Microsoft lytter med på dine hemmelige Skype-linksSender du et link via Skype-chat, vil Microsoft besøge linket kort efter. Det er for at beskytte mod spam og phishing, forklarer Microsoft.
Fullrate hæver prisen med 97 %Kan du gætte, hvilken it-baseret tjeneste der er så kompleks, at Fullrate har været nødt til at fordoble prisen siden firmaets opstart i 2006?
Studerende afslører: Sådan virker Kinas Skype-overvågningKinesiske brugere af Skype bliver overvåget i stor stil. Nu har en amerikansk studerende knækket koden og fundet de trigger-ord, som udløser en besked til myndighederne.
Headset-producent skiftede til Lync - og droppede bordtelefonerneFor et internationalt firma med afdelinger i 70 lande kan intern kommunikation godt være en udfordring. Den danske headset-producent Jabra fandt løsningen med Lync.
Microsoft smelter Skype og Lync sammenMicrosoft åbner op for fuld integration af arbejde og hjem med lanceringen af Lync 2013, der vil kæde Skype sammen med kontorværktøjet Lync.
Ny krypterings-app forhindrer myndigheders adgang til tale og data på mobilenManden bag Pretty Good Privacy-krypteringen får FBI og CIA til at se rødt: Fuld kryptering af samtaler og sikker fil-udveksling via smartphones.
Sådan bliver fremtidens internet-telefoniCisco fortalte på konferencen Cisco Live om fremtiden for netværk og IP-telefoni. Alt bliver forbundet i 'tingenes internet', lød meldingen.
Pas på: Malware bruger Skype som smittekildeSkype er blevet populært blandt hackere til at sprede malware, i takt med at det er blevet standard i Windows. Netbanktyven Shylock er seneste eksempel.
Microsoft lukker Messenger - nu skal alle bruge SkypeLive Messenger vil være fortid den 15. marts. I stedet bliver alle brugerne flyttet over til Skype, som Microsoft købte i 2011.
Netdesign henter ny topchef fra Microsoft-konsulenthus48-årige Steen Hagengaard skifter efter nytår Columbus Danmark ud med TDC-ejede Netdesign. Som ny topchef skal han stå for tæt samarbejde med TDC Erhverv og TDC Hosting.