En ny kanal til kanalstrategien
Flere fremsynede virksomheder er begyndt at tage hul på den næste kommercielle internetkanal. En kanal som vil bringe nye muligheder for samspil med leverandører, borger, kunder og distributører.
Kanalen udnytter internettets reelle potentiale og giver virksomheden mulighed for at opnå konkurrencefordele, når den forstår, at internettet er ved at ændres fra primært at levere indhold gennem hjemmesider til primært at levere automatisk forretningsfunktionalitet direkte i de systemer forretningspartneren anvender.
I midten af 90'erne dukkede de første danske hjemmesider op. De var ofte udviklet af kreative personer i it-afdelingen uden en fast forankring i virksomhedens kanalstrategi. Mange virksomheder fortsatte op gennem 90'erne med ikke at have hjemmesider, som en seriøs del af kanalstrategien.
Ved ikke tidligt at betragte hjemmesider som en naturlig del af kanalstrategien, har mange virksomheder oplevet, at mere fremsynede konkurrenter har taget markedsandele, fordi de tidligt forstod hjemmesidernes potentiale.
Flere virksomheder er igen ved at ryge i 90?er-fælden. De betragter internettets udvikling som en teknisk disciplin, mens mere fremsynede konkurrenter forstår, at internettet igen føjer en ny kanal til kanalstrategien. En kanal som vil have endnu større konkurrencemæssige implikationer, end hjemmesiderne har fået.
De fleste internet-løsninger har som formål at præsentere en skærm for slutbrugeren. Typisk sidder der et menneske i den anden ende med en browser og indtaster ordrer på virksomhedens hjemmeside. Denne manuelle integration er dyr, ineffektiv og skalerer dårligt. Hver gang et manuelt trin er introduceret i processen, er der risiko for forsinkelser, indtastnings- og fortolkningsfejl.
Selvbetjeningsløsningerne bevæger sig videre end at tilbyde en avanceret hjemmeside.
Hvis menneske til computer-interaktionen kunne laves til en computer til computer-interaktion, vil datafangst kunne indgå som del af en automatisk forretningsproces.
Da relevant information allerede ligger tilgængeligt elektronisk, og alle computere er forbundet via internettet, bør det være unødvendigt at indtaste ordrer på en hjemmeside. I stedet bør f.eks. ens lagersystem automatisk sikre, at lageret bliver fyldt op, hver gang det er ved at løbe tør for en vare.
Det gøres, ved at lagersystemet kommunikerer direkte med leverandørens ordresystem over internettet. Det vil være en rigtig business to business-konversation uden forstyrrende menneskelige processer, og det er præcis det, som den næste internetkanal tilbyder:
at fjerne de unødige menneskelige elementer i forretningstransaktionerne mellem to virksomheder Tinglysningsretten stiller webservices til rådighed, så dets brugere kan integrere tinglysningsfunktionalitet direkte i deres egne sagsbehandlingssystemer. Tinglysningsfunktionalitet kan derved integreres automatiske i egne forretningsprocesser i brugerens velkendte it-miljø uden at skulle hoppe over på tinglysning.dk
Mange virksomheder ser stadig udviklingen af automatiske webservices, som en it-opgave.
Intet kunne være mere forkert, denne kanal er afgørende for virksomhedens fremtidige konkurrenceevne og webservices skal derfor have sin naturlige plads i kanalstrategien.
Webservices tilbyder ægte brugervenlighed, kunden forbliver i sit velkendte forretningssystem og har virksomhedens forretningsfunktionalitet tilgængelig præcis det sted, hvor det giver mest mening.
Webservices gør det lettere at gøre forretning med virksomheden. Fortsætter virksomheden med 90?er tankegangen, vil den tabe markedsandele til konkurrenter, som sparer dets kunder for unødigt besvær, fordi webservices indgår i kanalstrategien
Denne artikel har også været bragt som Synpunkt i Berlingske Business

Tilføj kommentar