Beijing vil installere låse med ansigtsgenkendelse i alle almene boliger
Bor du i en almen bolig i Beijing, så skal du til at låse hoveddøren op med dit ansigt i stedet for din nøgle.
Myndighederne i Beijing er nemlig i fuld gang med at installere smartlåse med ansigtsgenkendelse i alle almene boliger i byen. Det skriver South China Morning Post.
Tiltaget skal være med til at bekæmpe snyd med boligerne - for eksempel ulovlig fremleje. Systemet med ansigtsgenkendelse skal angiveligt gælde for alle 120.000 almene lejeboliger i byen inden juli 2019.
Systemets database genkender lejeren af boligen og eventuelt lejerens familiemedlemmer og smartlåsen kan således låse op for dem. Dukker en fremmed i stedet op, kan smartlåsen afvise at lukke op.
Systemet vil også holde øje med, hvornår lejeren kommer og går. På den måde kan systemet advare ejendomsadministrationen, hvis for eksempel en ældre borger ikke har været ude eller hjemme i lang tid.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.