Med den næste version af Windows får styresystemet to ansigter. Og både Chrome og Firefox vil understøtte dem begge.
Når Windows 8 bliver lanceret, bliver det nemlig med både en traditionel Windows-brugergrænseflade og det nye Metro-design, som Windows Phone bruger.
Men under motorhjelmen er der også forskel: Traditionel Windows vil kun køre på almindelige pc’er, mens Metro-delen kan bruges med ARM-processorer, for eksempel på en tablet.
Derfor skal software-producenterne tage stilling til, om de skal understøtte begge søjler i Windows 8, og hos Mozilla og hos Google er man allerede i fuld gang med en browser til Metro, der kan give Microsofts egen Internet Explorer konkurrence.
Det skriver H Online og Mashable.com.
Mozilla og Google tager udgangspunkt i desktop-udgaven af deres browsere, i stedet for at arbejde videre med mobil-udgaverne, men det er ikke en lille opgave at få en Metro-egnet browser klar, lyder meldingen.
Både brugergrænsefladen, som skal være touch-venlig, og teknikken bag skal ændres, og så stiller Microsoft også nogle begrænsninger op for Metro-applikationer.
Konkurrerende browsere får dog lov at træde ud over den lukkede ’sandkasse’, som applikationer normalt er henvist til, men til gengæld kan man kun bruge én browser ad gangen i Metro-Windows.
Mozilla forventer, at brugerne skal hente Metro-udgaven af Firefox på Mozillas hjemmeside, ganske som man gør med desktop-versionen, selvom Microsofts plan er, at alle Metro-applikationer skal hentes i Windows Store.
Da browserne har flere privilegier end andre applikationer, er de nemlig i princippet ikke rigtige Metro-applikationer.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.