Hacket wifi fik Starbucks-kunder til at mine kryptovaluta
Starbucks-kæden har indrømmet, at besøgende ved en café i Buenos Aires uforvarende donerede deres computerkraft til at skabe kryptovaluta for bagmænd.
Den offentlige wifi på caféen kaprede i al hemmelighed kundernes laptops til formålet, men knebet blev afsløret, da direktøren for et it-firma, Noah Dinkin, lagde mærke til en forsinkelse, inden han kunne bruge netværket.
Han gjorde derefter Twitter opmærksom på problemet.
Hi @Starbucks @StarbucksAr did you know that your in-store wifi provider in Buenos Aires forces a 10 second delay when you first connect to the wifi so it can mine bitcoin using a customer's laptop? Feels a little off-brand.. cc @GMFlickinger pic.twitter.com/VkVVdSfUtT
— Noah Dinkin (@imnoah) December 2, 2017
Der er uenighed om, hvad præcis der blev minet på den argentinske Starbucks-café. Noah Dinkins var overbevist om, at hans laptop var gået i gang med Bitcoin-mining, men andre har indvendt, at der i virkeligheden var tale om en anden kryptovaluta kaldet Monero.
Det er forholdsvist usædvanligt, at wifi-netværk bliver brugt til at igangsætte mining på intetanende personers computere, skriver BBC. Typisk er det inficerede hjemmesider, der får ram på ofrene.
Starbucks fortæller BBC, at de greb ind lige så snart, de blev opmærksomme på problemet, og hentede hjælp ind udefra for at gøre wifi-netværket sikkert igen.
Derudover har de meldt ud, at de ikke er bekymrede for, at det skulle være et udbredt problem i deres andre caféer.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.