Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (6)
Emner Søgemaskiner

Google og Kina

Af Henrik Knopper 4. februar 2010 kl. 23:00

I Harddisken på P1 i går brugte de halvdelen af tiden på at tale om hvad det betyder for kineserne at Google efter alt at dømme får sig smidt ud af det kinesiske marked.

Jeg synes det var en underlig vinkling. Næsten lidt kulturimperialistisk.

Hvorfor skulle kineserne bekymre sig særligt om en søgemaskine? Bare fordi vi i vesten er blevet behørigt imponerede over deres kunnen, så er vi jo stadig en minoritet i den globale landsby. Og vores værdier er ikke længere globale.

Men netop fordi værdierne er under pres ude i verden, bliver det vigtigere for firmaer som Google at vise og bevise at de står bag dem.

Af hensyn til deres hjemmemarked - OS!

Og der har været lidt for mange negative røster fremme om Google til at de kan ignorere dem. Der var brug for en politisk optræden - et statement.

Naturligvis hjælper det på beslutningen at Google mister markedsandele så hurtigt at Netscape var sejlivet til sammenligning.

Men de laver symbolpolitik mens det stadig har en effekt - i hvert fald overfor os her i vesten.

Kald det bare opportunistisk - det er sund forretningssans.

Men ændrer det noget?

Send Tweet
Udskriv
Billede af Henrik KnopperOm Henrik Knopper

Henrik Knopper blogger om anvendelighed i ordets bredest mulige betydning. Han mener, at udviklingen går alt for langsomt på de områder, der virkelig betyder noget. TIl daglig er han løsningsarkitekt hos NNIT.

Follow @Hknopper

Kommentarer (6)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Carsten Sonne 5. feb. 2010 - 01.21
 
Kultur kamp
Men ændrer det noget?

Det kort svar: Nej.

Det lidt længere svar:
Google forlader et spirende marked. Kina er spået til at blive verdens største markede og økonomi inden for en overskuelig fremtid. Google mister nok ikke meget på den korte bane. På sigt mister de det pioner image de har i Vesten. De mister markedsandele så og sige. Hvis ikke Google vil være på det marked, så er der andre der vil.

For Kinas vedkommende, betyder Google exit ikke det store. Google har ikke den totale dominans i Kina, som i resten af verden. Mange kinesere kender ikke det latinske alfabet og læser udelukkende kinesisk og besøger kinesiske sider. Baidu, Kinas svar på Google, udfylder dette behov til fulde.

Men de laver symbolpolitik mens det stadig har en effekt - i hvert fald overfor os her i vesten.

Det er nok den eneste reele betydning. Google får et stærke image i Vesten og kultur kampen får endnu en soldat (apropo kultur imperialisme)

Googles exit er dog foregået på en rimelig ordenlig facon. Google kan nemt komme tilbage, hvis de vil. Og lur mig, om de ikke gør det om nogle år, når muligheden opstår.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Wegelbye Nissen 5. feb. 2010 - 10.05
 
Re: Kultur kamp

Tror du ikke det vil være et problem for Kina hvis de sletter Kina fra deres index? - Jeg har ikke kunnet finde ud af hvad google ligger i at trække sig ud af Kina.
Uden at være Kina ekspert, vil jeg tror at det er vigtigt for Kina's forsatte vækst at de kan findes af vestlige virksomheder?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kim Jensen 5. feb. 2010 - 10.12
 
Re: Kultur kamp
Tror du ikke det vil være et problem for Kina hvis de sletter Kina fra deres index?

Tror nærmere at det vil være et problem for Google. Kan man ikke finde materialle om Kina via Google's søgemaskine, så vil man istedet anvende en anden.

/Kim

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frithiof Andreas Jensen 5. feb. 2010 - 11.28
 
Spin fra Google.
Men netop fordi værdierne er under pres ude i verden, bliver det vigtigere for firmaer som Google at vise og bevise at de står bag dem.

Google havde ikke helt så mange "værdier" dengang man troede på at guldet lå i det Kinesiske marked hvis bare man fulgte diktaturets spilleregler!!

Det er gået op for Google at de ikke kan konkurrere med den statstøttede Kinesiske søgemaskine "Baidu".

Hvis man bliver smidt ud af Kina "i den gode sags tjeneste" kan man putte lidt positivt spin på en rigtigt dårlig historie: At man lukker en tabsgivende forretning og muligvis har mistet kontrollen med en masse IPR som man naivt bragte til Kina - som givetvis sidder i Baidu ;-).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
jørgen wentzlau 6. feb. 2010 - 02.08
 
Står CIA bag Google

Jeg er overbevist om, at CIA står bag Google. Via Google ved CIA - ALT om ALLE. F eks. det, at nye programmer kun kan fås via anbefaling betyder, at Google indsamler oplysninger om, hvem der kender hvem. Googles Oversætterprogram blev udviklet, først til CIAs interne brug. Senere var det smart at indsamle, hvem der oversatte hvad. Google vil også gerne have at alt ligger på deres servere, ikke for vors blå øjnes skyld, men for at CIA nemmere kan overvåge det. Alt amerikansk har ifølge loven en bagdør, dvs Googles nye telefon kan aflyttes af CIA. Som med bankernes indbyrdes betalingssystem Swift. Med Picasa har de billeder af os alle. Et andet verdensomspændende lytte system er Epsylon, vi hører i sagens natur ikke meget til, men mon ikke, det sidder i Alle Maersk Skibe, og er Maesk Datanet stadig verdens største privatejede net? jeg har læst, at det var det i firserne! . CIA chefen i en mennskealder Hoover har ikke levet forgæves (kan googles). Jeg husker tydeligt første gang jeg oplevede et Google hit,jeg blev glad og varm - sikke muligheder , sekunder efter løb det en koldt ned ad ryggen! for hvad kunne dette værktøj dog ikke forudrette af skade, hvis det kom i de forkerte hænder.
Den stærke mand er i os alle, men vi skal undgå at han får håndlangere. Kineserne har som målsætning at gennemskue Google, for det er noget de kan bruge.
Har lige fulgt TVs serie om Stalin!!
Google er teknisk en bedrift, at opbevare så mange data og kunne finde dem igen, med den hastighed. Men, er teknikken mennesket værdig? det spørgsmål stillede man også først efter atombomben var brugt!! første gang.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kasper Henriksen 6. feb. 2010 - 02.26
 
Re: Står CIA bag Google

Poes lov? http://en.wikipedia.org/wiki/Poe%27s_Law#N.E2.80.93Q - den gælder vist også for konspirationsnødder.

Så for at være flink, vil jeg antage, at det der var et ubehjælpeligt forsøg på at være morsom. Folk, der vil læse flere tossede konspirationsteorier, kan kigge her: http://www.fstdt.com/LatestComments.aspx?Archive=2

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Domæne-forening: Lov om .aarhus og .cph var for tynd

Udgivet 8. feb 16.16Opdateret 8. feb 16.16

Sygeplejerskers dobbeltindtastning af data bliver til 12,5 mio. timer ved pc'en årligt

Udgivet 8. feb 15.45Opdateret 8. feb 15.45

Dansk spil-indmad i LG's nye tv-apparater

Udgivet 8. feb 15.06Opdateret 8. feb 15.06

TDC fyrer CSC

Udgivet 8. feb 14.26Opdateret 8. feb 15.10

Version2's læsere forudså Polsag-kollaps

Udgivet 8. feb 13.48Opdateret 8. feb 13.48
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. XBMC på fit-PC3

    18 comments.
    Last update 23 minutter 56 sekunder
    Skrevet af Peter Toft
  2. Anonyme kilder tæt på Polsag: Derfor gik det helt galt

    23 comments.
    Last update 1 time 11 minutter
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  3. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    34 comments.
    Last update 1 time 47 minutter
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  4. Nyt værktøj knækker diskkryptering på Mac og Windows på under én time

    6 comments.
    Last update 2 timer 31 sekunder
    Skrevet af Thomas Bundgaard
  5. 500.000.000.000 kr. for Facebook er ikke dyrt

    10 comments.
    Last update 2 timer 3 minutter
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  6. SF'er til ACTA-kritikere: Jeg har vundet kampen for jer

    23 comments.
    Last update 2 timer 50 minutter
    Skrevet af Peter Makholm
  7. Sygeplejerskers dobbeltindtastning af data bliver til 12,5 mio. timer ved pc'en årligt

    3 comments.
    Last update 2 timer 57 minutter
    Skrevet af Thomas Hansen
  8. It-advokat: Nu går grænsebommene ned over internettet

    2 comments.
    Last update 3 timer 33 minutter
    Skrevet af Peter Mogensen
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300