Hackere afpresser Apple: Vil have 50 millioner dollars for stjålne produktplaner

23. april 2021 kl. 10:20
Hackere afpresser Apple: Vil have 50 millioner dollars for stjålne produktplaner
Illustration: Apple.
Apple er under pres for at få sin stjålet data igen, efter en hackinggruppe angiveligt har infiltreret Quanta Computer, verdens største PC-fabrikant, og hentet følsom data fra både firma og kunder.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

En ransomware-gruppe kaldet REvil har hacket verdens største PC-fabrikant og forsøger nu at afpresse firmaets største kunde, Apple, til at betale en løsesum.

Det skriver The Record.

Den taiwanesiske PC-virksomhed, Quanta Computer, har afvist hackerne at betale løsesummen på omkring 50 millioner amerikanske dollars - selv efter gruppen truede med at offentliggøre følsomme oplysninger på det mørke web.

Efter afvisningen er ransomware-gruppen gået direkte efter firmaets største kunde i et usædvanligt afpresningsforsøg, mener Dmitry Smilyantes, trussels-analytiker hos Recorded Future:

Artiklen fortsætter efter annoncen

»Dette er en ny tilgang i dobbelt-afpresningens ‘name-and-shame’-teknikken, hvor bagmanden interagerer med den berørte tredjepart, efter et mislykket forsøg på at forhandle med det primære offer,« siger han til The Record.

REvil postede en meddelelse på det mørke net, hvor man skriver om det mislykkede forsøg på at forhandle med Quanta Computer, og at man nu vil afpresse Apple og offentliggøre følsomme oplysninger, hvis ikke tech-giganten betaler for at få sin data igen.

Hackinggruppen poster også 21 skærmbilleder, der viser skematiske tegninger af en Macbook, som bevis på at man har data.

Hverken Apple eller Quanta vil kommentere på sagen, men begge bekræfter, at man arbejder på at få løst problemet.

Andre kunder hos Quanta Computer er HP, Dell, Microsoft, Toshiba, LG, Lenovo og mange andre.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger