
Min næste lille Linux - er nu i drift
Min nye søde 6 watt Fit-PC, som jeg har omtalt en del gange er nu i drift som bl.a. http://petertoft.dk. Jeg har stoppet min gamle OpenSuse 10.2 maskine og baseret den nyt fit-PC på Debian. Den gamle er en 2.6 GHz Celeron, så larmen fra blæserne er skøn at slippe for.
Jeg har lidt interessante iagttagelser (læs; surhed), som jeg gerne vil dele med læserne. Det var nemlig ikke "bare" at flytte fra en Linux til en anden Linux-variant...
Jeg har installeret Postfix med Mailman som post-styring og Apache som webserver - men det var ikke bare lige...
Apache på OpenSuSE gemmer de enkelte virtuelle hosts i /etc/apache2/vhosts_d/, mens Debian definerer hosts i /etc/apache2/sites-available/ og sym-linker til /etc/apache2/sites-enables/. På OpenSuSE ligger Apache2 config filen på /etc/apache2/httpd.conf, mens Debian anvender /etc/apache2/apache2.conf - og strukturen er anderledes. Det er skisme lidt træls med de forskelle - det er trods alt Apache2 på Linux begge to... Jeg ved godt. at jeg kan få f.eks. Apache til at starte med config-filerne fra OpenSuSE, men jeg gerne vil lave mine systemrettelser, så de er rimelig i sync med config-fil strategien fra den Linux-OS variant, jeg nu har fat i. Der støder man så hurtigt ind i problemer.
Med hensyn til Mailman, så er der også her god omtale af det gamle ordsprog om at "tre ingeniører sat på den samme opgave, nok skal komme op med 5 ret forskellige løsninger" (viva Dilbert)... Mailman på OpenSuSE i forhold til Debian har klart forskellige ideer om hvilke af filerne fra Mailman, som hører til i /usr/lib/mailman og hvilke som hører hjemme i /var/lib/mailman. Igen er det lumsk mht. backup/restore og config-filer som ofte "liiige tilrettes lidt" hvis man skifter Linux-variant.
Suk - det ser ikke helt ud til at tankerne bag Linux Standard Base (harmoniseret placering af opsætnings-filer) har slået igenem. ØV! Har I andre set tilsvarende problemer' Og er det meget bedre mellem Windows 2003 server og Windows 2000'
Anyway - maskinen kører fint og jeg er glad for at være tilbage på Debian-vognen, som IMHO stadig den bedste server-Linux OS-variant. Hvad mener du?
Peter Toft er senior specialist hos Renesas Mobile og har blogget om open source og Linux siden Version2's begyndelse. Blogger også jævnligt om andre sjove teknologi-områder.
Follow @petertoftKommentarer (13)
I følge specs har fitPC PCI bus. Men det ser ud til at det er på pc/104 kort? - det begrænser mulighederne.
Min ældre 500MHz Via C3 baserede web/mail server / firewall / access point (brutto 18Watt) står for udskiftning. Helst til en lx 800 baseret maskine. Der skal være mindst 2 eth porte og mindst 1 mPCI eller PCI pladser (til wifi). Jeg har 2 kandidater: Kino-lx-800 og Soekris net5501. Er du stødt på andet spændene low power H/W til sådan en all in one box?
Det ville være interessant at høre om det så er Debian eller Suse der afviger fra LSB.
Se http://www.version2.dk/artikel/3460 og http://www.version2.dk/artikel/2774
Mht wifi så ville jeg nok også se på USB wifi.
http://refspecs.linux-foundation.org/LSB_3.1.0/LSB-Core-generic/LSB-Core...
Debian anvender .DEB-pakker og ikke .RPM - Debian er ikke på plads. Jeg skal lige se nærmere på standarden
håndtere rpm-pakker i hvert fald tilstrækkeligt til at opfylde kravene for lsb 3.1.
Debian etch opfylder så vidt jeg husker - i hvert fald på i386-platformen - kravene for lsb.
(amd64 er lidt anderledes, da debian mener at libs for arkitekturen skal være i /usr/lib/ - og ikke som lsb foreskriver i /usr/lib64 - sidstnævnte er på debian/amd64 et symlink til /usr/lib )
Jeg tror ikke lsb angiver hvordan apaches konfigurationsfiler skal udlægges.
(der er lsb-kompabilitetspakker i debian som kræves for at debian er lsb-kompatibelt)
Det var tidligt en ret udbredt misforståelse at Debian ville have et problem med LSB fordi LSB krævede at distributionen brugte RPM som pakkeformat.
Det LSB kræver er at at distributionen kan installere RPM-pakker der overholder nogle bestemte krav. Blandt disse krav er at pakken ikke må anvende bestemte egenskaber ved RPM-formatet, blandt andet 'triggers' og at der kun må anvendes afhængigheder til bestemte lsb-pakker.
Det vil sige at man ikke kan hente en tilfældig RPM-pakke og forvente at den virker på et LSB-overholdende system og mig bekendt er der ingen distributioner hvor man som standard vil generere LSB-overholdende RPM-pakker.
LSB er heller ikke en standard for konfiguration, men først og fremmest en standard for hvilket ABI (binærgrænseflade) som linuxdistributioner bør tilbyde. Derudover inkluderer LSB en række værktøjer fra POSIX-standarden og at filhierarkiet overholder FHS (File Hierarchy Standard).
FHS beskriver bare at konfiguration skal være i /etc og at der muligvis må findes en /etc/X11, /etc/sgml og en /etc/xml. Derudover kræver LSB dog at der findes en cron.{d,daily,hourly,monthly,weekly} og en init.d og profile.d. Intet sted er der nævnt noget om konfiguration af apache.
Ud over de almindelige POSIX-værktøjer er der nævnt nogle få lsb-specifikke værktøjer til brugerhåndtering, håndtering af initd og endelig den vigtigste af dem alle: lsbrelease.
Hvis du skal distribuere noget der kræver en webserver som lsb-pakke skal du selv distribuere webserveren. Det virker omstændigt, men LSB er også kun rettet mod tredjepart programmer, som ikke bedre kan distribueres som del af linuxdistributionen (dvs. ikke-open source).
Jeg havde helt glemt FHS.
Men jeg troede egentligt at der i FHS var beskrevet hvor de enkelte konfigurationsfiler skulle ligge og hvad de skulle hedde. Medmindre der er en meget god begrundelse så kan jeg ikke se nogen grund til at flytte rundt på konfigurationsfilerne.
Nej, FHS udstikker kun en standard for hvordan filhierarkiet generelt skal se ud. Kun i et meget begrænset omfang interesserer den sig for enkelt-programmer. Det er vist egentlig kun X11 der bliver behandlet specielt og det mest fordi X11 per tradition gjorde "noget andet" end hvad FHS beskrev.
Apache upstream's eksempelkonfiguration ligner hverken Debian eller SuSE's. Den opererer med en monolitisk vhost-fil, hvori alle ens virtuelle hosts er defineret i. Desuden understøtter Apaches standardopsætning ikke en måde hvorpå Debian let ville kune distribuerer moduler med konfiguration løsrevet fra selve apache pakken.
Er der nogen som har erfaring med PC hardware til en mediamaskine (til TV'et f.eks). Helst noget som er blæserløst og ikke bruger alt for meget strøm. Er det bedst med et VIA bundkort f.eks. og i så fald hvad for et af dem?
Det skal selvfølgelig også bare spille med en Linux.
Tag et kig på: http://linpvr.org/minimyth/index.shtml det er en mythtv distro og der er en liste over hardware det virker på "out of the box"
MythDora er en fin pakke med MythTV på Fedora Core. Den spiller fint på min Epia. Se den her:
Hvis du ikke vil "nøjes" med en færdig pakke, er der en fin howto for MythTV på Fedora her:
Hvad er det for et VIA Epia bundkort du har, og skal der blæser på det?
Jeg synes ikke jeg kan se udfra VIA's beskrivelse om de forskellige kort kræver blæser.
Der er et dansk produkt der minder lidt om fitPC, fra NEXTerminal (www.nexterminal.com). Den hedder DesigNEX og lanceres som en tynd klient. Den bliver leveret med et Linux baseret operativsystem kaldet eLux. Den er baseret på samme processor og chipsæt som fitPC'en, men i en noget mere elegant indpakning. Effektforbruget er angivet til 9w, eller helt præcist til 9w/hour !?
Det undre mig at der tilsyneladende ikke er adgang til download af deres eLux operativsystem.

