

Open World-actionrollespillet 'Elden Ring' har høstet topkarakterer hos spilanmeldere verden over, og kandiderer allerede til at blive årets spil. Men Elden Ring er - ligesom tidligere spiltitler fra det efterhånden ikoniske, japanske spilstudie FromSoftware - ikke noget for alle.
»Det overrasker mig meget, at de spil er så populære,« siger Miguel Sicart, der er spilforsker ved ITU.
»For det er ikke for alle. Du skal virkelig være af en særlig støbning for at gå igennem al den smerte,« griner han.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
en masse grinding
Så har du selv valgt at slå panden ind i den lille pæl der står på en åben mark i en stor verden. Hvis du ikke kan stoppe med at banke hovedet frivilligt ind i pælen så bør du nok sælge Elden Ring - og alle andre spil med en form for fri vilje. Der er intet sted i Elden Ring hvor man bliver fanget bag en boss hvor man skal grinde før man kan forsætte frem ad i en af de mange retninger der er. Den store åbne verden gør det til det klart nemmeste spil i SoulsBorn.
Prøv at tag et venstresving i stedet for er højresving og dit problem er løst.
Nåede til level 15, men en masse grinding, og kan alligevel ikke komme forbi Gudrun Monster (?). Har opgivet, det er simpelthen for tidskrævende og monotont at skulle slå de samme petty monsters ihjel 1000 gange for at komme højt nok op i level. Not for me. Så Elden Ring, Launch Edition til Xbox sælges for 350kr. Alle koder og indhold ubrugt.