Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (17)
Emner Arbejdsmiljø, Karriere, Uddannelse

Skal kvindelige nørder gå på kompromis med deres kvindelighed?

Af Therese Hansen 30. maj 2008 kl. 10:20

Da jeg i sin tid startede på universitetet og skulle med på tværfaglig rustur var der flere, der dukkede op for at se giraffen - de havde hørt at der skulle en kvindelig datalog med på turen og jeg fik senere at vide at de havde forventet at jeg var 2 meter høj og 2 meter bred med ansigtshår og i et slidt joggingsæt. Det var fordommen overfor en kvindelig datalog dengang.

Den historie kom jeg til at tænke på i dag da jeg læste en anden it-pige skrive om at mode og it var hendes 2 store passioner. Jeg vil lige citere en passage jeg studsede over: "I love being trendy and fashionable. Fashion, after being a developer, is one of my biggest passions. I am not hollow or irrelevant; I make being a developer kick butt. I put on my BCBGs in the morning and I sit down and program for the rest of the day and both of those things are very fulfilling."

Jeg er ikke helt sikkert jeg kunne være sluppet godt fra at sige noget lignende i min omgangskreds uden at blive latterliggjort de næste 10 år. Som kvindelig nørd skjuler jeg mine tendenser til at kunne li' at shoppe og andre overfeminine tendenser overfor mine mandlige nørdvenner.

Sagen er jo at jeg i forvejen er meget anderledes end de fleste af mine venner/kolleger udelukkende ved at være pige og det ville bestemt ikke hjælpe på sagen, hvis jeg indrømmede, at jeg deler interesser med nogle af de der "rigtige piger" (de ikke-nørdede piger).

I Århus har vi et studenterblad som udkommer på dele af naturvidenskab og i udgaven der kommer lige efter de nye er startet hvert år er der en artikel med et rammende citat. Der er en der har udtalt "De kvinder, der er startet på mat/fys, er ligesom allerede gået på kompromis med deres kvindelighed." I daglig tale bliver mat/fys ofte erstattet med naturvidenskab generelt. Dette citat har jeg måtte finde mig i at blive genfortalt mindst 1000 gange i min studietid - det står som en konsensus om hvordan man opfatter de kvinder der starter på disse mandedominerede fag.

Nu er min tanke så om det er nødvendigt at gå på kompromis med sin kvindelighed for at være pige i en mandeverden som it jo er. Det er en diskussion som kvindelige ledere ofte også bliver udsat for - skal vi opføre os som mænd for at klare os i den mandeverden vi arbejder i?

Send Tweet
Udskriv
Billede af Therese HansenOm Therese Hansen

Therese Hansen er medstifter af it-firmaet Monzoom og blogger om softwareudvikling og startups. Hun bruger sin tid på at rejse og at arbejde på firmaets første produkt xiive.com - en social medie-filtreringsservice.

Follow @qedtherese

Kommentarer (17)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jens Fallesen 30. maj. 2008 - 10.41
 
Ikke kun kvinder

Jeg tror, at det er et generelt problem på steder, hvor der er mange meget nørdede nørder: Hvis man er smart og modebevidst, risikerer man at blive opfattet som »sandsynligvis ikke særlig kompetent« eller lignende.

Jeg er absolut ikke selv belastet af at være modebevidst, så jeg har ikke noget problem, men jeg har set det så mange gange, og i virkeligheden er jeg nok også selv tilbøjelig til at have en vis umiddelbar reservation, når der kommer en solbrændt fyr med solbriller og smart tøj – han skal nok lige gøre en ekstra indsats for at overbevise mig om, at han er lige så dygtig som os lidt mere kiksede nørder.

Bemærk at jeg her skrev han – for jeg oplever det nemlig i nøjagtig lige høj grad i forhold til mænd som i forhold til kvinder.

Når det kommer til stykket, handler det vel om, at mennesker ofte har en tendens til at have en vis form for mistro til fremmede, der er anderledes. Og hvis du møder op, supersmart i tøjet og måske endda fremhæver din kvindelighed, kan du ikke komme uden om at være anderledes end den flok nørder, du står overfor …

Jeg synes ikke, at du skal lægge din kvindelighed på hylden. Du skal turde være dig selv – men blot være opmærksom på, at din fremtoning, som i alle andre sammenhænge, vil påvirke folks umiddelbare indtryk af dig.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Julian Hollingbery 30. maj. 2008 - 10.52
 
En forsvarsmekanisme

Hvor meget af det tror I skyldes, at mange af de kiksede nørder har været vant til, op igennem barndommen, at være, skal vi kalde det "i mindretal", og når de så når til det "nørde-reservat", som naturvidenskab historisk godt kan opfattes som, så skal dette reservat instinktivt forsvares mod de ikke-kiksede?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ricco Førgaard 30. maj. 2008 - 11.12
 
Re: En forsvarsmekanisme

Jeg tror du er inde på noget rigtigt, der. En velklædt, moderigtig person er på et helt andet plan end gennemsnitsnørden, og det fører til nogle udfordringer i kommunikationen og hele det sociale spil.
Gennemsnitsnørden bliver nemt intimideret og lidt forskrækket, når den velklædte, moderigtige person kommer ind i rummet. Nørden er vokset op med den indstilling, at disse personer er utilnærmelige, og det hænger fast. På de præmisser er det vanskeligt at få tingene til at fungere.
Den velklædte og moderigtige nørd har derimod en fod i begge lejre, og det er disse personer, som må gå forrest for at bryde barrieren ned.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Sidsel Jensen 30. maj. 2008 - 11.46
 
Det er ikke tøjet du har på men hvilken bærbar du ejer....

På DIKU havde vi fornyligt besøg af universitetsavisens mode-redaktion, der til bagsiden af universitetsavisen undersøgeR modeforhold på forskellige institutter.

Her blev det slået fast med syv-tommerssøm at det var ikke hvilket tøj du gik i, der var vigtigt, men derimod hvilken b(l)ærbar du havde ;)

Som pige på DIKU er jeg også vant til at være en af "girafferne". Jeg husker stadig dengang jeg meldte mig til rustur og fik en vejleder i røret der spontant udbrød med glæde: "Det er en pige - det er en pige!!!!". Stor spas.

Jeg er i høj grad enig med Terese - kønsforskellen alene betyder en del. Jeg tænker da en del over hvad jeg har på - men det er af mere praktiske hensyn. Man bliver så beskidt på knæene hvis man er i kjole og skal under bordet og trække en ledning eller to og det er heller ikke altid så sjovt at stå og uforvarende lege Marylin Monroe i serverummet, med en efterfølgende blærebetændelse til følge ;)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ole Østergaard 30. maj. 2008 - 11.48
 
Den omvendte holdning

Nu ved jeg ikke hvor mange der har det som mig, men... hvis jeg møder en it-dud(e|inde) der er velklædt og virker almindeligt afbalanceret og går i pænt tøj osv., så tænker jeg "nå ja, han/hun kan da begå sig i det virkelige liv, så har vedkommende vel også nemt ved at sætte sig ind i så mange andre ting".

Hvis jeg møder en person der helt åbenlyst har problemer med at begå sig socialt, så tager det mig da længere tid før jeg er helt sikker på at vedkommende er helt igennem fornuftig. (Altså - misforstå mig nu ret :-) )

I dagens it-verden er det vigtigt at kunne tale med "almindelige mennesker" i "den almindelige verden", i stedet for at grave sig ned i tekniske detaljer. Det giver "de rigtige nørder" nogle problemer.

Måske er det bare miljøet på universiteterne der ikke helt er fulgt med denne udvikling?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kenneth Geisshirt 30. maj. 2008 - 11.54
 
Dansk fænomem

I Danmark opfattes teknik og natur som værende hårde fag og derfor mandefag. Men i andre lande (Polen og Italien, f.eks.) anderledes. Alt dette har jeg hørt i DRs Videnskabens Verden:

http://www.dr.dk/P1/Videnskabensverden/Udsendelser/2008/05/05092408.htm

Personligt har jeg altid opfattet datalog som et blødt fag, hvor nøgleordene er "kreatvitet" og "empati" (vi uvikler systemer til mennesker/brugere).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 30. maj. 2008 - 12.19
 
Re: Ikke kun kvinder

Ja Jens, jeg har også flere gange mødt den holdning at kikset=klog, men det er vel heller ikke altid rigtig, såvel som det modsatte heller ikke er?

Men hvad betyder det for vores branche, hvis vi samlet set altid stiller spørgsmål ved folks kompetencer baseret på deres udseende? Skræmmer vi både de pæne mænd og kvinderne væk? For jeg vil indrømme at det bliver trættende i længden hele tiden at skulle bevise at man er kompetent, hver gang man møder en ny mednørd.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 30. maj. 2008 - 12.23
 
Re: En forsvarsmekanisme

Julian - det var i hvert fald en ny udlægning.

@Ricco: at vi har tillært at moderigtige mennesker ser ned på nørder generelt vil jeg godt være med til at give en del af skylden.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Fallesen 30. maj. 2008 - 12.26
 
Re: Ikke kun kvinder
jeg har også flere gange mødt den holdning at kikset=klog, men det er vel heller ikke altid rigtig, såvel som det modsatte heller ikke er?

Jeg håber og tror ikke, at det er rigtigt. Men fordomme kan være svære at komme af med …

Skræmmer vi både de pæne mænd og kvinderne væk?

Jeg er bange for, at det stadig er udbredt i mange nørdmiljøer.

Heldigvis vil jeg så sige, at når man kommer ud i "det virkelige liv", bliver det en del bedre, for langt de fleste virksomheder er blandede forsamlinger, der skal samarbejde med partnere uden for nørdmiljøerne. Og så kan man jo bare lukke de mest nørdede inde i en udviklingsafdeling. :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 30. maj. 2008 - 12.29
 
Re: Det er ikke tøjet du har på men hvilken bærbar du ejer.. ...

Genial historie om rusturen - kender det alt for godt!

Og du har ret - traditionel feminin påklædning er ikke altid lige praktisk.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 30. maj. 2008 - 12.43
 
Re: Den omvendte holdning

Jeg tror helt sikkert du har ret i at de akademiske miljøer er nogle af de værste til at sætte lighed mellem mode/feminine kvinder og manglende intelligens, men jeg møder det nu også tit ude i den almindelige verden. Folk bliver næsten altid overraskede over at jeg koder og selv til it-konferencer bliver de overraskede over, at jeg er nørd (jeg ved ikke lige, hvad de havde regnet med, når man gider at sidde sammen med dem i 6 timer og høre om REST og SOA eller for den sags skyld Ruby ;-)).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Juhl-Johansen Zölde-Fejér 30. maj. 2008 - 14.13
 
Strygejern

Nu er jeg jo bureaukrat, og - når jeg har været et sted for at komme med et oplæg om Linux & open source, og jeg er kommet med strøget skjorte og hvad der nu ellers følger med min gerning, så har folk tydeligvis haft svært ved at forholde sig til mig som teknolog. Mange variationer af fordomme på den konto.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Skinnerup 30. maj. 2008 - 15.10
 
Og det var desværre ret rigtigt...

"De kvinder, der er startet på mat/fys, er ligesom allerede gået på kompromis med deres kvindelighed"

Åh ja... den kan jeg godt huske fra mine dage på instituttet. Og desværre var der - i hvert fald dengang - en stor mængde af sandhed i udtrykket ;-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 30. maj. 2008 - 15.32
 
Nu sidder jeg sammen med en kvindelig nørd...

...og hun ser definitivt ikke ud til at gå på kompromis med sin kvindelighed.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Kramshøjs billede
Henrik Kramshøj 30. maj. 2008 - 15.42
 
Re: Det er ikke tøjet du har på men hvilken bærbar du ejer.. ...

Slips, skjorte og jakke er så heller ikke altid praktisk.

Jeg har fra tid til anden i min tid som ansat konsulent i større selskaber været ude for at tage pænt tøj på - slips og det hele. Det var så netop de dage man endte med at skulle trække nogle vigtige kabler, eller noget bragede ned og skulle fixes i serverrummene.

Det er IKKE hverken praktisk eller nemt at kravle rundt med slips og rode med kabler under edbgulve osv.

T-shirt og bukser! Så er det ligegyldigt om man er mand eller kvinde ;-)

PS Sidsel, sjovt billede med Marilyn Monroe i serverrummet :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 31. maj. 2008 - 17.08
 
Re: Og det var desværre ret rigtigt...

Når du nu siger desværre, så er det vel fordi du mener at kvinder ikke skal gå på kompromis med deres kvindelighed for at begå sig i en mandeverden, ikke Jan?

Og hvis du har set effekten af at kvinder på studiet gik på kompromis med deres kvindelighed, hvordan var det så? Og hvordan gjorde de det?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anonym (ikke efterprøvet) 31. maj. 2008 - 17.25
 
Re: Personligt..

Dømmer jeg selv på færdigheder og egenskaber.

Udseende, mand eller kvinde gør ingen forskel, jeg
synes kun det er fedt hvis der kommer flere kvinder
ind i IT-faget, så er det ligemeget om de ligner en
foto-model eller en normal person.

Dog er det rigtigt hvad nok der er blevet omtalt, at
hvis man som hvilken som helst person snakker om alt
muligt andet end IT, til en IT-nørd, så er det jo
klart at IT-nørden vil tvivle på denne person.

Så længe de bare har styr på det de laver, og at de
ved det de skal vide indenfor deres profession.

Det som jeg har set i dansk kultur lige siden jeg har vokset op er at som sagt er IT-faget meget
mande-dominerende, og det så mere ud som for mig at
man er udenfor hvis man er pige og klog indenfor IT.

Det synes jeg er ærgeligt da jeg tror det er alle
der kan være/blive kloge indefor forskellige områder
af IT. Selvfølgelig, er der nok nogen som synes at
jeg er helt forkert på den, men hvorfor er der så
ikke flere kvinder i IT?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Ny blog: Offentlige it-projekter set indefra

Udgivet 24. maj 13.19Opdateret 24. maj 13.19

De 170 fyrede hos IBM Danmark får 30.000 kroner i hånden

Udgivet 24. maj 12.19Opdateret 24. maj 12.19

Google vinder patentsagen om Android: Brød ikke Oracles Java-patenter

Udgivet 24. maj 11.30Opdateret 24. maj 11.30

Danske HP-ansatte er fyringstruede: Indkaldt til stormøde

Udgivet 24. maj 10.37Opdateret 24. maj 11.56

HP fyrer 27.000 ansatte

Udgivet 24. maj 10.10Opdateret 24. maj 10.10

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    12 comments.
    Last update 1 minut 5 sekunder
    Skrevet af Lars Lundin
  2. HTML5 – det nye sort?

    15 comments.
    Last update 2 minutter 1 sek.
    Skrevet af Michael Lykke
  3. Danske HP-ansatte er fyringstruede: Indkaldt til stormøde

    1 comment.
    Last update 2 minutter 38 sekunder
    Skrevet af Martin R. Ehmsen
  4. GOTO - programming with the stars (F#)

    4 comments.
    Last update 29 minutter 37 sekunder
    Skrevet af Mikkel Bundgaard
  5. Google vinder patentsagen om Android: Brød ikke Oracles Java-patenter

    1 comment.
    Last update 40 minutter 40 sekunder
    Skrevet af Thomas Løcke
  6. Sådan formaterer du tekst i debatten på Version2

    34 comments.
    Last update 55 minutter 22 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  7. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    5 comments.
    Last update 1 time 3 minutter
    Skrevet af Henrik Mikael Kristensen
  8. EMC: Derfor skal du undgå både public og privat cloud

    2 comments.
    Last update 2 timer 12 sekunder
    Skrevet af Jesper Grønbæk

Mere debat »

It-virksomheder

Solitwork A/S
|
Timelog
|
ITX
|
TOPdesk Danmark
|
NNIT
|
Software Innovation
|
Zylinc
|
Interface
|
Invokers
|
Relation House
|
Planahead
|
Devteam Danmark
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300