DR får fremover svært ved at følge op på online spilsucceser som Mujaffa, hvor spilleren i skikkelse af en andengenerationsindvandrer samlede guldkæder og blondiner op fra byens gader i sin BMW.
DR skal nemlig spare 80 millioner kroner på grund af medieforliget, og det kommer til at gå ud over udviklingen af onlinespil til dr.dk, skriver Politiken.
Fremover vil der ikke blive øremærket penge til udviklingen af onlinespil.
»Jeg må bare erkende, at det kommercielle marked er så stort, at det er svært at se, hvordan vi virkelig ville kunne gøre en forskel med vores spil,« siger kanalchef i DR, Nicolai Porsbo, til Politiken.
Inden for det kommende år får vikingespillet Saga præmiere. Spillet har været undervejs i tre år rammes derfor ikke af spareplanerne, skriver avisen.
DR vandt i 2004 webprisen Prix Italia for spillet Hundeparken.