Tabel på 1,6 terabyte gør det muligt at aflytte GSM-mobilnettet
Det første værktøj til at bryde krypteringen på GSM-mobilnetværket er nu klar. Det gør det muligt at afkode og aflytte samtaler og sms-beskeder. Det skriver norske Digi.no, der har talt med Frank Stevenson, som er én af personerne bag værktøjet.
Selvom mange mobilbrugere er skiftet til 3G-mobilnetværk, så findes der fortsat anslået tre milliarder GSM-mobiltelefoner verden over.
Krypteringen A5/1 blev udviklet til GSM-netværket for 21 år siden og benytter nøgler på 64 bit. Der findes i dag kryptering til GSM, som ligesom på 3G-netværkene anvender nøgler på 128 bit, men den er ikke udbredt, fordi mange GSM-telefoner ikke understøtter den.
Muligheden for aflytning af GSM-netværket blev afsløret af en gruppe sikkerhedseksperter sidste år, og siden da har gruppen arbejdet på at indsamle data og forberede de tabeller, som kan bruges til at afkode A5/1.
**Læs også: **GSM-kryptering knækket: Fri adgang til aflytning af mobiler.
Det komprimerede datasæt med tabellerne fylder 1,6 terabyte, og gruppen har som nævnt også udviklet et værktøj, døbt Kraken, som kan bruges til at dekryptere samtaler og sms-beskeder.
Teleselskaberne har ifølge Digi.no ikke vist interesse for at få demonstreret teknikken, men de norske selskaber oplyser, at de planlægger at opgradere til en nyere algoritme i takt med, at netværket opgraderes.
»Jeg har fået henvendelser fra folk, som ønsker at lave aflytningsudstyr, men det har vi ingen interesse i. Det har aldrig været et mål for os at fremme ulovlig eller lovlig aflytning. Vi gør dette for at vise, at det er praktisk muligt,« siger Frank Stevenson til Digi.no.


Tilføj kommentar