Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (16)
Emner HTML5, Mobile apps

Sådan slipper HTML5 content fri

Af Victor Keegan 20. juni 2012 kl. 11:49

HTML5 er fra flere sider blevet kørt i stilling som sproget, der skal befri indholdet for brugerne og lette udviklernes arbejde. Ikke mindst lever den åbne kode højt på sit potentiale til at udfordre native apps og skabe et reelt alternativ til App Store. Men hvis sproget har vinger, hvad får så HTML5 til at flyve som en fri fugl over internettet? Det kan disse fem trends måske give et bud på.

1. Minus monopol

Meget har været skrevet om Apples jerngreb om iOS’ apps. Med HTML5 er der for første gang kommet et åbent alternativ på banen, der kan levere indhold direkte til brugeren uden om App Store på tværs af enheder. Den browserbaserede HTML5-app giver modsat native apps indholdsudbyderen mulighed for at fastholde ejerskabet, fordi Apple ikke kan begrænse og censurere det indhold, brugerne surfer forbi i deres browser.
Ligeledes spår TechCrunch, at flere browserudbydere i fremtiden vil hoste en app-platform lig App Store og dermed udfordre Apples lukkede økosystem. Google Chrome har allerede gjort det, og Opera fulgte trop for nyligt. Jeg er slet ikke i tvivl om, at udviklingen mod flere distributionsmuligheder for HTML5-baserede apps, vil øge udviklernes incitament for at slå sig løs på det nye sprog.

2. Ikke kun for kodehoveder

Til forskel fra dengang HTML5 var mere hype end realitet, har sproget i den grad fået et boost inden for det seneste år. Microsofts Internet Explorer har for nyligt investeret massivt i at forbedre sin HTML5-ydeevne betragteligt, så browserens ry som internettets dinosaur er på hastig retur, og IE står nu som frontløberen i udviklingen mod friere indhold. Dertil kommer, at HTML5 effektivt møver sig ind på ikke-kodehajer: Amerikanske Wix.com, der er en førende udbyder af bruger-genererede websites, tilbyder nu brugerne at oprettet websites i HTML5 på en måde, der ikke kræver det fjerneste kendskab til kodning.

3. Interaktive features

De syntaktiske muligheder i HTML5 har efterhånden manifesteret sig som sorte tal på flere virksomheders bundlinje. For websites i HTML5 har dokumenteret potentiale til at øge page views og fastholde de besøgende. Nye data viser, at webshops efter at have integreret HTML5-specifikke features som f.eks. interaktivt fotogalleri og GPS har forøget deres pageviews med 11 procent og sænket deres bounce rate med 15 procent. Det er tal, der er til at tage og føle på.

4. Forbedret offline-oplevelse

De fleste kender til fornemmelsen af træge web-apps. Den oplevelse forbedres i fremtiden, hvor muligheden for offline-brug øges. Her forbedrer en offline applikationscache HTML5-appens brugervenlighed og responstid, og med en lokal database undgår app´en at skulle køre retur til serveren, hvilket giver en hurtigere responstid.

På trods af, at ovenstående trends understreger HTML5’s helt indlysende fordele, er det vigtigt at beholde den pragmatiske tilgang, så sprogets potentiale ikke drukner i ukritisk skamros. For skyklapper har sjældent klædt nogen, særligt når der er tale om noget, der i den grad er blevet hypet som internettets nye og skinnende objekt. HTML5 er langt fra færdigudviklet, og det sætter sine klare begrænsninger trods høje ambitioner og begejstrede udviklere. Designmæssigt kommer vi ikke op på siden af Flash, og sikkerhedsmæssigt vil det nok kræve en holdningsændring hos mange brugere at skulle downloade apps direkte fra nettet uden App Stores malware-sikkerhed.

Der ligger uden tvivl en udfordring i at få HTML5 integreret perfekt på nettet. Men jeg tror på, at en grundig afdækning af sprogets muligheder og begrænsninger er et stort skridt på vejen. Det er udviklere verden over heldigvis allerede i gang med. Og det ændrer altså ikke ved, at HTML5 allerede er godt i gang med at forløse sit potentiale som den frie fugl i cyberspace.

Send Tweet
Udskriv
Billede af Victor KeeganOm Victor Keegan

Victor er Group Manager hos it-konsulenthuset Avanade og er ansvarlig for virksomhedens løsninger og rådgivning inden for samarbejds- og videndelingsværktøjer. Victor blogger om Enterprise Collaboration og Teknologi .

Follow @vkeegan

Kommentarer (16)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Pascal d'Hermilly 20. jun. 2012 - 13.25
 
Silverlight?

Godt blog-indlæg. HTML5 er et kæmpe skridt fremaf.
Måske skulle i få opgraderet jeres eget site så man ikke bliver mødt af en stor "Installer silverlight" banner :-)
http://www.avanade.com/nordic

  • Stem op 5
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Victor Keegans billede
Victor Keegan 20. jun. 2012 - 14.09
 
@Pascal: Hahah - det var godt

@Pascal: Hahah - det var godt set ;-) Da vi lancerede den nye version af hjemmesiden (2010), vi troede vi var meget moderne. Jeg ved ikke, hvornår sitet vil blive opgraderet.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Fini Alring 20. jun. 2012 - 14.25
 
Sprog

Det gør sgu altid lidt ondt når HTML5 omtales som et sprog.. Men det er awesome!

  • Stem op 2
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Lars Tørnes Hansen 20. jun. 2012 - 14.34
 
Re: Sprog

Det gør sgu altid lidt ondt når HTML5 omtales som et sprog.. Men det er aw


Enig, HTML-hvilken-som-helst-versionsnummer er og bliver et dokument, og har absolut intet som helst med programmeringssprog at gøre.

  • Stem op 1
  • Stem ned 3
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Søren Louv 20. jun. 2012 - 14.57
 
Re: Sprog

og har absolut intet som helst med programmeringssprog at gøre

Det er der heller ikke andre end dig der kalder det. HTML er et markup language, så at kalde det et sprog er ikke helt hen i vejret.

  • Stem op 6
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Fini Alring 20. jun. 2012 - 15.16
 
Re: Sprog

@Lars: Faktisk er HTML5 en lidt anderledes fætter.. Da HTML5 standarden også omfatter en række DOM & Web Application API'er såsom Canvas, Web Workers og Web Storage. Men typisk også bruges som et samlet begreb for HTML+CSS3+JS samt alle andre nyere features som en browser supporter (WebGL osv.. som f.eks intet har med HTML5 at gøre).

@Søren: På engelsk omtales det ofte som et sprog qua dets navn, men det er snarere et dokumentformat end et sprog, selvom det ender på ML (Markup Language), men det har historiske årsager relateret til SGML standarden fra 80'erne.

  • Stem op 1
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frederik Dam Sunne 20. jun. 2012 - 15.27
 
HTML4 var vel også åbent?

Jeg forstår ikke blogindlæggets pointe. Da iPhonen kom i 2007, var der intet SDK endnu (såvidt jeg husker), så der var kun web apps det første lille år, så hvad er det nye?

Og hvorfor er HTML5 det første alternativ til give brugerne indhold uden om App store? Hvad med alle de milliarder af hjemmesider, som iPhone brugerne tilgår dagligt? De hjemmesider, skal da ikke blåstemples af App Store?
Og de kan da sagtens være formatteret i HTML4 og ikke kun i HTML5? - og HTML4 er da lige så åbent som HTML5?

Hilsen,

Frederik

  • Stem op 8
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Jensen 20. jun. 2012 - 18.29
 
Re: HTML4 var vel også åbent?

Med HTML5 følger vel håbet om et frit videoformat, så man kan slagte alle de forbandede flash-sider. Det er ihvertfald den optimisme jeg forbinder med udsagnet om det "frie og åbne HTML5".

Overvægten af interaktive features leveres vel stadig af JS og CSS?

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Benni Bennetsen 20. jun. 2012 - 18.31
 
Re: HTML4 var vel også åbent?

Ja der er jo bare desværre ikke enig om video-tagget.. og jeg har arbejdet et godt stykke tid på at finde en løsning i html5, så jeg kan lave video-streaming .. men det ser ikke for nu ud som om det er muligt ?

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Jensen 20. jun. 2012 - 22.44
 
Re: HTML4 var vel også åbent?

Ja der er jo bare desværre ikke enig om video-tagget.. og jeg har arbejdet et godt stykke tid på at finde en løsning i html5, så jeg kan lave video-streaming .. men det ser ikke for nu ud som om det er muligt ?

Det tror jeg desværre du har ret i.. og det er for mig den helt store killer-feature: en åben implementering af videostreaming, der kan overflødiggøre plugins. Gid der skete noget positivt på den front :)?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frederik Dam Sunne 21. jun. 2012 - 15.16
 
Streaming og HTML5

@Benni - mht. HTML5 video-tagget er der sket det glædelige, at alle browsere kan eller kommer til at spille H.264/AAC - Chrome har ikke trukket understøttelse tilbage, som de ellers proklamerede og Firefox har vist meldt sig under fanen.

Mht. streaming - hvis du kan klare dig med progressiv streaming eller pseudo streaming, så virker det egentlig nu (med fallback til Flash), men hvis du leder efter en egentlig streaming protokol for at lave content protection, så nej.

En anden ting som jeg synes folk overser er, at afvikling af H.264 native i browseren ikke er GPU understøttet, så performance er ringe, hvilket jeg synes er et stort problem.

Jeg har lavet en lille simpel HTML5 videovisning med afspilleren Projekktor:
http://www.projekktor.com/
Med Fallback til Flash - som virker sådan nogenlunde, vurdér selv

Hilsen,

Frederik

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mads Vanggaard 21. jun. 2012 - 17.57
 
HTML5

Selvfølgelig skal der refereres til at Apple er onde og IE er frontløber i forhold til at gøre ting åbne fra en person som arbejder med og leverer løsninger på Microsoft teknologier til daglig. Det er som sådan ikke så interessant - det er blot med til at gøre kommunikationen mudret...

Det interessante er at HTML5 er blevet kastet op som det der giver den rigtige front end til verden - og det er for det meste rigtigt - men jeg synes man skulle inkludere javascript i det billede. Vi har ikke været her, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Google's optimeringer af V8 mv. og deraf konkurrence til de andre. Det er interessant om nye sprog/formater eller hvad man nu vil kalde til kan give HTML konkurrence - noget af det som Google har gang i på den front er interessant at følge.

  • Stem op 4
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Nordfalks billede
Jacob Nordfalk 21. jun. 2012 - 21.29
 
IE frontløber i udviklingen mod friere indhold

har altid været en løgn... og vil forblive med at være en løgn så længe MS har så åbenlyse interesser i det modsatte.

Jeg ved ikke hvad forfatteren har røget og hvad han laver til daglig, men det er tydeligvis IKKE hjemmesider han koder.

  • Stem op 4
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Daniel Udsen 10. apr. 2013 - 14.37
 
er de blevet enige om hvad HTML5 er?

HTML5 er lidt i hype fasen hvor ingen rigtigt har en specielt klart teknisk definition ud over at det har afgøre med ECMAscript, DOM og html, og der ikke er nok kode ude i virkeligheden til at vi rigtigt har et overblik over hvilke svagheder det har, lidt ligesom flash, silverligt eller javaFX for et årti siden.

Problemet er at hvor vi ved at passiv dokument markup kan implementeres sikkert og platform neutralt, vil et runtime bygget oven på browserne sandsynligvis lide af samme svagheder som tidligere platforms neutrale runtime miljøer, på trods af at folk hyper HTML5 som garenteret sikkert og platformneutralt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Palle Simonsen 10. apr. 2013 - 18.11
 
Re: er de blevet enige om hvad HTML5 er?

HTML5 er lidt i hype fasen hvor ingen rigtigt har en specielt klart teknisk definition ud over at det har afgøre med ECMAscript, DOM og html, og der ikke er nok kode ude i virkeligheden til at vi rigtigt har et overblik over hvilke svagheder det har, lidt ligesom flash, silverligt eller javaFX for et årti siden.

Ikke desto mindre er der næsten enighed blandt de betydende leverandører om standarderne, der findes forskellige ganske brugbare frameworks derude og ikke mindst en række applikationer både på workstation og mobile browsere som er ganske godt performende og ganske nyttige.

Silverlight er irrelevant på andet end nogle IE sider bl.a. Netflix. Java i browseren har været død længe - pånær i NemID, men flash er der stadig - bl.a. pga. performance og kritisk udviklermasse. Jeg mangler stadig at møde en kunde, der beder om JavaFX.

Jeg holder mine penge på HTML5.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Sikkerhedseksperter påpeger flere faldgruber ved Twitters nye tofaktor-sikkerhed

Udgivet 24. maj 7.21Opdateret 24. maj 7.21

Danske cyberspioner vil hjælpe med ny NemID-løsning - men afviser bagdør

Udgivet 24. maj 6.29Opdateret 24. maj 6.29

Fagforeninger: It-virksomheder må tage deres egen udfordring op

Udgivet 23. maj 16.35Opdateret 23. maj 16.35

Mac-udviklers signatur misbrugt til målrettede spyware-angreb

Udgivet 23. maj 15.59Opdateret 23. maj 15.59

Nokia Lumia-telefon med 41 megapixel-kamera kommer til juli

Udgivet 23. maj 15.15Opdateret 23. maj 15.15

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. Fagforeninger: It-virksomheder må tage deres egen udfordring op

    5 comments.
    Last update 13 minutter 15 sekunder
    Skrevet af Jesper Frimann
  2. Chefredaktør om hullet betalingsmur: »Vi er fuldstændigt klar over, at det kan omgås«

    11 comments.
    Last update 5 timer 33 minutter
    Skrevet af Mikkel Mikjær
  3. Haves: Skod ADSL linje. Ønskes: Virtuel server

    81 comments.
    Last update 6 timer 48 minutter
    Skrevet af Henrik Lundquist
  4. New Zealand dropper softwarepatenter

    19 comments.
    Last update 7 timer 17 minutter
    Skrevet af Hans Schou
  5. Sådan gemmer Det Kongelige Bibliotek alle danske computerspil

    13 comments.
    Last update 7 timer 52 minutter
    Skrevet af Anders Petersen
  6. Hver fjerde danske it-virksomhed mangler kvalificerede folk: Uddannelser fejler

    20 comments.
    Last update 9 timer 59 minutter
    Skrevet af Flemming Riis
  7. Nyt CVR-register i modvind igen-igen: Resultaterne halter stadig

    3 comments.
    Last update 12 timer 2 minutter
    Skrevet af Daniel Udsen
  8. Konkurrence til Raspberry Pi: Ny linux-minicomputer til 260 kroner

    70 comments.
    Last update 12 timer 12 minutter
    Skrevet af Peter Hansen

Mere debat »

It-virksomheder

Jayway
|
Hedal Kruse Brohus
|
Codecompany.DK
|
Netlinq
|
radoor & co aps
|
C-Tilsted
|
Adapt
|
Valeo
|
Mobile Advisor
|
Mirsk Digital
|
Rasby
|
Webitall
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300