Dansk eyetracking-startup får 4,7 millioner - og flybillet til Silicon Valley
Kan du forestille dig at spille Fruit Ninja med øjnene? Den mulighed er faktisk realistisk takket være det danske firma The Eye Tribe. Her kan du ved hjælp af dine øjne styre rundt på din iPhone eller i dit Windows 8. Se hvordan teknologien virker her:
[video: https://www.youtube.com/watch?v=ef0qLb8-4k8]
Stort vækstpotentiale
The Eye Tribe har i den forbindelse rejst 4,7 millioner kroner fra en række europæiske investorer. Oven i den pose penge skal det danske firma også på et tre-måneders ophold i Silicon Valley. Her skal The Eye Tribe deltage i et såkaldt acceleratorprojekt, der er skabt af Eksportrådet og Erhvervs- og Vækstministeriet.
Formålet er at støtte danske virksomheder, der har et internationalt vækstpotentiale. Og hos The Eye Tribe tvivler de heller ikke på egne evner.
»Eye control kommer til at være den næste store ting for interaktion med smartphones, tabletter og andre elektroniske enheder,« udtaler Sune A. Johansen, administrerende direktør og medstifter af The Eye Tribe, til thenextweb.com
Oprykning til ny liga
Accelerator-projektet skal dermed rykke The Eye Tribe op i en liga, hvor store succeser som Podio og Zendesk befinder sig. The Eye Tribe vil sammen med fire andre danske it-virksomheder på et arrangement d. 16. august blive præsenteret som part i det boostende projekt i Silicon Valley. Version2 dækker sagen og vender tilbage meget snart.
The Eye Tribe blev grundlagt af fire ph.d.-studerende, og teknologien bruger de forskellige enheders frontkamera, så det kræver ikke noget ekstra hardware.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.