Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (16)
Emner

Jeg elsker IDC & Gartner

Af Poul-Henning Kamp 24. november 2006 kl. 10:10

Jeg er så glad for at vi har IDC og Gartner, uden dem ville IT branchen være meget kedeligere.

Kan I f.eks huske dengang IDC forudsage at Intels Itanium makværk ville være "Endlösung" CPU'en og vi allesammen bare ville bukke os forover og lade Intel komme til ?

Er der mon nogen hos IDC og Gartner der overhovedet holder styr på hvor gode deres forudsigelser er ?

Der findes formelle statistiske metoder til at vurdere om forudsigelser virkelig forudsiger noget, som tommelfingerregel skal man have to ud af tre forudsigelser rigtige for at have en chance som spå-M/K.

Jeg synes det ville være pragtfuldt hvis tænketanke, analysebureauer og andre professionelle seere skulle offentliggøre en årlig statestik over hvorledes deres forudsigelser holder vand.

Men indtil nogen indfører noget sådant i selskabslovgivningen, så må vi nøjes med at tage os et godt grin når de helt indlysende rammer ved siden af.

Dagens IDC grin:

»Historien har vist, at den offentlige sektor ikke kan diktere standarder i markedet«, siger Per Andersen.

Gud ved hvilken historie Per Andersen henviser til ' Kejserens nye klæder ' Folk og røvere i Kardemommeby ' En sælgers død '

Jeg synes at Per Andersen skal kigge grundigt på sin seneste rapport og hvis han gør det, vil han opdage at den har en størrelse på 210 x 297mm.

Papversionen (350g mat, glittet)

Inden IDC kunne trykke deres vås havde staten først dikteret hvor lang en meter er (ved at tiltræde Meter Konventionen).

Derefter har staten sanktioneret ISO 216 standarden der definerer A4 papirets størrelse som havende arealet 1/16 kvadratmeter og sidelængder i forholdet 1:sqrt(2).

For det ikke skal være løgn, så har staten også sanktioneret den standard der definerer placeringen af hullerne så de passer i ringbind, men den standard kender jeg ikke navnet på.

Men nu mener Per Andersen altså ikke at staten skal blande sig i den elektroniske version af hans dokument ?

Tak for grinet Per.

phk

Send Tweet
Udskriv
Billede af Poul-Henning KampOm Poul-Henning Kamp

Selvstændig systemprogrammør, kernekoder, Varnish-forfatter, data-arkæolog og brokkehoved uden særlig portefølje.

Follow @bsdphk

Kommentarer (16)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Karsten Nyblad 24. nov. 2006 - 11.13
 
Hvad med ERP i 1998

I begyndelsen af 1998 publiserede analyseinstitutterne stadig analyser, der viste, at firmaerne ville købe flere og flere ERP-systemer. Ja de ville begynde at skifte dem hvert andet år.

I midten af 1998 stoppede salget stort set. Hvad var der sket? Jo, i en tid havde der været en kraftig vækst i ERP-markedet, fordi firmaerne ville undgå år 2000-problemer og derfor udskiftede deres ERP-system. De sidste af de firmaer købte i begyndelsen af 1998, og da der ikke var nogen firmaer, der havde tænkt sig at slås med udskiftning af ERP-system og år2000 problemer på en gang, gik salget næsten totalt i stå.

Hvad der gør sagen ekstra pinlig, er, at analyseinstitutterne burde have opdaget, at der var noget galt med deres forudsigelser. Der er ikke nogen, der skifter ERP-system hvert andet år.

Eller havd med den gang, alle forud så, at trafikken på internettet ville fordobles med få måneder mellemrum. Senere viste det sig, at den forudsigelse var baseret på på væksten i ét kvartal, og at den aldrig før eller efter voksede så hurtigt, men folk gik og snakkede om det i flere år.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Christian Nobel 24. nov. 2006 - 14.46
 
For ikke at tale om..

.. dengang der blev lavet en flot analyse (vist nok af videnskabsministeriet, eller hvad det nu tilfældigvis hed den pågældende dag) der viste at i år 2010 (eller hvad det nu var) ville der mangle 11.234,5 IT medarbejdere.

Den halve er måske overdrevet, men "forudsigelsen" var opgjort med 4 decimalers nøjagtighed!

Og så brast IT boblen, og forudsigelsen var ikke det PDF dokument værd den var skrevet på.

/Christian

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper B. Rosenkilde 24. nov. 2006 - 17.18
 
Standard for huler i papir

> For det ikke skal være løgn, så har staten også
> sanktioneret den standard der definerer
> placeringen af hullerne så de passer i ringbind,
> men den standard kender jeg ikke navnet på.

Den omtalte standard er ISO 383.

-- Jesper

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Poul-Henning Kamps billede
Poul-Henning Kamp 24. nov. 2006 - 20.18
 
Nej, ikke ISO 383

ISO 383 hedder: Laboratory glassware -- Interchangeable conical ground joints

http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=4364

Mon ikke du mener ISO 838 Paper -- Holes for general filing purposes -- Specifications

http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=5...

Poul-Henning

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper B. Rosenkilde 25. nov. 2006 - 00.27
 
Ups

Jeg var nok lige hastig nok da jeg forsøgte at taste 838 :)

-- Jesper

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mogens Nørgaard 25. nov. 2006 - 12.11
 
Forudsigelser

Jeg læste Polit på Københavns Universitet i nogle år, så jeg er ikke helt fremmed for kunsten at forudsige ét eller andet på baggrund af færre eller flere data-punkter, på logaritmisk papir eller ej.

Jeg skal sent glemme en artikel i Nationaløkonomisk Tidsskrift, hvor en forsker rent faktisk var gået tilbage og lavet konsekvensanalyser af, hvad Økonomisk Råd og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og den slags organer havde forudsagt - og hvordan det så rent faktisk gik.

Jeg mener at kunne huske (men det er mange år siden, og min fortid er generelt en tåge), at de typisk ramte 50% forkert. År efter år.

Artiklen medførte indlæg fra mange økonomer, der generelt syntes, at det var en ussel ting at gøre, at det ikke havde relevans, at ... ja, at det sgu' var tarveligt.

Såvidt økonomer, som jo er vor tids ypperstepræser sammen med bl.a. Gartner og IDC. Mange mennesker er jo tryghedssøgende, og præster, der fortæller med sikkerhed, hvordan fremtiden bliver, hjælper nok mange.

Jeg mindes en spådom fra Gartner da dotcom-halløjet gik sydpå om, at markedet ville vende og begynde at pege opad igen i tredje kvartal 2004. Dét grinede jeg og min med-direktør meget af (han blev endda færdig som Polit i sin tid).

Men det viste sig sgu' at være rigtigt. Det var jeg meget imponeret af, og jeg har siden prøvet at få nogle af mine Gartner-bekendte til at finde rapporten frem igen, men det har ikke ført til noget.

Jeg synes godt nok også Gartner viser stil (bollerne på blokken, som man siger) når de nede i Cannes pludselig siger "Stop out-sourcing" lige midt i en kæmpe outsource-alt-bølge i vesten. Det synes jeg vidner om en vis integritet og noget mod.

Og jeg kan rigtigt godt lide den humor, som Henrik Zangenberg lægger for dagen i sine klummer i Computer World. Har aldrig talt med manden, men det siger noget (positivt) om holdningen i biksen.

Til gengæld er det jo til at græde og grine over nogle gange, når man ser nogle meget unge og tætbarberede mennesker (af begge køn) udtale sig meget skråsikkert om ting og sager de ikke på nogen måde kan have sat sig grundigt ind i siden de forlod skolen.

Men det gør unge præster jo også :-).

Mvh.

Mogens

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nikolaj Hansen 27. nov. 2006 - 10.10
 
Selvmodsigelse?

"eg synes godt nok også Gartner viser stil (bollerne på blokken, som man siger) når de nede i Cannes pludselig siger "Stop out-sourcing" lige midt i en kæmpe outsource-alt-bølge i vesten. Det synes jeg vidner om en vis integritet og noget mod."

...

"Til gengæld er det jo til at græde og grine over nogle gange, når man ser nogle meget unge og tætbarberede mennesker (af begge køn) udtale sig meget skråsikkert om ting og sager de ikke på nogen måde kan have sat sig grundigt ind i siden de forlod skolen."

"Stop outsourcing" - er det ikke netop en af de der skråsikre udtalelser?

Jeg giver ikke en hatfis for de analyse instituters spåkone domme.

Alle kan komme med bombastiske meldinger, og ende i klummen hos letpåvirkelige medier som eksempelvis Computerworld.dk. Det er alletiders måde at få noget PR på, men det er også alt det er.

Ang. Gartner's spådomme - ja når man kommer med så mange så må man statistisk ramme rigtigt en gang i mellem jo.

Hvis Gartner så i halen på de udtalelser kom med noget grundigt dokumentations materiale, der var grundlaget for uddtalelsen, så kunne man måske forholde sig til den, og vurdere om den kommer til at have indflydelse på ens eget arbejde.

Jeg har aldrig set den slags ifbm. de såkalte "spådomme".

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mogens Nørgaard 28. nov. 2006 - 11.04
 
Du har sgu' nok ret.

Hej Nikolaj,

Ja, jeg kan jo godt se, at det var en ægte pdespdan (på den ene side, på den anden side) jeg lige lavede der, og det er jo ikke specielt imponerende :).

Det kan meget vel være du/I har ret i, at det er statistisk held, når de rammer rigtigt (eller fordi de siger noget, som er til at se for dem, der gider kigge) - men jeg kunne nu godt tænke mig at vide, hvordan de rent faktisk arbejder med disse ting. Om de bruger modeller a la vore egne Økonomisk Råd osv.

Mogens

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nikolaj Hansen 29. nov. 2006 - 09.59
 
Enig

Ja, præcis.

Jeg går da ud fra, at deres prognoser har basis i et eller andet materiale. Selvom man nogle gange kan have sine tvivl.

Hvis man skal tages seriøs i andre kredse, eks. på universiteter osv, skal man dokumentere sine teorier og konklusioner med grundig baggrunds materiale.

Det har jeg godt nok aldrig set det mindste af hos IT analyse husene.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Karsten Nyblad 29. nov. 2006 - 11.16
 
Re: Enig

Så vidt jeg kan se, snakker analysefirmaerne med produktmanagerne hos producenterne, og lægger deres analyser til grund for deres egne. Samtidigt får analysefirnmaerne salgstal fra firmaerne. På grundlag af dette estimerer de så - med mindst tre cifres nøjagtighed - hvor stor væksten vil blive tre år frem i tiden.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Andersen 29. nov. 2006 - 19.21
 
Gartner = komplet utroværdig

En anden "guld forudsigelse" fra Gartners var den hvor de forudså at internettet ville "forsvinde" idet MSN ville overtage de funktioner som internettet tilbød. Gæt hvem der i øvrigt havde betalt for den undersøgelse :-)

Mvh Morten

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Carsten Olsen 7. mar. 2010 - 13.27
 
Ballmer: er en STOR profet

Maj 2005 Steve Ballmer: "Google Might Disappear in Five Years"
Her er linken: http://it.slashdot.org/article.pl?sid=05/05/19/1218253

Der er længere nede i artiklen links til andre "perler" fra Ballmer.(jeg kunne blive ved! Men hvis i følger linkene skal jeg lade Ballmer tale for sig selv)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kim Dalsgaard 7. mar. 2010 - 14.02
 
Re: Forudsigelser
Jeg synes godt nok også Gartner viser stil (bollerne på blokken, som man siger) når de nede i Cannes pludselig siger "Stop out-sourcing" lige midt i en kæmpe outsource-alt-bølge i vesten. Det synes jeg vidner om en vis integritet og noget mod.

Gartner kan udstede det der hedder 'selvopfyldende profitier' - ting sker fordi Gartner tror de kommer til at ske.

Gartner ved også godt at folk kun gør det tåbelige de siger i en given periode (indtil det bliver for smertefuldt).

Det de er dygtige til er at forudse hvornår folk har fået nok af deres tåbelige ideer! De kan så råbe stop - og har nu haft ret to gange.

Skide smart

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Lasse Reinholt 7. mar. 2010 - 19.42
 
Re: Gartner = komplet utroværdig
En anden "guld forudsigelse" fra Gartners var den hvor de forudså at internettet ville "forsvinde" idet MSN ville overtage de funktioner som internettet tilbød

Eller deres utallige forudsigelser om, at Linux ville overtage verden i år 2000. Dernæst rykkede de det til år 2005. Og dernæst 2010, og i dag er de vist stoppet.

Dette var dog især IDC mens Gartner har været mere konservative.

  • Stem op 0
  • Stem ned 1
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 7. mar. 2010 - 19.59
 
Re: Gartner = komplet utroværdig

Linux HAR allerede overtaget verden... verdnen har bare ikke opdaget det endnu.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Carsten Olsen 8. mar. 2010 - 10.02
 
Re: Gartner = komplet utroværdig
Linux HAR allerede overtaget verden... verdenen har bare ikke opdaget det endnu.

Enig !
@Lasse Reinholt:

Eller deres utallige forudsigelser om, at Linux ville overtage verden i år 2000.

Kan du ikke komme med nogen (af de utallige) links ? (fra 2000-2009)
Når jeg Googler "Gartner Linux":
Får jeg en artikel (2003) der kort fortalt siger: "Det er en dårlig ide at skifte til Linux - TCO bliver for stor!" længere nede i artiklen kort fortalt: "Hvis du kører W95 så skift til XP (mindre TCO end Linux og W95)"
Jeg ser også denne artikel som et eksembel på Gartners manglende evne til analyse. (Omkostningerne ved at du ikke kan bruge en Win maskine ca 10min efter Boot pga. Applications opstart /virus opdatering er enorme) (i 2003!!)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Google vinder patentsagen om Android: Brød ikke Oracles Java-patenter

Udgivet 24. maj 11.30Opdateret 24. maj 11.30

Danske HP-ansatte er fyringstruede: Indkaldt til stormøde

Udgivet 24. maj 10.37Opdateret 24. maj 11.28

HP fyrer 27.000 ansatte

Udgivet 24. maj 10.10Opdateret 24. maj 10.10

Kinect til Windows klar på dansk til juni

Udgivet 24. maj 9.24Opdateret 24. maj 9.24

GOTO Copenhagen dag 3 i billeder: Sådan kaprer udstillerne kunder i biksen

Udgivet 24. maj 8.49Opdateret 24. maj 8.49

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Seneste debat

  1. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    9 comments.
    Last update 3 minutter 1 sek.
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  2. GOTO - programming with the stars (F#)

    1 comment.
    Last update 21 minutter 50 sekunder
    Skrevet af Torben Mogensen
  3. EMC: Derfor skal du undgå både public og privat cloud

    2 comments.
    Last update 22 minutter 53 sekunder
    Skrevet af Jesper Grønbæk
  4. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    3 comments.
    Last update 23 minutter 13 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  5. Sådan formaterer du tekst i debatten på Version2

    33 comments.
    Last update 34 minutter 54 sekunder
    Skrevet af Casper Thomsen
  6. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    8 comments.
    Last update 58 minutter 9 sekunder
    Skrevet af Jacob Sparre Andersen
  7. Yahoo fyrer topchefen efter 4 måneder

    1 comment.
    Last update 1 time 5 minutter
    Skrevet af Mark Thorsen
  8. Dart: Dynamisk Statisk Programmering

    24 comments.
    Last update 1 time 7 minutter
    Skrevet af Baldur Norddahl

Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300