engineering110122676164,2%
SDU bachelor econ./it2617232413,0%
AU Datalogi130183185191-29,7%
AU Digitalt design/interaction45825070-10,0%
AU dip.ing. IKT7581655315,4%
AU dip.ing. IKT (vinter)1923710171,4%
AU Informationsvidenskab757075750,0%
AU it52786868-23,5%
AAU Datalogi7467515145,1%
AAU civ.ing. elek./it5049293172,4%
AAU civ.ing. software14113910611133,0%
AAU civ.ing. internettekn.121523500,0%
AAU Informatik261826200,0%
AAU Esbjerg elektr./datalogi2459143571,4%
AAU Interaktionsdesign5246353348,6%
AAU Informationsteknologi44445045-12,0%
VIA UC Horsens bach. IKT15819812219229,5%
UC Nordj. Datamatiker6488496330,6%
UC Nordj. It-teknolog2831252312,0%
UC Nordj. AP Grad. Comp.sci.539449908,2%
UC Nordj. IT Tech.152415320,0%
EA Cop. Bus. Ac. Datamatiker641077288-11,1%
EA Cop. Bus. Ac. Comp. Sci.355034412,9%
KEA datamatiker1021136512656,9%
KEA it-teknolog4539304550,0%
KEA Comp. Sci.701344413359,1%
KEA AP Grad. IT Tech.4245294444,8%
KEA Økon. og it608560680,0%
KEA Bach. Econ. IT609760980,0%
EA Sjæl. Datamatiker Næstved223222280,0%
EA Sjæl. Datamatiker Roskilde648564630,0%
EA Sjæl. Datam. Rosk. (vinter)3418158126,7%
EA Sjæl. Comp. Sci.247223624,3%
EA Sjæl. Comp. Sci. (vinter)nedlagtnedlagt22-100,0%
EA Lillebælt datamatiker Odense6682567517,9%
EA Lillebælt datamatiker Vejle35323631-2,8%
EA Lillebælt it-teknolog23282832-17,9%
EA Lillebælt Comp. Sci.4056285642,9%
EA Sydvest datam. Esbjerg303830430,0%
EA Sydvest datam. Sønderborg1830131938,5%
EA Sydvest Comp. Sci. Esbjerg303830430,0%
EA Sydvest Comp. Sci. Sønderb.1830131938,5%
EA Midtvest datamatiker183118270,0%
EA Aarhus datamatiker10294619367,2%
EA Aarhus it-teknolog283728320,0%
EA Aarhus Comp. Sci.nedlagtnedlagt3186-100,0%
EA Aarhus AP Grad. IT2764224522,7%
EA Dania datamatiker Grenaa47496575-27,7%
EA Dania datamatiker Skive303329293,4%
EA Dania it-teknolog0499-100,0%
EA Dania AP Grad. IT2939244420,8%
Tips og korrekturforslag til denne historie sendes til tip@version2.dk
Følg forløbet
Kommentarer (8)
sortSortér kommentarer
  • Ældste først
  • Nyeste først
  • Bedste først
Ronnie Poulsen

... regnes åbenbart for ingenting i IT branchen. Jeg er selv færdig som datatekniker med speciale i programmering til januar 2017, og har gennem de sidste 4 år opdaget, hvor få mennesker i IT branchen der egentlig kender til denne uddannelse. Og af samme grund regnes vi åbenbart ikke rigtig for noget. Så jeg er godt nok spændt på hvordan jobmulighederne ser ud, når jeg er færdig.

  • 0
  • 0
Brian Hansen

Ahr, det er mere eller mindre go-to uddannelsen hvis du vil være backoffice mand, IT driftsansvarlig, senere IT manager osv.
Vi regner faktisk med at tage netop en datatekniker med speciale i programmering ind som lærling i det nye år :)

  • 0
  • 0
Bjørn Madsen

uddannelsen tages på EUC som er et erhvervs uddannelses center, så det er sikkert derfor. synes bare efterhånden at os som er ved at tage uddannelsen som datatekniker eller IT-supporter tit bliver overset da det ikke er en uddannelse på et universitet.

  • 1
  • 0
Log ind eller Opret konto for at kommentere
IT Company Rank
maximize minimize