Usynligt it-firma får image-bank
Den, der lever skjult, lever godt. Sådan lyder et gammelt ordsprog, men nogle gange nytter det ikke at leve alt for skjult. Det må Servicegruppen konstatere i årets Version2 profilundersøgelse, hvor virksomheden havner på den lidet flatterende sidsteplads.
En placering som i høj grad kan skyldes, at virksomheden er for dårlig til at fortælle omverdenen, hvad den laver, vurderer adm. direktør i it-analysefirmaet IDC Nordic, Per Andersen:
»Servicegruppen har gjort for lidt. Det er egentlig interessant, for jeg kender virksomheden, og hvis man spørger medarbejderne, så får den høje vurderinger. Men det er der ganske givet for lidt kendskab til udenfor virksomheden. Der er en tendens til, at hvis man er meget fokuseret internt, så er der ikke så meget fokus udadtil,« vurderer analytikeren.
Genkender ikke billedet
Netop virksomhedens gode resultater i medarbejder- og kundetilfredshedsundersøgelser er også, hvad Servicegruppens adm. direktør og indehaver, Preben Duus Jørgensen, selv peger på, da han bliver bekendt med profilundersøgelsens resultat. Han synes ikke, han kan genkende det negative billede af virksomheden, undersøgelsen giver:
»Jeres resultat er jo ikke et retvisende billede. Sådan ser vores virkelighed ikke ud,« siger han.
Efter hans vurdering kan del af forklaringen ligge i, at Servicegruppens forretningsområde er outsourcing af it-drift og vedligeholdelse for kunder som bl.a. HP, IBM og Toshiba, sammen med aftaler om serviceydelser med slutbrugere som Danske Bank, Nordea og Deloitte.
Naturlig usynlighed
»Det ligger i vores samarbejdsform, at vi fungerer som underleverandør til de store producenter og dermed arbejder i deres navn. De ønsker ikke, at vi profilerer os, når vi udfører arbejde på deres vegne, så derfor gør vi naturligvis ikke det,« forklarer Preben Duus Jørgensen.
Han vil nu se på, om hans virksomhed skal gøre noget anderledes for at komme til at stå stærkere i it-branchens bevidsthed.
»Jeg vil se på, hvem der læser profilmagasinet, og om det er folk, som har betydning for os. Hvis det er, så må vi sætte fokus på, om vi skal gøre noget anderledes. Måske vi skal til at være mere synlige på jobmesser og i andre sammenhænge,« siger Preben Duus Jørgensen.
Som mange andre virksomheder i branchen, mærker Servicegruppen også, at der er mangel på arbejdskraft, selvom Preben Duus Jørgensen umiddelbart vurderer, at hans virksomhed kan få de folk, den har behov for.
»Vi er en arbejdsplads, som vinder ved nærmere bekendtskab. Vi har måske ikke en så stor pulje ansøgere til hvert job, men jeg ved med sikkerhed, at når vi først har potentielle nye medarbejdere inde i huset til samtale, så er jeg ikke bekymret. Vi er et sted, som folk godt gider være en del af. Kunsten for os er at få førstegangsmødet, og det skal vi måske arbejde mere på,« siger Preben Duus Jørgensen.
Fakta:
Servicegruppen har hovedkvarter i Hedehusene og afdelinger i Odense, Aalborg, Århus og Vejle og beskæftiger 140 medarbejdere. Firmaet arbejder med outsourcing af it-drift og vedligeholdelse.
Artiklen er fra magasinet Version2 Profil 2008. Læs hele magasinet og se resultatet af profilanalysen ved at følge linket herunder.


Tilføj kommentar