165 virksomheder og organisationer klager over Google til EU
165 virksomheder og organisationer har klaget over it-giganten Google til EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager.
Det skriver flere medier, herunder nyhedsbureauet Reuters.
I brevet kritiseres Google for at favorisere egne resultater og services i søgeresultater, imens andre tjenester bliver nedprioriteret. Det gælder blandt andet for sponsoreret indhold som rejser og jobannoncer.
Google har afvist anklagerne om, at it-gigantens egne tjenester bliver favoriseret på uretfærdig vis og henviser til, at konkurrerende services kun er et klik væk på internettet.
Afsenderne på brevet rummer virksomheder og organisationer fra både USA og EU. Blandt de 165 medunderskrivere er der også danske virksomheder og organisationer, og det gælder blandt andet Danske Medier, Jobindex og Teknologiens Mediehus, som Version2 er en del af.

...men det er dyrt at lave god journalistik. Derfor beder vi dig overveje at tegne abonnement på Version2.
Digitaliseringen buldrer derudaf, og it-folkene tegner fremtidens Danmark. Derfor er det vigtigere end nogensinde med et kvalificeret bud på, hvordan it bedst kan være med til at udvikle det danske samfund og erhvervsliv.
Og der har aldrig været mere akut brug for en kritisk vagthund, der råber op, når der tages forkerte it-beslutninger.
Den rolle har Version2 indtaget siden 2006 - og det bliver vi ved med.