Fortnite vender tilbage til iPhones efter Apple-konflikt

20. november 2020 kl. 09:347
Fortnite vender tilbage til iPhones efter Apple-konflikt
Illustration: Fortnite.
Nvidia har tilføjet Fortnite til sin cloud-gamingtjeneste GeForce Now. Det betyder, at iPhone-brugere igen kan spille det populære spil i deres Safari-browser, selvom det er blevet smidt af App Store.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Det populære spil Fortnite bliver nu igen tilgængeligt for iPhone-brugere, efter at det tidligere på året blev fjernet fra Apples App Store.

Det skriver BBC.

Det bliver ikke gennem App Store, at brugerne kan få adgang til Fortnite igen. I stedet bliver det populære spil tilføjet til den cloud-baserede gamingtjeneste GeForce Now fra Nvidia.

Brugere kan få adgang til gamingtjenesten via deres Safari-browser, og ifølge Nvidia vil spillet snart være tilgængeligt på tjenensten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Apple har fortsat udelukket Fortnite fra App Store som en del af en strid med spiludviklerfirmaet Epic Games.

Konflikten handler om de såkaldte in-app-betalinger, som Epic Games ifølge Apple har forsøgt at undgå, imens Fortnite-appen lå i App Store.

Normalt foregår betalinger i App Store gennem Apple, som tager mellem 15 og 30 procent af app-betalingerne. Fjernelsen af spillet kom efter, at Epic Games indførte sit eget betalingssystem, som gik udenom gebyrerne fra Apples App Store.

7 kommentarer.  Hop til debatten
Denne artikel er gratis...

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.

Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.

Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.

Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
7
23. november 2020 kl. 11:05

Det handler om apples dobbelmoral. Er man tilpas stor, så kan man blive undtaget. Hverken microsoft (f.eks. deres office apps), HBO, Netflix, Tidal, spotify m.fl. betaler for deres kunder køb i apps downloaded igennem app store. Hvorfor skal Epic så? Hvorfor skal der være forskel?

Igen lidt fakta og research ville ikke være nogen dårlig ide. Netflix sælger deres abonnementer på egen side, det er det login som her oprettes som kan bruges i apps på Apple platform, på samme måde som f.eks. i et smartTV. HBO er det samme. Microsoft sælger Office365 abonnementer på egen hjemmeside, det logon kan bruges alle steder. Tidal og Spotify på samme måde. Vi taler derfor IKKE om in apps salg.

Epic der i mod vil sælge ting fra deres app, det er det som strider mod aftalerne, lige gyldig hvor stor man er. Havde Epic f.eks. lavet en abonnement aftale på ders hjemmeside eller at man lige skulle en tur forbi hjemmeisden, som så slog igennem til ens konto, så havde der heller ikke været et problem.

Tag også tidsskrifter. Man abonnerer oftest via hjemmesiden, som gør at alle tidsskrifter kan og må læses via gratis app på iPhone/iPad.

6
22. november 2020 kl. 12:35

Det handler ikke i min verden ikke så meget om, om epic games laver deres in-games/in-app purchase igennem app store eller ej.

Det handler om apples dobbelmoral. Er man tilpas stor, så kan man blive undtaget. Hverken microsoft (f.eks. deres office apps), HBO, Netflix, Tidal, spotify m.fl. betaler for deres kunder køb i apps downloaded igennem app store. Hvorfor skal Epic så? Hvorfor skal der være forskel?

4
21. november 2020 kl. 13:50

Det har aldrig handlet om hvorvidt det skal være 5%, 15% eller 30% cut til Apple. Det tingene dybest set handler om er, at Epic vil have muligheden for at etablere sin egen appstore. Det vil ændre Apples forretningsmodel ret drastisk - det kan man syntes er en god eller en dårlig ide, men det er, i sidste ende, Apples beslutning

Men vi er enige om at lige nu får apple 0% af det in-game køb som sker.

Geforce Now tager sig sikkert også betalt, men hvis de nu f.eks nøjes med 10% så sparer Epic en del penge på den konto.

Så er spørgsmålet om ikke apple har fået den ringest mulige løsning når de nu får 0% i stedet for at forhandle sig til 10% med epic.

Så vidt jeg har læst så lagde epic en DEL penge i apple's kasse før det her.

2
21. november 2020 kl. 10:18

Så Apple tog 30% og da firmaet bag fortnite sagdeddet var for dyrt og bad Apple sænke prisen så afviste Apple dem.

Det lyder som om, at du ikke er klar over hvorfor Fortnite røg af appstoren. Specifikt lagde Epic en mulighed for at købe in-game currency udenom Appstoren. Hvilket, selv Epic erkender, er klokkeklart kontraktsbrud.

Det har aldrig handlet om hvorvidt det skal være 5%, 15% eller 30% cut til Apple. Det tingene dybest set handler om er, at Epic vil have muligheden for at etablere sin egen appstore. Det vil ændre Apples forretningsmodel ret drastisk - det kan man syntes er en god eller en dårlig ide, men det er, i sidste ende, Apples beslutning

https://www.youtube.com/c/HoegLaw/videos har haft nogle ret præcise, og underholdende, analyser.

1
21. november 2020 kl. 08:29

Så Apple tog 30% og da firmaet bag fortnite sagdeddet var for dyrt og bad Apple sænke prisen så afviste Apple dem.

Nu er fort kte så tilbage hos Apple men nu får Apple så vel 0% fordi det køres gennem browseren.

Så i stedet for at lytte til fortnites udviklere og sænke prisen til måske 20%, så endte de med 0%

Lyder som om apples arrogance lige kostede dem en stor bunke penge der.