TDC elsker Googles trafik: Der er penge i bitflytteri
Et teleselskab som TDC kan godt tjene penge på at nøjes med at sælge tele- og dataforbindelser. Men skal man vokse, skal der andre services oven i.
Sådan lyder i korte træk kommentaren fra TDC oven på diskussionen om teleselskabernes fremtid, der har præget Version2 de seneste dage.
Emnet dukkede op på konferencen Mobile World Congress, da teleanalytiker John Strand stillede kritiske spørgsmål til Googles topchef om firmaets strategi. Vil Google investere i tele-infrastrukturen i fremtiden, hvis firmaet udkonkurrerer teleselskaberne på services, så teleselskaberne mister den indtægtskilde, spurgte han.
Googles svar var nej. Men den bekymring er heller ikke nødvendig, for TDC skal nok kunne få en forretning til at løbe rundt kun ved at sælge tele- og datatrafik, om nødvendigt, forklarer Bernd Reul, underdirektør med ansvar for udvikling af tjenesteplatforme i TDC.
I disse år går det faktisk fint, for kunderne kræver mere og mere båndbredde og adgang overalt.
»Først skulle alle have bredbåndsforbindelser, og båndbredden blev fordoblet hele tiden. Nu er det samme ved at ske med mobilt bredbånd, og vi kan også sælge data-abonnementer til mobiltelefonen,« siger Bernd Reul.
Google har drevet efterspørgslen
Faktisk har Google været en stor hjælp og katalysator i den proces.
»Alle de services, som Google har lavet, har været gode for os og betydet, at folk ville have højere hastigheder. Nu kan du for eksempel se HD-video på Youtube. I de her år er der en fin symbiose mellem teleselskaber og Google,« siger underdirektøren.
Men inden for nogle år vil markedet været mættet, og teleselskaberne skal finde andre måder at vokse på, når alle kunderne har alt, hvad de kan ønske sig af kablede og trådløse forbindelser med flatrate-abonnement.
»På mellemlang sigt - ud fra den antagelse, at det topper - så er der ikke mere, vi kan sælge. Kravet om båndbredde stiger, men uden at vi kan tjene mere på det. Så skal vi se på andre måder at tjene penge på, hvis vi skal vokse,« siger Bernd Reul.
Her er salg af indhold som musik og video en oplagt mulighed, og TDC er da også allerede godt inde på markedet.
»Paid media vil virkelig have en rolle hos os. Den del har Google ikke, og vi tror, at det vil kunne laves intelligent oven på netværket,« siger Bernd Reul.
Især betalings-forholdet mellem teleselskabet og kunden giver automatisk et stort forspring i forhold til Google og andre leverandører af services.
»Det er den allerstørste hurdle, og der har mobiltelefonen sin styrke. Når man parkerer og skal betale, kan man ikke lige registrere sig over nettet med Visa-kortet på stedet,« siger underdirektøren.
TDC kan også bruge de oplysninger, de har om kunderne, for eksempel ved at fortælle tredjeparts-leverandører hvor en telefon befinder sig.
Andre muligheder, der mere direkte går Google i bedene, er salg af applikationer til mobiltelefoner, gennem samarbejdet Wholesale Application Community blandt mange af verdens teleselskaber, eller software-as-a-service, som en del af et erhvervs-abonnement til internettet.
»Der er jo mange små firmaer, der tilbyder software-as-a-service, så her kunne vi gå ind og blåstemple dem og sørge for, at det er ordentlige produkter,« siger Bernd Reul.
Kommentarer (4)
TDC kan også bruge de oplysninger, de har om kunderne, for eksempel ved at fortælle tredjeparts-leverandører hvor en telefon befinder sig.
De kan da vist ikke gå Google mere i bedene end det?
det kommer da an på hva informationen skal bruges til. Hvis jeg er i frankrig og skal finde det nærmeste hospital, hotel, etc kunne det være godt hvis en "tredjeparts-leverandør" kunne finde ud af hvor jeg var således de kunne hjælpe mig.
Jeg tror som sådan ikke Google er interesseret i at være netværksoperatør, men jeg tror de er rigtig meget interesserede i at sætte ting igang, hvis det går for langsomt efter deres smag. Derfor det nye tiltag med FTTH i gigabit-klassen som blev annonceret for et par uger siden. TDC har en masse infrastruktur - nu også fiber - som de kan bruge til at flytte bits med, så de står relativt stærkt, også på længere sigt. Jeg tror nu ikke ret meget på hverken salg af apps eller film, etc. Det er for længst et område, som hører til Internet-giganterne, ikke teleoperatørerne. I bedste fald kan man håbe på 15-20% markedsandel på apps hos teleoperatørerne - det kan vel ikke bære fremtidens forretning?
Hvis vi forestiller os at TDC har >500000 bredbåndskunder
og mange af dem ikke lige er på vej væk fra TDC. Så skulle der vel være et godt (indtægts) grundlag for at fortsætte med bitflytteriet.
Eller en stræbsom forretningsmand skal måske altid prøve at udvide forretningsområdet ?
I stedet burde TDC prøve at gøre alt hvad de kan for at de eksisterende kunder bliver tilfreds? (så de bliver)
Eller det er måske ikke nødvendigt ? - bukkene (de få) er løbet.
Fårene (de mange) bliver hvor de er ? anyways ?
