Et nedbrud har over weekenden forhindret borgere i at se deres covid-19-testsvar og opdatere deres coronapas i appen MinSundhed og på hjemmesiden sundhed.dk.
Det skriver Ekstra Bladet på baggrund af oplysninger fra Statens Serum Institut (SSI).
Nedbruddet, der er overstået, skyldtes ifølge SSI formentlig en overbelastning af computersystemer, der behandler data fra coronatest, hvilket har standset dataoverførslerne til sundhed.dk.
- Sundhed.dk dropper DXC som leverandør efter nedbrudspræget pandemi
- Fejl i coronapasset: Android-brugere kunne ikke åbne appen
- AWS ramt af stort nedbrud: Store dele af Netflix, Disney+ og Amazon Prime ramt
- Hul i 'MinSundhed': Borgere kan fremvise gyldigt coronapas trods positiv test
- Leverandørfejl slukkede for sundhed.dk: Glemte at tænde for strømmen
- Denne artikel
- KMD-nedbrud rammer kommunalvalg: Valgtilforordnede i Holbæk må bruge pen og papir
- Endnu en DXC-strømafbrydelse nedlagde Sundhed.dk
- Reddit topper listen: Disse hjemmesider har haft flest udfald i 2021
- Tusinder uden internet i timevis efter stort Globalconnect-nedbrud
- emailE-mail
- linkKopier link

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.
Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Jeg kan oplyse, at det ikke har nogen forbindelse til Corona pas, eller den generelle drift af sundhed.dk
ALT hvad der har at gøre med NemLog-in, havde i går meget MEGET ofte problemer, uanset om man ville logge på siderne borger, skat, sundhed, eller noget helt andet
Og hvis man så var rigtig RIGTIG heldig, at komme igennem uden problemer, og ramme siden hvor man skal logge på med NemID nøglekort, OG man så gik ned under "Driftstatus", så stod der "Normal drift".
Alt dette er til trods for, at man UDEMÆRKET godt selv vidste, at der var massive problemer med NemLog-in - det kunne man nemlig læse på på siden digitaliser, under NemLog-in og driftside.
Det er i min optik fuldstændig ubegribeligt, at man ikke er i stand til at fortælle brugerne af en hjemmeside, at der er i er problemer med login - eksempelvis med et banner i toppen - når man definitivt VED det.
Det medfølgende billede er også af Coronapas app'en og ikke af hverken sundhed.dk eller MinSundhed.
Nej, de skriver meget eksplicit coronapas "i appen MinSundhed og på hjemmesiden sundhed.dk".
Ingen af ovenstående er den app som hedder Coronapas (og som er den de fleste vil antage at der menes når nogen siger "Coronapas-app").
Hvad mener du? De skriver det er begge dele der var nede til at se corona test svar
scandihealth.net har så lange svartider, at de selv timer out ved søgning efter læge og meget ofte også blot på at komme ind på søgeformularen