I otte ud af ti tilfælde er det falsk alarm, når PBS vælger at spærre et Dankort på grund af mistanke om svindel. Det skriver Metroxpress.
PBS, som administrerer de danske kredit- og betalingskort, overvåger automatisk transaktionerne for at finde mønstre, som kan indikere, at et kort eksempelvis er blevet stjålet.
**Læs også: **PBS overvåger din julehandel.
Overvågningen sker for at kunne spærre kortet, inden både kunden og banken lider tab som følge af svindel.
Men organisationen Forbrugerrådet kritiserer PBS' praksis, fordi der bliver spærret så mange kort på baggrund af falske positiver, og fordi kunder hverken advares eller får nogen forklaring på, hvorfor kortet er spærrret.
»Hvis dankortet bliver spærret, så har man krav på en forklaring. Og det er ikke nok at sige, at det er på baggrund af mistanke om misbrug, der skal være en konkret årsag,« siger økonom Troels Holmberg fra Forbrugerrådet til Metroxpress.
Ifølge PBS vil selskabet ikke oplyse årsagen til spærringen, fordi den information ifølge PBS vil kunne bruges af de kriminelle til bedre at undgå den adfærd, som udløser alarmen hos PBS.