Tilgiv dem, thi de ved ikke hvad de gør...
I et indstik i Jyllandsposten i går var der en 2-sidet reklame der lovpriste glæderne ved at have sin egen server i hjemmet.
Indstikket hed Gismo og en hurtig bladren sagde mig at de forsøgte at gøre gadgets trendy i almindelige hjem. Målgruppen er altså klar, og det er nok ikke helt ved siden af at læserne af et sådan indstik (hvor mange der så end måtte være) er i målgruppen af potentielle hjemmeserverkøbere.
Det der generede mig voldsomt var hvordan reklamen i en forklædt artikel lovpriste at strømforbruget KUN var 60 Watt og uden belastning HELT NEDE på 50W.
Er det minimusforbruget når den skal køre Windows Home Server' Jeg har da hørt at der kun skal 7 wat til både at køre og at rekompilere en Free-BSD. Og at en hjemmeserver trækker 6 Watt.
Er det mon HP der skal have ryddet lagrene med forrige års model af entry-level kommercielle SOHO-servere? Men selv da. Jeg kører forrige års model hjemmeserver så jeg trækker 12-15 Watt (800 MHz VIA med Ubuntu)
Hvad skal de sidste 40-50 Watt bruges til' Opvarmning'
Al den snak om grøn it, er det bare skåltalesnak?
Henrik Knopper blogger om anvendelighed i ordets bredest mulige betydning. Han mener, at udviklingen går alt for langsomt på de områder, der virkelig betyder noget. TIl daglig er han løsningsarkitekt hos NNIT.
Follow @HknopperKommentarer (18)
Jeg har egentlig været på udkig efter en hjemmeserver et stykke tid – hvad skal man egentlig vælge?
Det der opfylder ens behov.
Jeg vil sige at en lille via med disk osv. kan du sagtens få under 20 watt. Og der kan du sagtens have fil arkiv plus personlig web og database server.
Jeg kunne godt tænke mig en lille kasse med mulighed for flere diske. Processorkraft skal jeg ikke bruge noget særligt af, så jeg kunne godt tænke mig noget i stil med den her: http://www.cortexsystems.dk/shop/net5501_new/net5501_70_board_and_1_slot...
Problemet er bare at kassen så vidt jeg kan se er for lille. Vil godt have plads til to helt almindelige 3.5" harddiske (lidt hardware-redundans er meget rart at have til sin backup) – er der nogen der kender noget i samme boldgade, bare med et større kabinet?
Synology
Har selv en CS407 med 4 diske i RAID5. Det fungerer ganske fortrineligt :-)
Synologys bokse fås både med 1, 2, 4 og også 5 diske. Så der er lidt for enhver smag og budget.
Lidt reklame: 249,- hos midtdata:
http://www.midtdata.dk/asp/productinfo.asp?varernr=WL-500GP&goto=product...
Har Synology ikke den fejl/feature at det er dedikeret storage - lige som den ASUS router Mark omtaler?
Men ellers er jeg enig med Mikkel - en Soekris med to diske ville være en sød lille ting. Så jeg hører gerne hvis nogen har erfaringer med et lidt større kabinet.
Ellers går jeg selv efter endnu en VIA-løsning til samlingen. Men denne gang vil jeg nok købe et kabinet, og ikke lave det i LEGO...
Så vidt jeg kan se er der i begge tilfælde tale om lukkede systemer – det jeg er ude efter er mere en "rigtig" server som jeg kan installerere FreeBSD eller evt. OpenSolaris på.
Synology er nok den mest blærede NAS boks, og den, der er tættest på at erstatte en hjemmeserver.
Jeg har en 207+ http://www.synology.com/enu/products/features/index.php og det eneste den mangler er en smtp /imap mailserver, så er jeg glad, og det tror jeg kommer i løbet af sommeren, de har i hvert fald lavet en survey om det tidligere..
Jens
Ja, et bundkort fra VIA som du kan smide i et hvilket som helst ATX kabinet er en rigtig god og strømsvag løsning.
Jeg har hørt en hel del godt om Qnap:
http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=93
Og ellers er der jo linksys:
http://www-dk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename...
Men det kommer jo lidt an på om man kan leve med begrænsningerne fra et "expanded" hd enclosure.
Vi bruger dem (TS-109pro) i firmaet i stedet for USB-storage... den har en busybox kørende, kender alle nødvendige protokoller (NFS,SCP,FTP,HTTP,SMB) og har anstendigt gui (over http/https).
Til serverbrug vil jeg nok anbefale TS-209pro så man kan få RAID1.
Pro versionerne har NFS og mulighed for medlemsskab i et NT domæne.
Asus'en kører linux, og du kan skifte den medfølgende distribution ud med at rimeligt udvalg af andre distributioner. Så det er ikke kun dedikeret storage - man kan også køre visse andre opgaver på den hvis man ellers tager hensyn til dens lave hukommelse og regnekraft.
Jeg har openwrt på den.
Den kører, af ikke-default sw, pt:
1) vsftpd,
2) ctorrent - og med lidt shell scripting fås mail notifikationer via mutt og ssmtp,
3) samba - pga een windows box :( ,
4) en ntp klient (ellers skrider tiden),
5) div must-haves: curl, socat, screen og (gnu's, ikke busybox') wget, osv...
- alt det standarde: dropbear som sshd erstatning, busybox' httpd...
Alt ovenstående kan fås for 249,- + lidt hack. Og så har man en temmelig nice lille linux box med lavt strømforbrug.
To eksterne harddiske er tilsluttet. To WD Mybooks (de er billige, og med auto spindown).
Man vælger jo selv hvad man vil gøre den til.
Fildeling og WLAN AP, er mit formål med den; yours may differ.
Jeg har netop her til aften lukket for en "hjemmeserver", som i en lille organisation har passet sit arbejde som primært mailmaskine siden november 2003. Suse 8, bygget - pga pengemangel - af en sløv, gammel Compaq-PC strippet for alt unødigt, selv HD'en var gammel.
Maskinen har været nede for opdatering en håndfuld gange i alt, samlet nedetid højest et par timer på knapt fem år.
Ikke dårligt på skrammelhardware, vel?
RIP
/Rolf
Hvorfor ikke bare smide et par diske i usbporten, på sådan en soekris eller lignende?
Jeg gør det selv med en Koolu med AMD Geode, og en disk i USB det fungerer fint.
Hvilken af de to løsninger, bruger mindst strøm?
Støj, blæser mv. kan måske også betyde noget for hjemmenetværket. Personligt, vil jeg foretrække en strømsvag, lydløs server uden blæser, med flash harddisk - men det må afhænge af behov.

