Der er udsigt til, at Meta, virksomheden, der står bag nogle af verdens største sociale medieplatforme som Facebook og Instagram, skal ændre sin forretningsmodel, efter en afgørelse fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB) den 5. december i år.

Lige nu ca. 450 ledige job til ingeniører, tekniske specialister og it-professionelle
Se og læs mere om alle vores kommende konferencer, briefings og messer
Whitepapers, webinarer og videnspakker, der giver dig fagligt perspektiv og inspiration til dit arbejdsliv.
Den skarpeste dækning af de vigtigste it-nyheder
Fordi tech er politisk
Byggeri, renovering og vedligehold
Velfærdsteknologi og hjælpemidler
GDPR og compliance
Analytics og data
Offentlig digitalisering og IT-projekter
Energi og elektrificering
Transport og trafik
Affald og genanvendelse
Teknologi og vandets kredsløb
Ugentlig podcast med teknologiske nyheder og tendenser
Hver anden fredag
Styrk ledelsen af den teknologiske transformation - magasin 2 gange om året
Om rekruttering og fastholdelse af tekniske specialister.
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og ING/Jobfinder hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Der er udsigt til, at Meta, virksomheden, der står bag nogle af verdens største sociale medieplatforme som Facebook og Instagram, skal ændre sin forretningsmodel, efter en afgørelse fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB) den 5. december i år.
Jeg synes Facebook skal være glade nok for, at brugerne bare skal have et valg. For ovre på den anden side af Atlanten har der været røster, som tegner mod at forbrugerne skal have penge for sine data, hvis Facebook o.a. ønsker at bruge dem. De slipper derfor billigt i EU.
Det er vel gået op for de fleste hvad Metas forretningsmodel er, og det er ens eget valg om man er på facebook og andre platforme eller ej. På den ene eller den anden måde er det forbrugeren der betaler, annoncerne skal jo financieres. Snart skal vi vel også betale abonnement til Bilka for at købe mælk, så man ikke møder et reklameskilt for Toms Skildpadder. Jeg er ikke uenig i at GDPR lovgivningen i nogen form har en berettigelse, men den koster ironisk nok forbrugeren penge.