Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (18)
Emner It-sikkerhed

LinkedIn-hack udstiller svagheden i prædefinerede sikkerhedskoder

Af Lars Nielsen 8. juni 2012 kl. 13:30

6.500.000 profilers brugernavne og passwords er hacket fra Linkedin og ligger nu nærmest frit tilgængelig på russisk server. Det rammer os alle, da vi vel alle har en profil på Linkedin og ikke ved, om vi er blandt de 6,5 mio profiler. Stort set alle jeg kender, er med på Linkedin – og det er samtidigt professionelle brugere som typisk har 10-20 andre konti, hvor adgangen er deres mailadresse og et password. Og det er vel mere reglen end undtagelsen, at vi genbruger vores mail og password på flere tjenester.

Dermed er de hackede linkedin-profiler ikke primært et Linkedin-problem, men derimod et reelt og gigantisk sikkerhedsproblem, da vi brugere af Linkedin også logger på mere forretningskritiske tjenester. Vi genkender sikkert os selv som brugere af netbank, Facebook, Google, lønsystemer, virksomhedsservere, pc'er, webmail, iPhone/iTunes, Google, Spotify, leverandørtjenester, kundeklubber, online projektgrupper og meget andet.

2-faktor sikkerhedsløsninger også prædefinerede

Det relativt succesfulde modtræk mod denne sårbarhed i tyveri af password har i mange år været to-faktor sikkerhed med en form for tokens. De to faktorer er 1) noget man ved i form af bruger brugernavn og password og 2) koder man har på pap-kort eller token-nøgle o.l. I Danmark har vi tilsvarende brugt digital signatur siden 2003 og NemID fra 2010. Disse nøglekort og tokens har en på forhånd defineret række af koder, som man bruger over tid.

Desværre bruger de ovennævnte to-faktor sikkerhedsløsninger typisk prædefinerede koder, som grundlæggende har den samme svaghed som Linkedins brugernavne og passwords. Når de hackes/stjæles, så skal der lukkes ned for alle brugeres konti med det samme for at lukke det gigantiske hul i sikkerheden. Og brugerne skal i stort omfang også lukke ned for andre tjenester og/eller samtidigt ændre password en række steder.

Prædefinerede koder er en lækkerbisken for kriminelle hackere

Store databaser med brugernavne, passwords og prædefinerede sikkerhedskoder er guldminer for hackere. Det har blandet andet ført til, at blandt andre RSA, Sony og nu Linkedin inden for det seneste år er blevet hacket. Når en 2-faktor sikkerhedsleverandør får stjålet deres prædefinerede koder til deres tokens, så medfører det også, at alle disse tokens skal hjemkaldes og erstattes af nye. Det er måske ikke en katastofe, hvis du har 10 kunder, men hvis kunderne tælles i millioner, så er det et næsten uoverskueligt arbejde. Hvor kunderne i værste fald ikke har normal adgang til deres arbejdsnetværk, mens det står på.

Men bliver jeg/vi ramt af det? Der er statistisk set vel cirka 5 procent chance for, at du er blandt de 6,5 millioner hackede Linkedin-brugere. Tilsvarende viser en undersøgelse af Ponemon Research fra slutningen af 2011, at 90 procent de undersøgte virksomheder havde haft indbrud. Så det sker. Og når det kan ske for RSA, Sony og Linkedin, som jo alle er kendetegnede ved rigtig store kundedatabaser, så kan ingen af os vide os sikre.

Realtids- og sessionsspecifikke 2-faktorløsninger

En del af løsningen på de centrale kodetyverier ligger i brugen af realtids- og session-specifikke koder. Her kan koder ikke stjæles på forhånd, hvilket vil minimere risikobilledet for de mange. Det udelukker ikke ”man in the middle” og andre former for avancerede forsøg på identitetstyveri, men det udelukker at millioner af brugere samtidigt udsættes for risiko. Der findes i dag også løsninger mod ”man in the middle”, men for at holde mig til Linkedin og prædefinerede koder, så mener jeg, at det er helt rimeligt at antage, at de hackerne primært går efter de nemmeste og mest profitable tyverier.

Så hvis du har genbrugt din Linkedin-koder andres steder, så er tiden inde til, at du overvejer din sikkerhedsprofil! Det har jeg lige gjort.

Send Tweet
Udskriv
Billede af GæstebloggenOm Lars Nielsen

Lars er VP Commercial operations for SMS PASSCODE, som udvikler 2-faktor sikkerhedsløsninger til beskyttelse mod identitetstyveri. Lars har arbejdet 25 år i IT-branchen med ledende roller i USA og Europa, for virksomheder som Citrix, Compaq og Informatica.

Kommentarer (18)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Thomas Hansen 8. jun. 2012 - 14.18
 
Toppen af isbjerget

Hvis man benytter samme password, som professionel, på flere offentlige portaler, så har man jo selv bedt om at blive hacket.

Hvis det er almindeligt udbredt, at man benytter samme password på mange løsninger, også i professionel sammenhæng, så er der mange der skal tænke alvorligt over, hvem der har adgang til de løsninger man har fremstillet. :-O

A) Hvis man vil tilbyde et minimum af sikkerhed for brugeren, så SKAL brugeren selv kunne ændre hele eller dele af password. Det er ikke så dumt, når man med NemzID benytter sig af papkort, det er dog ikke nok.
B) Ingen bruger bør benytte samme password på flere forskellige løsninger.
Derfor bør NemzID ikke eksistere. ( Skrot det skrammel )
C) Brugeren skal have tilgang til egen aktivitet, på enhver løsning, således at brugeren kan se aktivitet som brugeren ikke vil kendes ved.

  • Stem op 1
  • Stem ned 6
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Matias Stuvens billede
Matias Stuven 8. jun. 2012 - 14.46
 
Kodeord hackede - ikke nødvendigvis loginkonti

Det er nok værd at bemærke, at det kun er verificeret, at det er de hashede kodeord, der er blevet hacket, men ikke nødvendigvis loginkonti. Det bekræfter LinkedIn jo også selv:

http://blog.linkedin.com/2012/06/07/taking-steps-to-protect-our-members/

Men pointerne i artiklen er fine nok - særligt nu hvor Last.fm også er blevet hacket.

  • Stem op 3
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael N. Jensen 8. jun. 2012 - 15.07
 
Genbrug af login på flere sites

"Og det er vel mere reglen end undtagelsen, at vi genbruger vores mail og password på flere tjenester."

Det piner mig hver gang det nævnes, der skal jo så lidt til, for at bruge forskellige logins til websites, hvis man ikke kan huske dem selv, så brug et af de mange forskellige password arkiv programmer.

Personligt bruger jeg http://passwordsafe.sourceforge.net/ så hvert af de sites jeg bruger har forskellige logins.

Det værste er imho. de sites der ikke accepterer mere end 8-10 tegn til passwords, specielt hvis det er nogle sites der giver adgang til følsomme oplysninger.

Dermed ikke sagt at alle mine passwords er 128+ tilfældige tegn, hvis jeg ikke skynder det nødvendigt ifb. risici vs. bekvemmelighed :)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Christensen 8. jun. 2012 - 15.20
 
Re: Genbrug af login på flere sites

Keepass, LastPass, mSecure osv. er også glimrende password vaults. De er nemme at bruge, ikke-it-folk kan sagtens finde ud af det. Der er ingen undskyldning for ikke at gøre det.

Jeg har vel et par hundrede passwords (og andre hemmeligheder) i Keepass på Dropbox. Fungerer perfekt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kai Birger Nielsen 8. jun. 2012 - 15.42
 
Re: Toppen af isbjerget

Enig. NemID er et skridt i den helt forkerte retning. Hvorfor skal min bank fx have at vide at jeg også har en anden bank?
Hvorfor skal de gemme et fingeraftryk af min maskine, så de kan koble bruger A, der bruger netbank på maskine M, sammen med bruger B, der logger på med et medarbejdercertificat på samme samme maskine?
Skjult opsamling af data, der er klar til afhentning af en hacker i stil med dem, der har tappet md5-filen fra linkedin. Flot!

Angående genbrug af passwords:
Efter at have kigget på de danske ord, der er brugt som passwords på linkedin, så vil jeg mene at det er ligemeget om de pågældende evt har brugt et password af samme kvalitet på en andet site med samme beskyttelse af passwords som linkenin :-)
Jeg plejer at sige til mine brugere at reglen er "dit password skal være så mærkeligt at du vil blive overrasket, hvis det bliver hacket, så nej H3st er ikke et godt password og hvis den nye film i biografen hedder JK7nxizTOellernoget, så er det heller ikke et godt password."
Brugerne er nødt til at tænke selv. Regler alene gør det ikke. Fx er der rigtig mange regler af typen "både bogstaver og tal" som tillader almindelige danske nummerplader :-(

  • Stem op 2
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Erik Jacobsen 8. jun. 2012 - 16.55
 
Ikke noget problem...

Det der med genbrug af password på forskellige sites kan ikke være noget problem. Kig på NemIds regler for password:

Adgangskoden er noget du selv vælger, dog gælder disse regler: Skal være mellem 6 og 40 tegn Skal indeholde både bogstaver og tal Må ikke indeholde visse specialtegn Må ikke indeholde det samme tegn 4 gange i træk Må hverken starte eller slutte med et blanktegn Må ikke indeholde dit cpr- eller NemID-nummer Der skelnes ikke mellem store og små bogstaver. Systemet skal nok hjælpe dig med at overholde kravene, når du opretter din adgangskode. Og husk, at du altid kan ændre din adgangskode i NemID-selvbetjeningen; noget du bør gøre med jævne mellemrum.

Hvis genbrug af password havde været et problem, så havde det jo nok stået her.

(Der kan muligvis være tilsat et strejf af sarkasme i ovenstående)

  • Stem op 6
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kai Birger Nielsen 8. jun. 2012 - 19.45
 
Re: Ikke noget problem...

Nå ja. NemID's regler er mærkelige. Da de gik fra brugernavn + adgangskode til brugernavn + adgangskode + papkort, var begrundelsen jo netop at brugernavn + adgangskode var alt for let at opsnappe for fjenden. Den næste min bank gjorde var så at åbne for at man kunne se alle mine kontooplysninger bare ved at angive brugernavn + adgangskode, men okay, jeg har aldrig troet at banker varetog mine interesser, så egentlig var jeg ikke forundret.

Udfra samme argumentation vil man kunne vise at vi alle bør vælge BahDah som brugernavn og 12345a som adgangskode for ikke at lulle os ind i en tro på at fjenden ikke kender brugernavn + adgangskode.
Så egentlig forstår jeg ikke hvorfor ovenstående regler skulle give mening.
De samme folk, som har skrevet reglerne, synes jo også at det er rigtig, rigtig smart at man som default kan logge ind med sit cpr-nummer som brugernavn.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Erik Jacobsen 8. jun. 2012 - 19.52
 
Re: Ikke noget problem...

Det er da fint at bruge CPR-nummer som login-brugernavn. Det står jo nok de første 1000 steder på diverse papirer, man har derhjemme, så det glemmer man ikke. Og ellers kan man jo bare spørge på lønkontoret, og i banken, og mange andre steder.

(... ... ... sarkasme ... ... ...)

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jakob Bruun Hansen 8. jun. 2012 - 20.25
 
Passwords, ikke konti

Analysen her undervurderer faktisk linkedin problemet. Det er 6458020 forskellige passwords (eller, helt præcist, passwords-hashes), ikke brugerprofiler. Det er formegentligt samtlige, eller størstedelen, af passwords, der er stjålet.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Benjamin Bach 9. jun. 2012 - 13.11
 
Re: Kodeord hackede - ikke nødvendigvis loginkonti

LinkedIn siger SELV, at hashede koder er blevet korrekt gættet:

Yesterday we learned that approximately 6.5 million hashed LinkedIn passwords were posted on a hacker site. Most of the passwords on the list appear to remain hashed and hard to decode, but unfortunately a small subset of the hashed passwords was decoded and published.

*) http://blog.linkedin.com/2012/06/07/taking-steps-to-protect-our-members/

Og de har faktisk et incitament til at skjule sandheden, så mon ikke, det er meget værre?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Dalgård 9. jun. 2012 - 13.53
 
PasswordMaker

I forbindelse med leaket er jeg blevet opmærksom på en alternativ løsning, som jeg umiddelbart tænker må være det mindste onde.

Løsningen bruger ikke noget keystore, der kan blive væk, og udbyder ikke nogen tjeneste, der kan blive lukket. Det er et meget enkelt princip, der tillader én at bruge et eneste master password og samtidig have forskellige sikre password på hvert site.

De enkelte passwords genereres simpelthen ud fra et hash af master-passwordet + en identifier for sitet (fx "version2.dk").

De eksisterende hash-tabeller vil ikke have en chance for at gætte et password på 16 tilfældige tegn, og selv med det genererede password i hånden, vil det i praksis være umuligt at gætte master-passwordet (især hvis det er langt, aldrig har været oplyst i anden sammenhæng og er lavet med SHA-256). De enkelte passwords opbevares ikke noget sted, men genereres ved hvert login.

Den eneste ulempe, så vidt jeg kan se, er, når man bruger en computer, som ikke har et plugin installeret, men der kan man så bruge en javascript-implementation.

Prøv denne online-version. (Det findes som plugin til alle browsere på alle platforme. Kan anbefale PasswordMaker Pro (gratis) til Chrome.)

http://passwordmaker.org/passwordmaker.html

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Poulsen 11. jun. 2012 - 12.22
 
Re: PasswordMaker

Prøv denne online-version.

Du vil generere et password online ? :-(

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Poulsen 11. jun. 2012 - 12.23
 
Re: Genbrug af login på flere sites

Jeg har vel et par hundrede passwords (og andre hemmeligheder) i Keepass på Dropbox. Fungerer perfekt.

Du gemmer passwords og andre ting på et medium i skyen som du ikke har kontrol over?

Kan du se hvor den model fejler fuldstændigt?

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Dalgård 11. jun. 2012 - 14.23
 
Re: PasswordMaker

Du har forstået lige præcis nul af det koncept. Hvis du er interesseret, foreslår jeg, du finder ud af mere om det.

  • Stem op 0
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Dalgård 11. jun. 2012 - 14.24
 
Re: Genbrug af login på flere sites

Hvis man har krypteret sine data ordentligt, fx i form af et keystore, er det helt ligemeget, hvor man lægger dem.

  • Stem op 0
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Poulsen 11. jun. 2012 - 15.01
 
Re: PasswordMaker

Du har forstået lige præcis nul af det koncept.

Jeg spørger igen. Du vil generere et password online?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Dalgård 11. jun. 2012 - 16.02
 
Re: PasswordMaker

http://lmgtfy.com/?q=how+does+passwordmaker+work%3F

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Dalgård 11. jun. 2012 - 16.05
 
Re: Genbrug af login på flere sites

Vil den der har down-voted min kommentar være venlig at forklare, hvad der er i vejen med den?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Lenovo lancerer Atom-drevet Android-kæmpe: 5,5 tommer fuld HD-skærm

Udgivet 21. maj 14.41Opdateret 21. maj 14.41

Brug for billed-backup? Flickr giver 1 terabyte gratis lagerplads

Udgivet 21. maj 13.11Opdateret 21. maj 14.00

SAP udbreder dansk succes: Opretter global afdeling for autister

Udgivet 21. maj 11.40Opdateret 21. maj 11.40

Regeringen støtter ny forordning: Brug NemID i hele EU

Udgivet 21. maj 10.46Opdateret 21. maj 13.14

Google tvangsudruller Hangouts og dræber Google Talk

Udgivet 21. maj 10.16Opdateret 21. maj 10.16

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. Skat: Microsoft skylder 5,8 milliarder kroner for Navision-salg

    23 comments.
    Last update 1 minut 14 sekunder
    Skrevet af Frithiof Andreas Jensen
  2. Google tvangsudruller Hangouts og dræber Google Talk

    8 comments.
    Last update 3 minutter 31 sekunder
    Skrevet af Peter Binderup
  3. Eks-telechef: Stop nu nytteløs sessionslogning

    8 comments.
    Last update 56 minutter 40 sekunder
    Skrevet af Jens Jönsson
  4. Regeringen støtter ny forordning: Brug NemID i hele EU

    8 comments.
    Last update 1 time 14 minutter
    Skrevet af Daniel Udsen
  5. Sådan gemmer Det Kongelige Bibliotek alle danske computerspil

    5 comments.
    Last update 1 time 22 minutter
    Skrevet af Thue Kristensen
  6. Haldor Topsøe: Computerkunde #1 & #2

    4 comments.
    Last update 1 time 33 minutter
    Skrevet af Christen Monberg
  7. Næste generation af digital signatur?

    3 comments.
    Last update 1 time 45 minutter
    Skrevet af Morten Storm Petersen
  8. Microsoft gemmer udspekuleret jobanonnce på Bing

    8 comments.
    Last update 3 timer 28 minutter
    Skrevet af Dennis Jessen

Mere debat »

It-virksomheder

Liga Distribution
|
CodeSealer Aps
|
KJAER DATA
|
Lakeside
|
Secu
|
Dubex
|
MN Security
|
Outforce
|
Solitwork A/S
|
Soft Design
|
Rehfeld
|
A/S ScanNet
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300