Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (12)
Emner Windows

Windows 7 klar i prøveudgave til køleskabe og mobile dimser

Udviklere kan nu hente en prøveversion af Windows 7 til embeddede processorer, som findes i stor stil i alt fra forbrugerelektronik til medicinaludstyr.

Af Mikkel Meister Torsdag, 3. september 2009 - 8:13

Microsoft har frigivet en prøveversion af operativsystemet Windows 7 skræddersyet til embeddede processorer. Den færdige version ventes klar i anden halvdel af 2010.

Normalt forbindes Windows ikke med embeddede systemer, med mindre der er tale om den særligt tilsnittede variant Windows CE, der for eksempel kan køre på ARM- og MIPS-baserede embeddede processorer.

Med den nye Windows Embedded Standard 2011 lægges der op til, at teknologier fra Windows 7 kan gøre sit indtog i for eksempel 'intelligente' køleskabe, netværksopkoblede fjernsyn, GPS'er, medicinaludstyr og lignende apparater, der typisk indeholder en eller anden form for indlejret processor.

Samtidig er der også understøttelse af Windows Touch til apparater med trykfølsom skærm, og der er mulighed for at styre enheden gennem Active Directory-politikker og virtuelle desktops.

Prøveversionen skal give udviklere mulighed for at afprøve operativsystemet på embeddede enheder og give tilbagemeldinger til Microsoft om, hvordan det spænder af i praksis.

Windows Embedded Standard 2011 har blandt andet understøttelse for Internet Explorer 8, Windows Media Player 12, Remote Desktop Protocol 7.0 og .NET Framework 3.5.

Prøveversionen kan hentes fra hjemmesiden under fanebladet Eksterne links.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Freelance MS konsulent/Storage/Netapp
Udgivet 27. dec 2011 14.50
CFD Tester
Udgivet 20. jan 9.24
Navision Application Supporter
Udgivet 23. sep 2011 15.59
Lead Developer BizTalk - FAST stilling
Udgivet 24. nov 2011 13.06

Kommentarer (12)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Lars Bjerregaards billede
Lars Bjerregaard 3. sep. 2009 - 09.43
 
do.not.use

Vil seriøst mene at al embedded brug af Windows er useriøst og uansvarligt. Jeg gyser ved tanken om Windows i medicinal-udstyr. Kast f.eks. et blik en gang imellem på en afgangs-tavle på DSB stationer, når den er i gang med et endeløst reboot, viser en blå dødens skærm, eller dens antivirus program fortæller at det ikke kan opdateres. Yikes!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Niels Henriksen 3. sep. 2009 - 09.51
 
Re: do.not.use

Nu er det jo ikke tale om en embedded version af windows på DSB's skærme.

Mine mobiler kører da fint med windows... så jeg ser ikke noget problem i det.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nick Frederiksen 3. sep. 2009 - 10.03
 
Re: do.not.use

De infoskærme der findes rundt omkring i landet, kører på en computer med windows XP eller ældre.
Har endda set hæveautomater fra Danske Bank der kørte win 3.11 for blot et par år siden.

Alle versioner af windows før windows vista, gik i BSOD for et godt ord. Windows Vista+ går kun i BSOD ved faulty drivere, beskadigede filer og hardware fejl.

I Vista er det nærmest umuligt at beskade en system fil, da systemet ikke giver dig lov til at foretage ændringer i dem.

Jeg har en Vista der crasher en gang i mellem, og det er fordi jeg har en beta driver til mit tv-kort. Jeg har aldrig haft en Vista, der crashede, uden det har været hardware/driver fejl.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Coene 3. sep. 2009 - 10.53
 
Katastrofe

Jeg har Windows Mobile på en HTC telefon. Det er så dårlig det ikke engang er sjovt. Jeg troede at Internet Explorer var så dårlig fordi telefonen simpelthen ikke haft regnekraft nok til at vise komplicerede hjemmesider. Indtil jeg installerede Opera Mini. Den kører i Java motoren og kan faktisk vise en kompliceret hjemmeside uden at jeg skal tage batteriet ud af telefonen bagefter. Mens vi snakker batteri, hvis jeg tager den ud kan der gå EN HELT UGE inden den sætter uret korrekt igen, noget min gammelt Nokia kunne klare i 10 sekunder. Hvis jeg sover på hotel og gerne vil sætte væk uret, tager det 10 tastetryk, his jeg bruger alle shortcuts og tiden til alarmen allerede er korrekt indstillet i forvejen. Jeg kan vælge mellem "every day" og "working days", men der er ingen "only once", så dagen efter kræver det 10 tastetryk igen til at slukke. Efter et helt år kan jeg stædig ikke finde ud af hvordan jeg kan ændre rækkefølgen i hovedmenuen. Den eneste grund hvorfor folk køber Windows Mobile er integrationen med Outlook / Exchange, men jeg kan ikke se min SMSer på computeren; hvorfor er det ikke bare en ekstra mappe i Outlook? De eneste programmer jeg har glæde af er ikke lavet af Microsoft (Google maps og Opera) og jeg kan nemt skrive tre sider brok til hvis det skal være. Gud bevare patienterne hvis deres helbred afhænger af det stykke ....

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Niels Henriksen 3. sep. 2009 - 10.58
 
Re: Katastrofe

Så køb en med Android istedet. Jeg bruger selv min HTC som vækkeur på hotel og der er det nemt at sætte en alarm:

1) Tryk på klokken
2) Vælg alarm/dag/tid
3) Sov...

Det med at uret ikke går korrekt og der skal bruges en uge inden den viser korrekt forstår jeg heller ikke... hvilken model er din telefon? Sidder selv med en Pro2 og en HD.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Coene 3. sep. 2009 - 11.02
 
Re: Katastrofe

S710. Den eneste grund den ikke helt tilfældelig falder ned fra toppen af Runde tårn og lander lige under hjulene af en modulvogn lastbil er at den er firma-betalt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ask Stenum 3. sep. 2009 - 11.30
 
Re: Katastrofe

Du kan ikke sammenligne Internet Explorer og Opera Mini da de fungerer på to helt forskellige måder. Internet Explorer står selv for download og parsing af de sider du tilgår, plus billeder osv., hvilket godt kan tage en del plads i hukommelsen. Opera Mini får konverteret siderne af Operas servere og får en optimeret version tilbage med mindre billeder osv.
Derudover er sammenligningen med en Windowstelefon og hospitalsudstyr helt til grin.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Coene 3. sep. 2009 - 11.43
 
Re: Katastrofe

Opera og Microsoft stod begge for den samme opgave. Opera har fundet en bedre måde at løse opgaven. Og din pointe er???? Ja, en firma som laver hospital udstyr vil have en anden slags QA procedurer. En del af dem vil være at sammenligne stabiliteten af styresystemer, inden de overhoved går i gang med at udvikle noget. En anden vil være at kigge hvilke programmeringssprog er til rådighed til hvert platform, og kigge på hvilken måde de kan opnå CFR Part 11 compliance, og al de andre søde sage myndighedrene i USA kræver. Det vil kræve lidt mere end en reklame kampagne fra Microsoft til at overbevise dem.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Claus Pedersen 3. sep. 2009 - 12.12
 
Re: do.not.use

DSBs infoskærme kører ikke Windows men derimod Linux. Mht. hardware benytter de VIA cpu'er og så bootes der fra et compactflash-kort.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
David Askirk Fotel 3. sep. 2009 - 12.37
 
Re: do.not.use

Dem på S-tog + kystbanen er gået over til windows.

Jeg har ihvertfald haft problemer med at få en XP fejlbesked frem på min linux :-)

Og lige on-topic. Er nyheds værdien noget værd her, eller snakker vi om mikrofon holdning igen?

Og har windows ikke haft embedded i en del år? Der var der også en 2k embedded....

Men hvad, det er jo gratis reklame :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Claus Pedersen 3. sep. 2009 - 12.38
 
Re: do.not.use

Aha! Ved nærmere eftertanke er det faktisk også Banedanmark der driver de skærme jeg tænker på.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Fredrik Skeel Løkke 3. sep. 2009 - 14.57
 
p2p

Meget interessant hvis vi får den indbyggede p2p funktionalitet der er tilstede i vista/7 til rådighed i embeddede enheder..

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teknologirådet reddet: Fortsætter i ændret konstruktion

Udgivet 10. feb 11.32Opdateret 10. feb 11.32

Version2 tester: Her kan du fare vild i Windows 8

Udgivet 10. feb 10.44Opdateret 10. feb 11.04

Rygte: Google snart klar med Dropbox-konkurrent

Udgivet 10. feb 10.19Opdateret 10. feb 10.19

Ny blog stiller skarpt på juraen i it-kontrakter

Udgivet 10. feb 10.00Opdateret 10. feb 10.15

Windows 8 Consumer Preview klar til download 29. februar

Udgivet 10. feb 9.49Opdateret 10. feb 10.24
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    54 comments.
    Last update 1 minut 47 sekunder
    Skrevet af Jarle Knudsen
  2. Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

    13 comments.
    Last update 1 minut 54 sekunder
    Skrevet af Jimmy Frydkær Dürr
  3. Er it-skandalerne kontrakternes skyld?

    2 comments.
    Last update 42 minutter 38 sekunder
    Skrevet af Nicolai Dragsted
  4. Microsoft frigiver Android-version af OneNote

    7 comments.
    Last update 45 minutter 12 sekunder
    Skrevet af Thomas Bundgaard
  5. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    3 comments.
    Last update 58 minutter 17 sekunder
    Skrevet af Kasper Jørgensen
  6. 4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

    5 comments.
    Last update 1 time 11 minutter
    Skrevet af Thomas Vestergaard
  7. XBMC på fit-PC3

    19 comments.
    Last update 1 time 13 minutter
    Skrevet af John Knuhtsen
  8. It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

    1 comment.
    Last update 1 time 25 minutter
    Skrevet af Christian Nobel
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300