Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (1)
Emner Wi-Fi

Strømbesparende wi-fi baner vej for trådløse IP-telefoner

Strømforbruget skal reduceres kraftigt i den næste udgave af wi-fi-standarden, så det trådløse lokalnet ikke længere dræner batteriet i håndholdte enheder.

Af Tirsdag, 23. september 2008 - 13:44

Firmaet Trapeze Networks luftede på Interop-konferencen i New York så meget information om den næste udgave af den trådløse wifi-standard, at det nu står klart, at den ikke blot vil tilbyde hastigheder på op til en gigabit per sekund.

Ifølge Trapeze Networks skal strømforbruget også sænkes gevaldigt i IEEE 802.11v, som er standardens officielle navn. Det skal blandt andet ske med en avanceret sleep mode til nye chips, skriver firmaet i en pressemeddelelse.

Den sovende tilstand kan lukke ned for radioen i længere perioder, end det er muligt i dag. Det sparer på strømmen , hvilket er påkravet i mobile enheder, hvor wi-fi-radioen i dag er en af de mest strømslugende komponenter. Derfor peger Trapeze Networks især på gevinsten for trådløse IP-telefoner med wi-fi, der indtil videre ikke har haft den store succes på grund af det meget begrænsede batterilevetid.

Standarden vil desuden tillade, at blandt de aktive klienter anvendes. I dag må wi-fi-brugere med hurtige standarder finde sig i, at hastigheden bliver sat ned, hvis blot der er en enkelt klient med en langsommere standard associeret til netværket.

802.11v vil også inkludere en række management features, der giver et mere detaljeret overblik over de enkelte enheders status samt lokationsbaseret information, som især forventes anvendt sammen med RFID-applikationer samt af politi og redningsservices.

Arbejdet på IEEE 802.11v startede tilbage i 2004, og standarden forventes klar i 2010.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
IT Security Specialist
Udgivet 20. jan 9.45
Start building the technical career you want as a Student in IBM TEC, Software Group
Udgivet 25. jan 10.07
Udvikler til Cloud løsninger - Århus
Udgivet 23. jan 12.18
Dygtige PHP-udviklere søges til spændende fast stilling hos Fynske Medier
Udgivet 5. okt 2011 14.33

Kommentarer (1)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jens Madsen 23. sep. 2008 - 21.09
 
Avanceret sleep mode

Hvornår er sleep mode blevet avanceret? Sleep mode, er noget som de fleste forstår, og gør hver dag. I princippet, svarer det til, at du slukker for lyset, når du sover. Og det er nærmest det, at enhver forældrer, søger at piske ind i deres børn.

Desvære er tendens til, at ganske simple metoder, bliver til avanceret, når der går "software", og "forskning" i det. En telefonbog, der læses bogstav fra bogstav forfra, er den "simple måde". Medens en binær søgning, hvor der slås op midt i, og så midt i den del at det der søges må befinde sig indenfor, kaldes avanceret. Det som "almindelige mennesker" gør, har slet intet navn, i EDB sammenhæng: De vurderer, afhængig af, hvor langt navnet ligger inde i alfabetet, hvor at de skal slå op næste gang. Og dermed svarer det til nogle af de bedre matematiske metoder, for at finde nulpunkter. For ikke at nævne metoden, med at glatte siden, hvor der slås op, så sider med navne der er slået op før, automatisk "kodes til", at have større tendens til at vælges. Det er metoder, som almindelige mennesker bruger, men i EDB regi, bliver det meget avanceret, måske noget med cache, og neurale netværk, der "emulerer" den hukommelse en telefonbog får, når en hånd trykker ned og presser formen, så siden vælges naturligt? Dertil kommer muligheden for brug af "æselører". Se sådanne metoder er avanceret.

Hvis du ønsker en low-power sende protokol, så foregår det ved, at du har nogle "interrupt bits", der sendes på bestemte tidspunkter. Nu er idéen, at din enhed kan sove, indtil det pågældende tidspunkt. Her lytter den, efter "interrupt bitten", der fortæller, at den skal vækkes. Er der ingen bit, fortsætter den med at sove. Det er for dyrt, i stømforbrug, at lytte hele tiden - et ur, der aktiverer at lytte på bestemte tidspunkter, hvor der er aftalt at "ringe" med et interrupt, bruger langt mindre strøm.

Metoden, har været kendt i en menneskealder, og burde være indbygget i enhver form for radio kommunikation. Tag mobiltelefoner som eksempel. Anvendes metoden her, kan man have nogle "bits" der lyttes på, og mangler de, er der måske skiftet til et nabo områder, der bruger andre bits. Derved fås automatisk et interrupt, når der skiftes til et nabo område. Hændelser som opkald, SMS mv. medfører et interrupt, og telefonen detekterer den. Skift af zone, medfører også interrupt. Med jævne mellemrum, tjekkes desuden zonen, ved at lytte et bestemt sted. Det behøver ikke, at ske så tit. Det er kun nødvendigt, at lytte bestemte steder, og på bestemte bits. Regnes forbruget ud, er resultatet, at en mobiltelefon, vil kunne køre over 20 år, på en opladning, såfremt den er i standby mode, og kun modtager opkald (lydløs), og antal SMS'er.

Det er ikke "avanceret". Derimod, er det et problem, at den "almindelige dansker", har større logisk sans, end de mennesker, som dikterer vores dagligdag, i form af mobiltelefoner, videomaskiner, osv. Den "normale dansker", har ofte hurtigere metoder, til at lave opslag, til at støre strømmen, og til at spare, end dem, der vil bestemme hvordan elektronikken fungerer. Derfor æder elektronikken løs af batteriet. De "glemmer" at slukke for lyset, hvor det ikke bruges. Og de glemmer, at slappe af og gå ned i hastighed, når der intet er at lave. Ting, der bestemt ikke er avanceret, men kun naturligt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teknologirådet reddet: Fortsætter i ændret konstruktion

Udgivet 10. feb 11.32Opdateret 10. feb 11.32

Version2 tester: Her kan du fare vild i Windows 8

Udgivet 10. feb 10.44Opdateret 10. feb 11.04

Rygte: Google snart klar med Dropbox-konkurrent

Udgivet 10. feb 10.19Opdateret 10. feb 10.19

Ny blog stiller skarpt på juraen i it-kontrakter

Udgivet 10. feb 10.00Opdateret 10. feb 10.15

Windows 8 Consumer Preview klar til download 29. februar

Udgivet 10. feb 9.49Opdateret 10. feb 10.24
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

    12 comments.
    Last update 2 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Robert Larsen
  2. Er it-skandalerne kontrakternes skyld?

    2 comments.
    Last update 30 minutter 33 sekunder
    Skrevet af Nicolai Dragsted
  3. Microsoft frigiver Android-version af OneNote

    7 comments.
    Last update 33 minutter 7 sekunder
    Skrevet af Thomas Bundgaard
  4. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    3 comments.
    Last update 46 minutter 12 sekunder
    Skrevet af Kasper Jørgensen
  5. 4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

    5 comments.
    Last update 59 minutter 2 sekunder
    Skrevet af Thomas Vestergaard
  6. XBMC på fit-PC3

    19 comments.
    Last update 1 time 1 minut
    Skrevet af John Knuhtsen
  7. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    53 comments.
    Last update 1 time 13 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  8. It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

    1 comment.
    Last update 1 time 13 minutter
    Skrevet af Christian Nobel
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300