Den tre år lange forsinkelse af Grunddataprogrammet koster de danske kommuner 300 millioner i ekstra driftsomkostninger til KMD.
Det skriver TV 2.
Som Version2 har kunne berette blev dele af Grunddataprogrammet tidligere på måneden udskudt endnu en gang. Finansudvalget blev i den forbindelse bedt om at godkende ekstraudgifter på 52,9 kroner.
Men den pulje penge dækker altså ikke de omkostninger, som kommunerne har med at køre de eksisterende systemer videre.
»Vi er selvfølgelig meget ærgerlige over forsinkelserne af Grunddataprogrammet, som foreløbig står til at give kommunerne et tab, som vi forventer samlet set vil løbe op i flere hundrede millioner kroner,« skriver afdelingschef Ralf Klitgaard Jensen fra KL, Kommunernes Landsforening, i en mail til TV 2.
Når det samlede tab er gjort op, vil KL forhandle med Finansministeriet om, hvordan regningen skal finansieres, lyder det fra Ralf Klitgaard Jensen.
Det gamle system Ejendomsstamregisteret (ESR) er leveret af KMD og koster kommunerne 100 millioner om året. Grunddataprogrammet, der skulle have været i drift i 2016, står nu til at blive klart tre år senere – i 2019.
KMD har selv været med til at levere en del af Grunddataprogrammet – nærmere bestemt Datafordeleren – og måtte i 2015 betale en bod efter systemet blev fem måneder forsinket. Siden har KMD overholdt alle milepæle, understreger selskabet over for TV 2.