Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (18)
Emner Mobilt bredbånd, Telebranchen

Telia sminker download-hastigheder: Vises i 100-dobbelt tempo

Få mobilt bredbånd med 4G og download 13 gange hurtigere end med en kablet ADSL-forbindelse. Sådan sælger Telia en 4G-forbindelse, selvom tallene er teoretiske - og animationen kører 102 gange hurtigere end normalt.

Af Jesper Kildebogaard Tirsdag, 27. november 2012 - 10:44

Med mobilt bredbånd via 4G (LTE), kan du downloade med susende hurtige 80 megabit pr. sekund, mens en ADSL-forbindelse kun giver dig 6 megabit pr. sekund.

Det fremgår af Telias webside til kunderne om 4G-produktet, hvor underpunktet ’Hastighed’ bringer en sammenligning frem af tre forskellige forbindelser: 4G, 3G og ADSL.

Men hvor størstedelen af Danmarks ADSL-kunder har højere downloadhastigheder end 6 megabit pr. sekund, er de 80 megabit, som 4G-forbindelsen ifølge Telia hiver ned pr. sekund, en teoretisk maksimalhastighed. Telia opgiver selv et andet sted på siden, at den typiske hastighed ligger mellem 10 og 40 megabit pr. sekund med 4G.

Faktisk ligger medianhastigheden for de danske ADSL-forbindelser på 15,1 megabit pr. sekund, viser Erhvervsstyrelsens telestatistik for 1. halvår 2012. Og antager man, at den trådløse 4G-forbindelse i gennemsnit kommer tættere på de 10 end de 40 megabit i daglig brug, som det er Version2’s egen erfaring, er de to måder at få forbindelse på i praksis lige hurtige. Til gengæld vil den faste forbindelse være mere stabil, for man kan risikere at komme langt under 10 megabit pr. sekund med 4G, mens 4G-forbindelsen omvendt typisk har højere maksimale upload-hastigheder end ADSL.

På Telias hjemmeside bliver hastigheden med de forskellige typer forbindelse demonstreret med en animation, som viser, hvor hurtigt man kan downloade et musikalbum på 42 megabyte eller en HD-film på 5 gigabyte. Og umiddelbart går filmdownloaden over stok og sten, for Telia har skruet hastigheden på animationen op med faktor 102. Det står under figuren i gråt, ligesom et lille stopur ud for hver bjælke viser den faktiske tid.

Men animationen er vildledende, mener Version2-læseren Jacob Smedegård, som først undrede sig over, at det kunne gå så stærkt - omkring 8 sekunder for en 5 gigabyte download.

»Det var først efter, at jeg havde regnet på det, at jeg så deres note i lysegrå om deres tidfaktor. Generelt virker den utrolig arbitrær, og jeg tvivler meget på, at hr. og fru Danmark kan regne ud, at der er noget helt galt,« skriver han i et tip til Version2.

Telebranchen har for nyligt været under beskydning for at sælge fastnetforbindelser med lidt for rosenrøde hastighedsangivelser. Det førte til en aftale mellem forbrugerombudsmanden og elebranchen, som blandt andet betyder, at mindst 80 procent af kunderne skal have den hastighed, som produktet bliver solgt med - og at hastigheden på intet tidspunkt må komme under halvdelen af det, som står på ’pakken’.

Læs også: Nu må bredbånds-firmaer sælge dig 20 Mbit/s og kun levere halvdelen

Version2 har kontaktet Telia og afventer en kommentar.

Send Tweet
Udskriv

Omtalte virksomheder

Telia

Udgivet 9. jan 2012 16.05Opdateret 9. jan 2012 16.05
LokationKøbenhavn S

Mere om Telebranchen

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Politikere vil kulegrave TDC's monopol

Udgivet 15. maj 14.22Opdateret 15. maj 15.16

Staten frifundet for trecifret millionkrav over teleudbud

Udgivet 13. maj 11.02Opdateret 13. maj 11.02

Fire komplet sorte huller i de danske mobilnet

Udgivet 13. maj 9.48Opdateret 13. maj 11.33

Uploadhastigheder står stille for kobberforbindelser

Udgivet 25. apr 10.05Opdateret 25. apr 10.05

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Selvkørende projektleder
Udgivet 7. maj 10.38
Senior Technical Writer
Udgivet 6. maj 13.21
Softwareudvikler med passion for arkitektur
Udgivet 2. maj 13.41
Hotline Engineer
Udgivet 22. mar 12.33

Kommentarer (18)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jan Mølgaard 27. nov. 2012 - 11.04
 
Som sagt ...

Den 9. oktober skrev jeg en kommentar her om hastigheder på 4G(Telia), der understøtter pointen i artiklen. Det er ikke blevet bedre siden. Et gennemsnit af målinger fra november 2011 til nu siger 13.465 kbit/s ned og 7.728 kbit/s op. Der er rigeligt plads til forbedringer!!

  • Stem op 4
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Jönsson 27. nov. 2012 - 11.17
 
Re: Som sagt ...

Ja, og rigtigt mange mener at 4G/LTE vil være en god erstatning for en fast Internetforbindelse. Ja go daw do...
Hvem gider have en fast Internetforbindelse der svinger i hastighed og latency (Ja, jeg ved godt at latency er bedre på 4G/LTE end 3G, men den er stadig svingende).

  • Stem op 6
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Johnny Olesen 27. nov. 2012 - 11.38
 
Re: Som sagt ...

Ja, og rigtigt mange mener at 4G/LTE vil være en god erstatning for en fast Internetforbindelse. Ja go daw do... Hvem gider have en fast Internetforbindelse der svinger i hastighed og latency (Ja, jeg ved godt at latency er bedre på 4G/LTE end 3G, men den er stadig svingende).

Altså svingende ligesom med ADSL og forbindelser via kabel-TV?
Der er allerede mange danskere der lever med ustabile kablede forbindelser - selvfølgelig med undtagelse af de heldig med fiber...

  • Stem op 1
  • Stem ned 5
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Jönsson 27. nov. 2012 - 11.48
 
Re: Som sagt ...

Altså svingende ligesom med ADSL og forbindelser via kabel-TV? Der er allerede mange danskere der lever med ustabile kablede forbindelser - selvfølgelig med undtagelse af de heldig med fiber...

Det har du ret i. Men for størstedelen af ADSL og kabel-TV forbindelser der er båndbredden stabil og latency lav, set ifht. mobilebredbåndsforbindelser.
Og jo, jeg kender da en del der har skod forbindelser, som er enten ADSL eller kabel-TV.
De spørger sjovt nok om de skal købe en mobilbredbåndsforbindelse i stedet....

  • Stem op 5
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Max Jakobsen 27. nov. 2012 - 12.06
 
Sminker.?

Jeg vil nærmere kalde det bondefangeri eller måske svindel.

  • Stem op 9
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Sven Pedersen 27. nov. 2012 - 12.24
 
Vi vil have fiber

ja, også er der alle os som bor et sted hvor der ikke kommer noget 4G, http://www.vivilhavefiber.dk/

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Rune Juhl-Petersen 27. nov. 2012 - 12.40
 
Er godt tilfreds

Jeg byttede min ADSL ud med en 4G forbindelse for ca. en måned siden. Jeg gjorde det primært fordi min ADSL forbindelse var MEGET ustabil. Der var udfald flere gange om dagen og det kunne jeg ikke leve med.

Jeg er ret godt tilfreds med min nye forbindelse. Der var en enkelt dag hvor signalet ikke var så kraftigt og jeg havde et par udfald, men ellers har det bare virket. Jeg kom fra en 12/1 forbindelse og da jeg målte min 4G forbindelse klokkede den ind med 26/7. Jeg er lidt spændt på hvordan båndbredden udvikler sig når der komme flere på 4G nettet.

  • Stem op 5
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Steffen Madsen 27. nov. 2012 - 12.43
 
Banner-reklamer

Man griner lidt når artiklen så er fulgt af reklamer i toppen og siden fra Telia.
Det er ikke altid en god løsning at smide en reklame ind bare fordi produktets navn er at finde på siden :)

  • Stem op 7
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Smedegårds billede
Jacob Smedegård 27. nov. 2012 - 12.56
 
Produkt vs. reklamer?

Jeg er sikker på at produktet er fantastisk, men hvorfor så ikke vise det i deres reklame? Der er mange måder hvorpå man kunne vise hvor meget hurtigere 4G var. Jeg kommer straks til at tænke på:

En grafisk repræsentation af et ur der viste hvor lang tid de forskellige tog i virkeligheden?

En mindre fil der rent faktisk kunne downloades på 8 sekunder?

Hvor mange HD film forbindelsen kunne streame samtidigt?

Et tal for hvor mange sekunder det ville tage at opbruge sit bandwidth cap på 1GB ved fuld udnyttelse af sin 4G forbindelse?

Jeg kan virkelig ikke forstå hvorfor de ganger tiden med 102. Det er meget muligt at jeg har overset noget, men det virker altså bare mystisk.

Hvem downloader i øvrigt en 5GB film? Bliver de efterhånden ikke bare streamet?

  • Stem op 5
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Steen 27. nov. 2012 - 13.15
 
Dataforbrug

Hvis man rent faktisk kunne downloade med 80 mbit/s, så svarer det til 10 Mb/s. Den største pakke man kan købe indeholder 30 Gb om måneden og koster 299 kr. Det vil sige, at man kan downloade med fuld hastighed i 50 minutter, og så er den måneds forbrug brugt op. Pris 359 kr./time.

  • Stem op 5
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Jönsson 27. nov. 2012 - 14.26
 
Re: Dataforbrug

Hvis man rent faktisk kunne downloade med 80 mbit/s, så svarer det til 10 Mb/s. Den største pakke man kan købe indeholder 30 Gb om måneden og koster 299 kr. Det vil sige, at man kan downloade med fuld hastighed i 50 minutter, og så er den måneds forbrug brugt op. Pris 359 kr./time.

Igen en årsag til at produktet ikke duer til erstatning for en fast Internetforbindelse....

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Hartvigs billede
Morten Hartvig 27. nov. 2012 - 15.02
 
De skulle tvinges til at vise

De skulle tvinges til at vise deres måling sammen med 90/100 fiber også. Folk tror jo faktisk at produktet er godt (det er det selvfølgelig også - når man bloter på farten).

  • Stem op 2
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Stricker 27. nov. 2012 - 15.11
 
Re: Produkt vs. reklamer?

Hvem downloader i øvrigt en 5GB film?


Brugere, der selv vil bestemme, hvornår de skal have en tissepause.

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Poulsen 27. nov. 2012 - 15.20
 
Re: Produkt vs. reklamer?

Brugere, der selv vil bestemme, hvornår de skal have en tissepause.

Og brugere der ikke vil have udfald i deres film fordi nettet er hårdt belastet.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Vedran Leso 27. nov. 2012 - 16.11
 
Telia burde forbydes at reklamere med deres gode 4G!

Jeg købte deres 4G løsning (Wifi Modem) og siden da har jeg kun haft problemer (lav hastighed - selv om jeg kørte hen til deres LTE mast og testede på stedet). Læs hele oplevelsen her:

http://www.facebook.com/teliadanmark/posts/10151026617021577?notif_t=fee...

Nu er jeg på 3s LTE netværk og den giver mig bedre signal og mere stabil forbindelse. Max. indtil videre er 42 Mbps ned og 23 up. Hvilket er meget højere end alle de steder jeg har prøvet Telia.

Jeg har testet TDC, Telia og 3. Konklusionen er at TDC fører på området - med hastigheder over 50-60 Mbps stort set ved alle test lokationer. Dog er prisen lidt for høj.
Man kan få et telefon abbonnent hos 3 med ekstra SIM kort som man kan bruge i en 4G modem inkl. 20 GB data.

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Hansen 28. nov. 2012 - 00.38
 
Telia 4G

Jeg har en Telia 4G router og bruger den et sted på Mols hvor TDC havde ringe båndbredde. Men 4G routeren fra Telia suser derudaf, det er mere end nok til at youtube, til online undervisning osv. Routeren er en Huawei E589, og den er perfekt til at koble printere, iPad, PC op på. En gang imellem skal routeren genstartes - en gang om ugen.

Jeg kan i hvert fald anbefale Telia 4G med Huawei E589, til jer der er på farten. Den er super let at koble op, og har faktisk et fint admin interface, hvis man vil lege med det. Bare husk lige at PWD skal ændres fra default ;-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Smedegårds billede
Jacob Smedegård 28. nov. 2012 - 08.03
 
Siden er rettet

Det var godt nok hurtigt, så mon ikke de allerede var godt igang med at opdatere siden? Den misvisende animation er væk og siden er blevet totalt opdateret med en pænere graf og fornuftig video. Godt gået Telia.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Rasmus Rask 29. nov. 2012 - 12.29
 
Re: Som sagt ...

Altså svingende ligesom med ADSL og forbindelser via kabel-TV?

Det kan jeg slet ikke genkende. Jeg har "kun" Internet via kabel-TV, men min latency ligger meget stabilt:

https://www.dropbox.com/s/ot5ok9lm7cgkrhg/google.dk-month.png

Det skal i øvrigt siges at størstedelen af spikes'ne, som IMHO ikke er voldsomme, skyldes off-site backup som suger størstedelen af min upload-båndbredde.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teenager står frem: Derfor hackede jeg Version2

Udgivet 17. maj 16.40Opdateret 17. maj 16.40

Fredagshumor: Sådan ser indbakkens pestilenser ud i virkeligheden

Udgivet 17. maj 15.00Opdateret 17. maj 15.00

New Zealand dropper softwarepatenter

Udgivet 17. maj 14.09Opdateret 17. maj 14.09

Microsoft gemmer udspekuleret jobanonnce på Bing

Udgivet 17. maj 11.35Opdateret 17. maj 11.35

Ny wifi-standard med gigabit-hastighed er en gave til it-chefen

Udgivet 17. maj 10.54Opdateret 17. maj 10.54

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset

A visual reality check that makes sense - Affecto customer reference

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Lyncs stormløb - høje ambitioner og køb af Skype

GlobalConnect

Jabra halverer udgifterne til telefoni

GlobalConnect

Teleindustriens fald eller genfødsel?

GlobalConnect

Telenor, Telia, 3 og GlobalConnect tager ekstraordinært initiativ til at dække de sidste bredbåndshuller

GlobalConnect

Redpill Linpro hjælper kunderne ud af IBM Notes' databaser

Redpill Linpro

It-virksomheder

Huawei Technologies (denmark)
|
Rackhosting
|
Edora
|
Jayway
|
Urcio
|
The Eye Tribe
|
Propeople
|
Motus
|
ØBERG Partners
|
Intelliglobe
|
Segment
|
innovation-logic
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300