Flere virksomheder trækker sig nu fra Facebooks kryptovaluta-projekt, der går under navnet Libra. Både Visa, Mastercard, Stripe, Mercado Pago og eBay trækker sig som samarbejdspartnere med ansvar for transaktioner på vegne af Libra.
Det skriver Arstechnica.com
Tidligt i sidste uge meldte PayPal ud, at de ikke ønskede at være en del af projektet, og nu følger flere virksomheder trop. Facebook forventede ellers til næste år at gå fra 27 til 100 samarbejdsaftaler med virksomheder, der kan håndtere transaktioner på vegne af Libra.
Virkeligheden er dog en anden, og i dag står man med 22 samarbejdspartnere, hvor hollandske PayU er det eneste tilbageværende selskab blandt de originale samarbejdspartnere. Frafaldet af førnævnte selskaber sker blot dage før det første officielle møde, hvor selskaberne ellers skulle forpligtige sig til samarbejdet med Facebook i etableringen af Libra-valutaen.
Læs også: Her er Facebooks nye kryptovaluta Libra