Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (10)
Emner

Mit TV kører også Linux

Af Peter Toft 5. januar 2009 kl. 22:00

Min gode ven Kenneth Geisshirt faldt over dagens lille sjove, at mit nye Sony fladskærms TV - KDL40W4000 - kører Linux. Jeg fandt denne side med Sonys generelle side for Open Source-kode. Under min type af TV fremgår:

  • linux-2.6.11_gtx.tar.gz (38 MB)
  • busybox-1.00.tar (1 MB)
  • popt.tgz (561 KB)
  • pump.tgz (55 KB)
  • glibc-2.3.3-1.src.rpm (12 MB)
  • mipsel-gcc-3.4.3-1.src.rpm (26 MB)
  • mipsel-uclibc-0.9.28-1.src.rpm (5 MB)

En MIPS Linux-kerne med busybox og pump - dvs. det er en DHCP klient og en masse UNIX programmer effektivt pakket sammen i en eksekverbar fil. Nogen af jer som har et skud på hvorfor der skal DHCP på' Bruges det til HDMI' Mit TV har en USB indgang, som vist kan læse billeder direkte - sandsynligvis er det Linux, som tager sig af den del.

Det interessante er her, hvad vi/jeg kan bruge det til? I praksis vel ikke en tøddel. Jeg kan godt kryds-compile kerne og tilhørende kode, det er tricky, hvor de filer skal ind - og især, hvilke af Sonys egne programmer, som det skal spille sammen med.

/pto

Send Tweet
Udskriv
Billede af Peter ToftOm Peter Toft

Peter Toft er senior specialist hos Renesas Mobile og har blogget om open source og Linux siden Version2's begyndelse. Blogger også jævnligt om andre sjove teknologi-områder.

Follow @petertoft

Kommentarer (10)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jesper Lund 5. jan. 2009 - 22.51
 
Overholder Sony egentlig GPL betingelserne?

Sony distribuerer source kode til de GPL programmer, som indgår i systemet. Men der er givetvis anden binær kode i dit system (TV), udviklet af Sony, som du ikke får source koden til.

Fra FSF's FAQ om GPL
http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-faq.html#GPLInProprietarySystem
[i]A system incorporating a GPL-covered program is an extended version of that program. The GPL says that any extended version of the program must be released under the GPL if it is released at all. This is for two reasons: to make sure that users who get the software get the freedom they should have, and to encourage people to give back improvements that they make.[/i]

Jeg læser også FAQ'en som at Sony skal distribuere de compilere og tool chains, som de har brugt til at compile systemet

http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-faq.html#GPLIncompatibleLibs
[i]However, as a special exception, the source code distributed need not include anything that is normally distributed (in either source or binary form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the operating system on which the executable runs, unless that component itself accompanies the executable.[/i]

Min pointe er at denne undtagelse ikke kan gælde her, da compilere til embedded systemer ikke kommer sammen med TVet (modsat Visual C++ til Windows, eller lignende). Grundlæggende skal du være i stand til at lave ændringer og recompile med de værktøjer som leveres med GPL koden, eller som du almindeligvis må antages at have adgang til.

Disclaimer: IANAL, og ovenstående skal læses som spørgsmål ikke svar :-)

Men det er en interessant problemstilling, synes jeg. Der er masser af media player, STBs og åbenbart og TV apparater som er Linux-baseret eller på anden måde bruger GPL kode. Og næsten altid i en uskøn blanding med proprietære libs, som er en integreret del af systemet (og som hvortil source koden selvsagt ikke leveres).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Andreas Bach Aaen 5. jan. 2009 - 23.22
 
Re: Overholder Sony egentlig GPL betingelserne?

Ja jeg vil umiddelbart mene at Sony overholder GPL betingelserne. Sun skal sørge for at f.eks. konfigurationsfilerne til deres patchede Linux kerne følger med. De er ikke tvunget til at distribuere (kryds)kompileren, da den ikke er heller ikke er leveret med TVet i binær form. Compilerne kunne såmænd både være en kommerciel compiler, der koster penge eller GCC, som du jo frit kan downloade.

Formodentlig vil TVet også indeholde noget lukket kode, der kan kommunikere med hardwaren, der kan hjælpe med jpeg dekomprimering. Regn dog ikke med at der er nogen offentlig API her i lighed med f.eks. Openmax IL.

TVet har tilsyneladende et "service only" slot oven over USb indgangen. Hvad mon der kan udviddes med her? Netværksadgang?
I givet fald, så var det da sjovere at sætte et webcam i USB porten frem for en almindelig USB-flashdisk.
Eller havd med en WIFI stick, så er der ialt fald netværks adgang.

Der vil dog nok være andre enheder der indbyder mere til
hackning end netop dette TV.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Martin Nissen 5. jan. 2009 - 23.53
 
DHCP til opdateringer!

Muligvis findes samme TV i en større model med RJ-45 stik!
Min bror har en SONY HD optager hvor printet er forberedt til et RJ-45 stik. Det er der så monteret på modelen større :-(

Så må det næste blive en Linux baseret IP telefon:
http://www.connegy.com/eng/products.php?actions=show&id=293

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Dennis Krøger 5. jan. 2009 - 23.57
 
DLNA

Det er sikkert til DLNA klienten. Der skulle gerne være en ethernetport i dit TV. På den kan du afspille musik fra en (DLNA) server.

Desværre er Sony's DLNA i W4000 og W4500 begrænset, så det ikke kan bruges til film.

  • Er der btw nogen der kan forklare hvad fordelen ved DLNA er, fremfor CIFS/NFS o.a.? På mig virker det bare som en semi-handikappet filebrowsing protokol, men jeg har sikkert bare ikke undersøgt det godt nok.
  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Tofts billede
Peter Toft 6. jan. 2009 - 00.13
 
Re: DHCP til opdateringer!

Jeg tror ikke der er et RJ45 stik - I kan selv se http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL40W4000/.
Der er vist ikke en direkte DLNA / UPnP ting i det TV - kun USB access.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Dennis Krøger 6. jan. 2009 - 00.13
 
Re: DLNA

Argh, jeg var vist for hurtig, det er først med W4500 at der kom DLNA klient i fjernsynet.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Maersk-Moller 6. jan. 2009 - 11.17
 
Men hvordan

Det lyder spændende. Problemet er bare, hvordan man kan komme til at få en kommandolinje.

Hvis man kunne få dette, kunne man nok compilere et par kernemoduler så som NFS og usb-netværk og få sit fjernsyn rigtig på Internettet.

Jeg antager det kun er via serviceporten man kan få adgang og uden specs på den, bliver det en del sværere.

Skriv endelig mere, hvis du finder ud af noget.

mvh.

Peter Mærsk-Møller

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mads Bahrt 6. jan. 2009 - 13.20
 
Serviceporten

Serviceporten er en memory stick reader. Se http://www.recordere.dk/indhold/templates/design.aspx?articleid=2338&zon... og i den derfra refererede tråd. Det fremgår at den i forbindelse med opdateringer går ind i en speciel opdateringsmode hvor den kopierer den nye firmware fra memory sticken. Man kan muligvis bruge dette til at lægge noget modificeret software ind på fjernsynet. Der er desuden i tråden refereret til en server hman kan finde en kopi af indholdet af en opdaterings-memorystick.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Claus E. Thorsen 7. jan. 2009 - 13.15
 
Vi kan jo drømme

Da jeg for lidt over et år siden anskaffede en harddisk-recorder valgte jeg meget bevidst en model, hvor brugeren selv kan lægge programstumper ind. Det betyder, at jeg har fundet en bedre EPG + har kunne løse nogle små irritationsmomenter. Eksempel på udviklet software til maskinen kan ses her: http://www.toppy.org.uk/downloads/index.php
(min maskine er en Topfield TF5000pvrt).

Det kunne jo være lidt mere lækkert at være forbruger, hvis andre producenter på samme måde åbnede deres apparater. Jeg tvivler dog på at det er "Sony style"...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Lars Lundin 8. jan. 2009 - 19.05
 
Re: Men hvordan

"Hvis man kunne få dette, kunne man nok compilere et par kernemoduler så som NFS og usb-netværk og få sit fjernsyn rigtig på Internettet."

SSHFS, som har flere fordele sammenlignet med NFS, skulle med en 2.6 kerne virke uden videre.

Iøvrigt er mit "TV" en projektor med en PC, som netop laver sshfs til min fil-server med sikkerhedskopierne af min DVD-samling.

Se evt. http://en.wikipedia.org/wiki/SSHFS .

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Microsoft-dansker gør C#-udviklere klogere med nyt kodeværktøj

Udgivet 23. maj 16.03Opdateret 24. maj 16.08

Rygte: Microsoft lancerer Office til iOS i november

Udgivet 24. maj 15.33Opdateret 24. maj 15.33

Yahoos nye browser får uheldig start - lækker eget sikkerhedscertifikat

Udgivet 24. maj 14.52Opdateret 24. maj 14.53

Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 15.49

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. Microsoft-dansker gør C#-udviklere klogere med nyt kodeværktøj

    1 comment.
    Last update 1 minut 9 sekunder
    Skrevet af Casper Bang
  2. Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

    5 comments.
    Last update 7 minutter 11 sekunder
    Skrevet af Johan S. Larsen
  3. Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

    4 comments.
    Last update 7 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Mikkel Kirkgaard Nielsen
  4. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    12 comments.
    Last update 1 time 4 minutter
    Skrevet af Jacob Sparre Andersen
  5. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    7 comments.
    Last update 1 time 11 minutter
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  6. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    16 comments.
    Last update 1 time 21 minutter
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  7. Yahoos nye browser får uheldig start - lækker eget sikkerhedscertifikat

    1 comment.
    Last update 1 time 31 minutter
    Skrevet af Thue Kristensen
  8. GOTO - programming with the stars (F#)

    9 comments.
    Last update 1 time 41 minutter
    Skrevet af Baldur Norddahl

Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300