Google vil straffe bloggere for betalte links
I blogverdenen har der længe eksisteret en barter økonomi, hvor bloggere skriver om og anmelder produkter fra forskellige virksomheder – ofte i bytte for selve produktet, eller, for de mere populære blogsiders vedkommende, kontant afregning.
Virksomheden får til gengæld, foruden selve den positive omtale, et indgående link til deres webside. Et vigtigt element i en Linkbuilding-strategi, der skal styrke virksomheden i Googles søgeresultater.
Det skal imidlertid være slut. Google har i fredags på deres webmaster blog meldt ud, at hvis ikke bloggere fremover benytter såkaldte nofollow-links i forbindelse med sponsoreret indhold – altså links der ikke viderefører nogen linkværdi – vil de blive straffet i søgeresultaterne.
Bloggere er ligeglade med trafik fra Google
»Det er ikke nyt, at Google gerne vil have, at der er nofollow på betalte eller sponsorerede links. Det nye er, at Google nu går direkte efter bloggerne, der jo traditionelt sjældent følger eller endda kender Googles retningslinjer for webmastere,« fortæller SEO-ekspert Lars Skjoldby fra Skjoldby & Co til Version 2.
Han tolker Googles udmelding som et forsøg på at få flere websideejere til at interessere sig for søgegigantens retningslinjer ved netop at sige, at hvis de ikke bliver fulgt, så skal websideejerne ikke regne med at modtage trafik fra Google. Noget der for netop bloggere måske slet ikke er relevant, da en stor del af deres trafik alligevel stammer fra sociale medier.
Svært at håndhæve
»Jeg har svært ved at se, hvordan Google vil håndhæve det her. Deres algoritmer kan givet se, at nogle ting på en blog er sponsorerede, men ikke præcis hvilke links. Jeg tror mere det er en skæmmekampagne end noget Google egentlig vil håndhæve andet end at statuere et par eksempler,« mener Lars Skjoldby.
SEO-eksperten vurderer, at selvom Google i første omgang siger, at det er bloggerne, der vil blive straffet for ikke at bruge nofollow på sponsorerede links, kan det meget vel ske, at Google senere også vil kaste et kritisk blik de virksomheder, som de sponsorerede links peger imod.
»Nogle få danske bloggere bruger allerede nofollow på sponsorerede links, og virksomhedernes samarbejde med dem handler mere om brand og synlighed end om SEO og linkbuilding. Jeg tror ikke umiddelbart at blogger-samarbejder bliver et SEO-værktøj de små webbutikker kommer til at mangle, fordi Google får svært ved at håndhæve det her,« slutter Lars Skjoldby.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.