Frankrig beder Apple om at fjerne den sikkerhedsfunktion, der gør, at flere EU-landes corona-apps til smittesporing ikke virker på iPhones.
Flere EU-lande arbejder i øjeblikket på en corona-app til smittesporing, der bruger bluetooth til at spore kontakten med andre, der også har appen installeret, for at kunne advare personer, hvis de har været i kontakt med en smittet.
Men landenes corona-apps, herunder den kommende danske corona-app, virker ikke på iPhones, fordi en sikkerhedsfunktion lukker forbindelsen mellem appen og bluetooth, når telefonen går på dvaletilstand.
Derfor har den franske digitaliseringsminister, Cédric O, bedt Apple om at fjerne funktionen, der er designet til at beskytte brugeres privatliv.
»Vi beder Apple om at fjerne den tekniske hindring for at give os mulighed for at udvikle en overordnet europæisk sundhedsløsning forbundet til vores sundhedssystem,« siger Cédric O til Bloomberg og tilføjer, at selvom flere ministre har diskuteret sagen med Apple, så sker der ingen fremgang.
I øjeblikket arbejder Apple og Google sammen om at udvikle deres egen teknologi, som kan hjælpe landene til at udvikle smittesporings-apps.