Efter en to år lang retssag har netværksudstyrsproducenten D-Link indgået forlig med den amerikanske handelskommission FTC (Federal Trade Commission), som blandt andet foreskriver, at D-Link skal have foretaget it-revision to gange om året.
Det skriver The Register og en række andre medier.
Ud over it-revision påtager D-Link sig også at implementere et omfattende sikkerhedsprogram som skal vare 20 år.
Retssagen startede i 2017, efter en række sårbarheder i udstyr produceret af D-Link blev opdaget.
Læs også: Zero day: D-Links forbrugerrouters blottede for DDoS, firmware og adskillige andre sårbarheder
Sikkerhedsfejl i D-Link-udstyr er specielt problematisk, fordi virksomhedens produkter som for eksempel routere ofte er tilgængelige for internettet og derfor udgør en klar angrebsflade for hackere.
Sikkerhedsprogrammet skal sikre, at lignende sårbarheder ikke opstår i fremtiden blandt andet ved at indføre automatiske firmwareopdateringer og testing af alle softwareopdateringer, før de sendes ud.
D-Link indrømmer med forliget ikke nogen forseelse.