Her er verdens 25 værste kodeord
Det amerikanske sikkerhedsfirma SplashData har for femte gang udsendt deres liste over de 25 mest benyttede kodeord – og ’123456’ er fortsat placeret på en sikker førsteplads på 2015-listen.
SplashData har sammensat listen på baggrund af omkring to millioner lækkede kodeord fra 2015, og den byder nok engang på klassikere som ’password’ og det marginalt bedre ’passw0rd’, men er især domineret af numeriske sekvenser, der lader hånt om enhver illusion af sikkerhed.
Du kan se de 25 oftest benyttede kodeord i 2015 herunder:
123456
password
12345678
qwerty
12345
123456789
football
1234
1234567
baseball
welcome
1234567890
abc123
111111
1qaz2wsx
dragon
master
monkey
letmein
login
princess
qwertyuiop
solo
passw0rd
starwars
- emailE-mail
- linkKopier link

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.
Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Korrekt, men jeg mener fordele opvejer ulemperne. Det er nemt at have lange, individuelle og svære passwords for hvert sted man har brug for det og man skal kun lære ét, langt password.Passwordmanagers er ikke lige svaret på alt. Man skal være klar over at man lægger alle sine æg i en kurv.
- more_vert
- insert_linkKopier link
På den anden side, med terror-cirkussets absurditeter in mente, så er måske ikke en ubetinget dårlig ide at beskytte sin "net presence" med et slattent password som alle og enhver kunne have hacket?Bare lade dem fortsætte, selv dumme og uvidende mennesker løber tør for held :-)
.... ikke at det hjalp Warg, men ....
- more_vert
- insert_linkKopier link
"Brug dog en app til det, f.eks. Keepass, Lastpass, 1Password eller lignende."
Passwordmanagers er ikke lige svaret på alt. Man skal være klar over at man lægger alle sine æg i en kurv.
http://www.version2.dk/artikel/lastpass-fik-stjaalet-krypterede-master-passwords-254075
http://www.version2.dk/artikel/phishing-angreb-kan-snuppe-login-til-password-manager-560972
Men er man klar over denne risiko kan man måske nok komme langt med en passwordmanager.
- more_vert
- insert_linkKopier link
Bare lade dem fortsætte, selv dumme og uvidende mennesker løber tør for held :-)
En ufrivilligt slettet eller krypteret harddisk kan være en god øjenåbner. Nogen holde endda op med tankeløs at klikke på alle link, som du har "vundet", "vigtigt post" eller dit "Dit Dankort lukkes"
Bare lad dem fortsætte, og sikkert dig, at du ikke har vigtige eller personlige data på en pc uden kryptering og fravalg af Java, Flash og script.
En anden mulighed er Linux, hvis man kun installere fra standard steder, og tænker på hvorfor man bliver hørt om root password, så er den rimelig sikker. Når folk påstår de ikke kan finde ud af Linux, så undre det mig tit, at de samtidig har en Android :-)
Men du har ret, det er et problem, min mor på over 80 har det svært med at der altid sker noget nyt. Windows 10 var ikke en god ide. Så måske det bliver en meget konservativ Linux version.
- more_vert
- insert_linkKopier link
Brug dog en app til det, f.eks. Keepass, Lastpass, 1Password eller lignende.
Men hvordan overbeviser man folk om at de bør bruge det? Jeg har personligt svært ved blot at overbevise konen om det...
- more_vert
- insert_linkKopier link