Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (7)
Emner Scrum

Et nuanceret billede af Scrum

Af Therese Hansen 19. januar 2010 kl. 11:32

Jeg ærgrer mig voldsomt over at jeg er nød til at melde fra til et rigtig spændende foredrag i aften "Scrum er ikke agilt". Et spændende emne og så ovenikøbet til et gratis foredrag.

Foredraget følger en trend som jeg ser mange steder og forsøger at give et lidt mere nuanceret billede af Scrum end den man hører fra diverse Scrum-eksperter. Scrum er ikke en silver bullet. Alle projekter bliver ikke automatiske succeser bare fordi man kører Scrum på dem. Scrum løser ikke alle problemer. Det er næsten åbenlyse sandheder, men ikke desto mindre har jeg ofte hørt diverse Scrum-fanboys sige noget andet.

Og på en måde forstår jeg dem der sætter Scrum op på en piedestal. Modstanden mod en metode som Scrum er ofte meget voldsom fordi Scrum indfører en grad af gennemsigtighed, som godt kan føles lidt farlig og derfor er der måske ikke altid plads til nuancerne i Scrum-diskussioner. Efterhånden er Scrum-erfaringer dog så udbredt blandt it-folk at det er blevet lidt mere "lovligt" at diskutere de knap så gode erfaringer med Scrum. Og det er jo et grundlæggende agilt princip "inspect and adapt". Alt kan blive bedre - også den måde Scrum-projekter køres på.

Meget spændende emne, men som sagt kan jeg altså ikke deltage i foredraget selv, da jeg var dum nok til at bevæge mig ud på glatis mandag morgen og endte med en mulig hjernerystelse, en brækket næse og et smadret knæ og derfor er bundet til min sofa i et par dage. Suk. Jeg ønsker foredragsdeltagerne et godt foredrag og håber de vil dele nogle af diskussionerne herunder. Det er vist forresten ikke for sent at melde sig til foredraget endnu, hvis man alligevel er i Århus i aften.

Send Tweet
Udskriv
Billede af Therese HansenOm Therese Hansen

Therese Hansen er medstifter af it-firmaet Monzoom og blogger om softwareudvikling og startups. Hun bruger sin tid på at rejse og at arbejde på firmaets første produkt xiive.com - en social medie-filtreringsservice.

Follow @qedtherese

Kommentarer (7)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Michael Møller 19. jan. 2010 - 12.10
 
Endelig.

Det var da vidunderligt, og på tide at det er nu blevet "lovligt", for gu fanden fejler Scrum, så lad os da endelig komme igang med at gøre det bedre.

  • og god bedring Therese.
  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Andreas Olsen 19. jan. 2010 - 15.11
 
Mennesker fejler

Normalt er det mennesker der fejler. Scrum implementeres af mennesker og bruges af mennesker, så det må være måden hvorpå mennesker anvender principperne i Scrum, der gør at et projekt fejler.

Fejl kan jo komme fra mange ting:
- manglende tid
- manglende ressourcer
- manglende involvering fra kundens side
- manglende diciplin og dygtighed fra projektdeltagernes side
- mv...

Som Therese rigtigt skiver, er det også vigtigt at få de dårlige erfaringer frem i lyset, så man kan blive bedre til at gennemføre projekter.

Foredrags oplægget pointerer også at det største problem er at virksomheder tilpasser sig til Scrum og ikke omvendt.
Det har jo aldrig været meningen med de agile udviklingsprincipper at man skal vende organisationen på hovedet, men at man i stedet tilpasser metoden til de behov virksomheden har.

En interessant kombination er den Systematic er ude i:

Systematic er CCMI niveau 5 certificeret, men anvender en kombination af CMMI, Scrum og Lean til at gennemføre deres projekter.

Læs mere her: http://www.methodsandtools.com/archive/archive.php?id=95

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 19. jan. 2010 - 19.47
 
Re: Endelig.

Tak Michael - jeg heler så hurtigt jeg kan :-).
Jeg har lige skrevet et kort indlæg om en af de ting som jeg synes Scrum kunne gøre bedre - og der er plads til mange andre bud i kommentarfeltet :-).

http://www.version2.dk/artikel/13562-hvad-er-der-galt-med-scrum

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 19. jan. 2010 - 19.53
 
Re: Mennesker fejler

Jep, Systematics proces med at kombinere CMMI niveau 5 og Scrum er interessant. Jeg hørte et foredrag om det på JAOO sidste år og det virkede ikke som om det er helt så umuligt som det lyder. Der er måske noget at lære - selv om jeg dog ikke er sikker på, at jeg nogensinde vil vælge frivilligt at arbejde under CMMI niveau 5 med de dokumenteringskrav der er.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Møller 19. jan. 2010 - 21.33
 
Re: Mennesker fejler

Nej! det er ikke mig der er noget galt med det er virkelig Scrum. (Individuals and interactions over processes and tools)
Det er mig en gåde at så mange højt uddannede mennesker kan fejle med så simpel en metode.
Det skulle være så let, men er så svært i praksis - det siger alle. Men i stedet for at gøre noget ved det, siger man blot, du kører ikke Scrum rigtigt. Jeg tror ikke det er mig der kører det forkert, jeg tror det er Scrum der er noget galt med, og jeg siger det højt.

Det er sjovt at problemet nu er at virksomhederne tilpasser sig Scrum og ikke tilpasser Scrum til virksomhederne. Jeg har hørt så Mange sige det modsatte, at Scrum netop ikke virkede fordi at virksomhederne ikke ville tilpasse sig.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Therese  Hansens billede
Therese Hansen 19. jan. 2010 - 21.48
 
Re: Mennesker fejler

Jeg er helt enig med Michael her - det er for nemt at sige at hvis mange Scrumprojekter fejler på et bestemt punkt, så er det fordi de ikke kører Scrum rigtigt.

Det er en halv sandhed.

Scrumprocessen fejler efter min mening hvis der er et punkt, hvor mange intelligente mennesker ikke kan finde ud af at følge processen eller hvor man ofte fejler selv om man følger processen. Det er et svagt punkt, som man skal sætte spotlyset på og se om vi ikke kan finde en måde at forbedre.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Madsen 5. maj. 2010 - 10.41
 
Hvad med designet?

Hvor bliver der taget hånd om software designet i Scrum? Var det ikke bedre at lave en metode der begrænser antallet skiftene krav, så man kan lave noget ordenlig software. Det kan vel ikke være sådan at kundes reelle behov skifter så hurtigt? Min erfaring er også at det er ledere eller sælgere der opstiller kravene, men skulle der ikke være nogle design folk der gjorde det?
mvh
Udvikleren.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

Udgivet 9. feb 16.02Opdateret 9. feb 16.02

Adobe: Vi laver ikke Flash til Android-udgaven af Chrome

Udgivet 9. feb 15.15Opdateret 9. feb 15.15

Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

Udgivet 9. feb 14.22Opdateret 9. feb 15.12

EMC lægger flash-cache på PCIe-kort: 4.000 gange hurtigere end harddiske

Udgivet 9. feb 13.39Opdateret 9. feb 13.39

Egedal Kommune sparer 100.000 om året med open source-CMS

Udgivet 9. feb 12.56Opdateret 9. feb 12.56
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Opdateret liste over danske iværksættere

    2 comments.
    Last update 2 timer 25 minutter
    Skrevet af Therese Hansen
  2. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    50 comments.
    Last update 6 timer 46 minutter
    Skrevet af Bjarne W. B. Petersen
  3. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    1 comment.
    Last update 7 timer 10 minutter
    Skrevet af Kasper Jørgensen
  4. Grotesk jobinterview i 2007: »Tag ikke jobbet, vi får alligevel aldrig Polsag til at virke«

    17 comments.
    Last update 7 timer 18 minutter
    Skrevet af Claus Waldersdorff Knudsen
  5. Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

    6 comments.
    Last update 7 timer 20 minutter
    Skrevet af Simon Justesen
  6. Domæne-forening: Lov om .aarhus og .cph var for tynd

    9 comments.
    Last update 8 timer 11 minutter
    Skrevet af Jarle Knudsen
  7. ACTA er i orden!

    51 comments.
    Last update 10 timer 44 minutter
    Skrevet af Jarle Knudsen
  8. It-advokat: Nu går grænsebommene ned over internettet

    10 comments.
    Last update 12 timer 30 minutter
    Skrevet af Niels Elgaard Larsen
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300