Top 10: Her er opgaverne dit intranet skal løse
Medarbejderne vil bruge intranettet til at løse arbejdsopgaver med. Ikke til at læse mere eller mindre relevante interne nyheder. Det viser en foranalyse lavet af J. Boye over Vejle Kommune.
Ifølge J. Boye er det en skam, at intranettet ofte har fokus på beskeder og nyheder fra ledelsen og HR. For i virkeligheden klikker medarbejderne sig ind på intranettet for at løse opgaver.
Det viser en analyse foretaget i forbindelse med at Vejle Kommunes arbejde med en kommende medarbejderportal. Her svarede 70 procent af de adspurgte, at de bruger intranettet til at løse opgaver med.
Det er typisk små opgaver som at finde en kollega, booke ressourcer, timeregistrere og finde relevant materiale og værktøjer.
Top 10 opgaver på det kommunale intranet
- Finde kolleger, hvem laver hvad?
- Booke ressourcer (bil, mødelokale osv.)
- Arbejde i tværfaglige projekter
- Få fagrelevante og målrettede nyheder
- ’Dele viden i mindre fora og lære af hinandens erfaringer
- Tilgå fagsystemer og få support
- Finde vejledninger og brugermanualer
- Finde blanketter, logoer, templates & skabeloner
- Finde dagsordner & referater
- Håndtere ansættelser og fratrædelser
Vil du vide mere om intranet, så har du muligheden for at besøge konferencen: Det rigtig gode kommunale intranet, der bliver afholdt den 24 maj. Læs mere her.
Opdateret 14.18: Vejle Kommune har endnu ikke fået en ny medarbejderportal, som det ellers tidligere fremgik af artiklen.
Kommentarer (1)
Hvor ligger "dagens menu i kantinen - hvad skal vi have at spise?" på listen? Den plejer at være topscorer, hvis man da ellers har en kantine!
Gerry McGovern har haft fokus på et opgave-orienteret fremfor organisationsopdelt intranet i noget tid. Se feks http://vegardig.wordpress.com/2010/02/01/design-corporate-intranets-well/

