Her er optagelsestallene for it-uddannelserne i 2015

Beskeden om, hvorvidt man er blevet optaget på sit drømmestudie, er i dag dumpet ind hos de kommende studerende. Her kan du se fordelingen på it-uddannelserne.

I dag har titusindvis af kommende studerende fået at vide, om de er blevet optaget på det studie, de har søgt ind på. Der er lidt færre på it-uddannelserne end sidste år, som dog også var et år med usædvanligt mange optagne på de videregående uddannelser.

Version2 har på baggrund af hovedtallene fra Uddannelses- og Forskningsministeriet opgjort optaget på de fleste af it-uddannelserne.

Ifølge Version2's opgørelse er der i 2015 blevet optaget i alt 3.199 på it-uddannelserne mod 3.269 i 2014.

Undtagelserne er de uddannelser, hvor der er lagt størst vægt på kommunikation og design som eksempelvis multimediedesigner, der altså ikke er med i opgørelsen, ligesom der ikke er medtaget optag på relaterede fag som eksempelvis øvrige ingeniøruddannelser og matematik og fysik.

Det skal desuden bemærkes, at visse af udsvingene i antallet af ansøgere og optagne på enkelte uddannelser skyldes ændringer i studiernes opbygning på den pågældende uddannelsesinstitution.

UddannelseOptagne '151. prioritet '15Optagne '141. prioritet '14Forskel
KU Datalogi1681871621893,7%
KU It og sundhed53385539-3,6%
KU Kommunikation og it8187771025,2%
CBS HA IT1001121001270,0%
CBS Information Mgmt.5560385944,7%
ITU Digitale medier og design7514389150-15,7%
ITU Softwareudvikling97159961791,0%
ITU Global Bus. Informatics6911171115-2,8%
DTU dipl. ing. It-elektronik4456125115-64,8%
DTU dip. ing. Softwareteknologi88141
DTU civ.ing. Netværkstekn./it40234624-13,0%
DTU civ.ing. softwareteknologi72118721270,0%
DTU dipl.ing.it+økon.275427390,0%
SDU Datalogi9385736427,4%
SDU dipl.ing. IKT22212425-8,3%
SDU IKT13111511-13,3%
SDU Software engineering67616960-2,9%
SDU bachelor econ./it2324143164,3%
AU Datalogi1851911701778,8%
AU Digitalt design/interaction5070445813,6%
AU dip.ing. IKT6553576014,0%
AU dip.ing. IKT (vinter)71027250,0%
AU Informationsvidenskab757575700,0%
AU it686865614,6%
AAU Datalogi51515354-3,8%
AAU civ.ing. elek./it29313940-25,6%
AAU civ.ing. software1061111041021,9%
AAU Informatik2620141485,7%
AAU Esbjerg elektr./datalogi14351537-6,7%
AAU Interaktionsdesign35334438-20,5%
VIA UC Horsens bach. IKT1221928411245,2%
UC Nordj. Datamatiker49635360-7,5%
UC Nordj. It-teknolog25232727-7,4%
UC Nordj. AP Grad. Comp.sci.49906881-27,9%
UC Nordj. IT Tech.15321918-21,1%
EA Cop. Bus. Ac. Datamatiker72889090-20,0%
EA Cop. Bus. Ac. Comp. Sci.34414071-15,0%
KEA datamatiker65126105111-38,1%
KEA it-teknolog30454341-30,2%
KEA Comp. Sci.441334586-2,2%
KEA AP Grad. IT Tech.29444346-32,6%
KEA Økon. og it6068432839,5%
KEA Bach. Econ. IT60987068-14,3%
EA Sjæl. Datamatiker Næstved22282324-4,3%
EA Sjæl. Datamatiker Roskilde6463564614,3%
EA Sjæl. Datam. Rosk. (vinter)15810750,0%
EA Sjæl. Comp. Sci.23623461-32,4%
EA Sjæl. Comp. Sci. (vinter)22
EA Lillebælt datamatiker Odense56756167-8,2%
EA Lillebælt datamatiker Vejle3631212871,4%
EA Lillebælt it-teknolog28323934-28,2%
EA Lillebælt Comp. Sci.28563244-12,5%
EA Sydvest datam. Esbjerg30435049-40,0%
EA Sydvest datam. Sønderborg13191920-31,6%
EA Sydvest Comp. Sci. Esbjerg30435049-40,0%
EA Sydvest Comp. Sci. Sønderb.13191920-31,6%
EA Midtvest datamatiker18272321-21,7%
EA Aarhus datamatiker619369101-11,6%
EA Aarhus it-teknolog28323436-17,6%
EA Aarhus Comp. Sci.31863476-8,8%
EA Aarhus AP Grad. IT22452639-15,4%
EA Dania datamatiker Grenaa6575536022,6%
EA Dania datamatiker Skive2929151593,3%
EA Dania it-teknolog999100,0%
EA Dania AP Grad. IT24442724-11,1%
Tips og korrekturforslag til denne historie sendes til tip@version2.dk
Kommentarer (7)
sortSortér kommentarer
  • Ældste først
  • Nyeste først
  • Bedste først
Bent Jensen

Kan du få 15 dygtige Indere til at arbejde, for lønnen til en dygtigt Dansker ?

Måske 1/3 af prisen, der til skal du jo stadig have nogen i Danmark, der beskriver hvad de skal lave. Samt håbe på at din App. komme ud, inden deres egen version af din ide. Samt sikkert en helt masse andet, der ikke gør at det er UNDER 1/3 af prisen.

  • 3
  • 0
Troels Henriksen

Jeg troede faktisk at Datalogi i Aarhus var meget større end i København, men her ser forskellen ikke så stor ud. Det er også bemærkelsesværdigt at Kommunikation og It er gået frem, da de her halvbløde kombinationsuddannelser ellers generelt lader til at have lidt tilbagegang (og det har It og Sundhed da også).

  • 0
  • 0
Jesper Boeskov

En lille detalje er dog, at tabellen ikke opgiver alle tal på optagelse til IT-uddannelserne i DK. Roskilde Universitet fremgår ikke af listen - og her findes også IT-uddannelser. Dog skal de studerende ikke beslutte sig fra starten, men skal igennem et basis-forløb på 2 år* før de vælger endelig retning.

Det kan så diskuteres, hvorvidt der er enighed i RUC-modellen eller ej.

For den sagsskyld kunne det også være sjovt, at frafaldsantallet af de studerende blev listet til sammenligning - en meget sjælden offentliggjort information, men som kan være reel i forhold til, at se om dem der er blevet optaget reelt har haft viljen og ikke kun intentionen til at gennemføre uddannelsen.

*Skal dog nævnes, at beslutningen ligger før, men kan dog ikke huske hvor meget, mener det er efter 1 år eller 1½ år - men opstart på studieretningen er først efter 2 år.

  • 0
  • 0
Jesper Stein Sandal

For den sagsskyld kunne det også være sjovt, at frafaldsantallet af de studerende blev listet til sammenligning - en meget sjælden offentliggjort information, men som kan være reel i forhold til, at se om dem der er blevet optaget reelt har haft viljen og ikke kun intentionen til at gennemføre uddannelsen.

Ja, jeg er også meget interesseret i at se frafaldstallene. Det er meget let at lokke folk til at læse datalogi ved at snakke om computerspil og spændende mobile apps. Virkeligheden på de tunge it-uddannelser er lidt anderledes - og ikke mindst beskæftigelsesmulighederne er noget anderledes. Hvis du drømte om at lave fede spil, så er et SAP-projekt i en plastengrosvirksomhed noget lidt andet at komme ud til som færdiguddannet.

  • 0
  • 0
Michael Weber
  • 0
  • 0
Log ind eller Opret konto for at kommentere
IT Company Rank
maximize minimize