Hvilke programmeringssprog ville du lære, hvis du kunne sætte dig ned og begynde fra Hello World?
Først en tilståelse: Jeg er temmelig grøn som programmør. Ikke som i umoden, men snarere sådan lidt muggrøn, fordi jeg aldrig kom til at bruge det Java, jeg lærte lige før, vi fik svar på, om Y2K ville føre til vor civilisations endeligt. Så bær over med mig.
Mens Java, C#, Javascript og mange andre populære programmeringssprog nok skal klare jobbet, så er de også så mainstream, at de ikke ligefrem kan bruges til at indlede en programmør til programmør-samtale ved kaffeautomaten. Det er der derimod en række andre sprog, der kan.
Så her følger min liste over sprog, jeg gerne ville lære at kende, ud fra lige dele teknisk fascination og almindelig nysgerrighed:
5. Julia
Anvendelsen af Julia er langt uden for mit domæne, men jeg er vild med et sprog, der både vil lidt shell og samtidig vil måle sig med C og Fortran til tunge regneopgaver. Listen over ting, Julia indeholder og gerne vil er alenlang, og det må man respektere.
Ulemperne er, at dokumentationen henvender sig til øvede programmører, og så er det ikke ligefrem et sprog, man trækker op af hatten til at løse enhver opgave.
4. Lua
Lua er et scriptsprog, som udmærker sig ved at være understøttet gennem udvidelser til en stribe forskellige formål og ved at være så kompakt, at det kan køre på næsten hvad som helst. Det kunne være et ret godt valg til Internet of Things. Lua er også scriptsproget for machine learning-frameworket Torch. Nå ja, og så bruges det også til World of Warcraft.
Den væsentligste ulempe er, at der er mindre dokumentation tilgængelig online, så hvis man vil lære sproget, så er man næsten nødt til at have fat i en bog.
3. COBOL
Bare det, at navnet står med versaler, indikerer alderen på COBOL, der er uløseligt forbundet med gamle mainframesystemer og programmer, ingen tør pille for meget ved. Men netop den mytologi, der er omkring COBOL, er dét, der gør sproget fascinerende. Måske er det lidt som en hipster, der vil lære at køre på væltepeter.
Ulempen er selvfølgelig, at det arkaiske format i COBOL ikke rigtig er relevant, hvis man ikke har en mainframe stående.
2. Swift
Det er måske lidt poppet i forhold til de andre sprog på listen - sådan lidt som popsangerinden med efternavnet Swift. Men der er noget om hypen, for Swift er ikke bare populært til at kode applikationer til Apples platforme, men er også på vej ind mange andre steder, efter Swift blev open source i november 2015. I modsætning til de øvrige sprog på min liste har Swift en klar anvendelse i kommercielle sammenhænge.
Til gengæld er Swift stadig hovedsageligt et Apple-projekt, selvom IBM også er gået ind i det, og spørgsmålet er, hvor meget af hypen omkring Swift der stammer fra app-manien.
1. Rust
Der er dem, der hævder, at al software burde skrives i Rust. Det er lige nu det bedste bud på et programmeringssprog, der både ser ud til at kunne holde, hvad det lover, når det gælder sikkerhed, og være brugbart til applikationer. Specielt for sikkerheden er det spændende, at sproget hjælper med at gøre det rigtigt, men uden bare at rydde op efter dine fejl som med garbage collection.
Rust har dog også af samme grund et lidt helligt skær over sig, som kan være trættende, og ligesom flere andre nye sprog, er dokumentationen bedst for de øvede.
Hvilke sprog ville du gerne lære, hvis du skulle tage et afbræk fra Java, C#, C++, PHP, Javascript eller hvad du ellers normalt færdes inden for?