Digitale forlag er trætte af GDPR-dobbeltarbejde
Leverandører med mange kommuner som kunder er trætte af dobbeltarbejde, når de skal lave de samme GDPR-forhandlinger med flere forskellige kommuner. Men måske er en løsning på vej.
person
Louise Holst Andersen
Journalist
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
person
Louise Holst Andersen
Journalist
Det er ikke kun kommunerne, som kæmper med risikovurderinger og databehandleraftaler, når der skal indkøbes læremidler til folkeskolen.
PLUS-abonnement
IDA-adgang
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
1 kommentar. Hop til debatten
DelUdskriv
- emailE-mail
- linkKopier link

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
1
21. april 2021 kl. 18:00
Tak for at markere, at der er mange der inddrages og påvirkes i dette arbejde. Skønt at KL åbner døren. Vigtigt at den model, der skal komme ikke lander som moget færdigt, inden den har været behandlet med de forskellige aktører. At risikovurderinger er individuelle kan der være noget om, men spørgsmålet er om kontekst er så forskellig fra skole til skole eller kommune til kommune i lille DK. Og de forskelle der er, de bør måske ikke være der, da der netop er tale om datasikkerhed. Så måske kan denne problematik vendes om.