Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (1)
Emner Uddannelse

Nu flytter vi!

Af Torben Mogensen 27. november 2012 kl. 10:24

Som jeg skrev i et blogindlæg for 3,5 år siden, er det for længe siden besluttet, at DIKU (Datalogisk Institut ved Københavns Universitet) skulle flytte til HCØ (H. C. Ørsteds Intsituttet), for at det Naturvidenskabelige Fakultet (nu det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet) kunne spare huslejen til DIKUs nuværende bygning.

Ifølge den daværende plan skulle vi være flyttet senest sommeren 2011. Men det blev forsinket da, de, der skulle flytte væk fra de lokaler, vi skulle overtage, ikke kunne flytte før deres nye lokaler var klar, og dernæst blev ombygningen af lokalerne også forsinket. Status er, at lokalerne lige er blevet klar, med ca. 1.5 års forsinkelse i forhold til den oprindelige plan.

Men i mellemtiden er DIKU vokset: Vi er blevet flere ansatte og flere studerende. Det betyder, at der ikke er plads i de nye lokaler, med mindre vi sidder på skødet af hinanden. Det kan skam være hyggeligt nok, men man arbejder ikke så effektivt. Derfor er der lavet en modifikation af planen: Det mellemstore lokale (ca. 42 kvm), der skulle være en erstatning for studenterkantinen på DIKU, bliver i stedet brugt til at huse PhD-studerende, og de studerende får indtil videre lov til at beholde deres kantine. Alt i alt er det en acceptabel løsning. Os ansatte kommer til at sidde mere klemt end nu, men ikke urimeligt meget, og den studenterkantine, der er så vigtig for vores studiemiljø, for lov til at overleve -- lidt endnu. Fakultetet har også fundet ud af, at de ikke kan undvære undervisningslokalerne i DIKU-bygningen, så de bliver også beholdt (til fælles brug for hele fakultetet). Ellers ville det også være meget svært at finde lokaler til øvelsesundervisning m.m.

Planen er, at flytningen af ansatte til HCØ sker efter den nuværende undervisningsblok, altså sidst i januar.

Næste kapitel i flyttesagaen bliver, når Niels Bohr Bygningen (tidligere kendt som Niels Bohr Science Park), efter planen om tre år (hvilket allerede er en forsinkelse i forhold til den oprindelige plan). Men meget er sket siden planen blev iværksat -- fakultetet er fusioneret med det tidligere Biovidenskabelige Fakultet og nogle institutter er blevet sammenlagt. Så de beregninger om pladsbehov, der blev lavet i byggeplanlægningsfasen, er uaktuelle allerede nu. Derfor er den endelige beslutning om præcis hvilke institutter, der flytter til den nye bygning, endnu ikke truffet -- og bliver det nok ikke før om et par år. Så selv om den nuværende plan har et område, der er markeret "Datalogisk Institut", er det ikke 100% givet, at vi flytter. Vi får se.

Send Tweet
Udskriv
Billede af Torben MogensenOm Torben Mogensen

Torben er lektor i Datalogi på Københavns Universitet og studielder for bacheloruddannelsen i Datalogi. Hans faglige interesser ligger indenfor programmeringssprog, computerarkitektur, grafik, algoritmer m.m. Han blogger om alt inden for hans interesseområder, ofte med udgangspunkt i oplevelser på universitetet.

Kommentarer (1)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jørgen Elgaard Larsens billede
Jørgen Elgaard Larsen 27. nov. 2012 - 11.14
 
Galimatias

Det er da fuldstændigt fjollet at gennemføre flytningen. Argumentet for flytningen er, at man vil spare huslejen til bygningen - men man vil jo alligevel bruge lokalerne.

Til gengæld har man udgifter til en flytning. Yay!

I forvejen er det uproduktiv kassetænkning at tænke over huslejen. Det er staten, der ejer bygningerne og lejer ud til universitetet. Fordi huslejen er sat højt, er det på papiret billigere for universitetet at bygge nyt end at leje den gamle bygning.

Men det er tvivlsomt, at den gamle bygning vil kunne sælges til særlig god pris - hvem vil købe en bygning med et fredet, knirkende auditorium? Måske Aalborg Universitet?

  • Stem op 11
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Derfor ønsker virksomhederne ikke Windows 8

Udgivet 21. maj 16.03Opdateret 21. maj 16.03

Lenovo lancerer Atom-drevet Android-kæmpe: 5,5 tommer fuld HD-skærm

Udgivet 21. maj 14.41Opdateret 21. maj 14.41

Brug for billed-backup? Flickr giver 1 terabyte gratis lagerplads

Udgivet 21. maj 13.11Opdateret 21. maj 14.00

SAP udbreder dansk succes: Opretter global afdeling for autister

Udgivet 21. maj 11.40Opdateret 21. maj 11.40

Regeringen støtter ny forordning: Brug NemID i hele EU

Udgivet 21. maj 10.46Opdateret 21. maj 13.14

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. New Zealand dropper softwarepatenter

    11 comments.
    Last update 13 minutter 19 sekunder
    Skrevet af Kristian Beyer
  2. Næste generation af digital signatur?

    11 comments.
    Last update 17 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Rasmus Faber-Espensen
  3. Eks-telechef: Stop nu nytteløs sessionslogning

    12 comments.
    Last update 1 time 3 minutter
    Skrevet af Mogens Ritsholm
  4. Ny wifi-standard med gigabit-hastighed er en gave til it-chefen

    13 comments.
    Last update 1 time 32 minutter
    Skrevet af Christoffer Kjeldgaard
  5. SAP udbreder dansk succes: Opretter global afdeling for autister

    1 comment.
    Last update 3 timer 2 minutter
    Skrevet af Kenneth Lylloff
  6. Sådan gemmer Det Kongelige Bibliotek alle danske computerspil

    8 comments.
    Last update 3 timer 35 minutter
    Skrevet af Thue Kristensen
  7. Konkurrence til Raspberry Pi: Ny linux-minicomputer til 260 kroner

    68 comments.
    Last update 3 timer 37 minutter
    Skrevet af Jesper Høgh
  8. Google tvangsudruller Hangouts og dræber Google Talk

    17 comments.
    Last update 4 timer 33 minutter
    Skrevet af Heine Andersen

Mere debat »

It-virksomheder

BEC
|
Stay Secure Denmark
|
Hedal Kruse Brohus
|
Segment
|
Kartel
|
Incube
|
Comparex Danmark
|
Pixelmade
|
Sharkcell
|
Eazysoft
|
Inventio.it
|
ProData Consult
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300